לוגו וואווי (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

לוגו וואווי (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

הסנקציות נגד Huawei מחמירות ותיתכן תגובה נגד אפל, קוואלקום ואחרות

בסוף השבוע האחרון פירסם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מזכר חדש המבקש להאריך את תוקפן של הסנקציות נגד חברות סיניות, וואווי (Huawei) היא הגדולה והמוכרת ביניהן, זאת בעקבות חשש מתמשך של הממשל האמריקני מפני סיכון לביטחונם של תושבי המדינות. לכך נוספים כעת איסורים נוספים שמכוונים באופן ישיר לחברת וואווי הסינית, ומבקשים למנוע מחברות אמריקניות המייצרות מוצרים, טכנולוגיות ותוכנה למכור את אלו לא רק לוואווי ישירות, אלא גם לחברות העובדות עימה בעקיפין.

החוק החדש שמגיע מטעם לשכת המסחר בממשל טראמפ מוסיף לחקיקה קודמת שביקשה מחברות אמריקניות שלא למכור מוצרים באופן ישיר לוואווי, אך כעת מגיעה החמרה נוספת, כזו שתמנע מחברות המייצרות טכנולוגיות שונות שימצאו דרכן אל הטלפונים ומוצרים אחרים של וואווי מלהגיע אליהם בכלל.

חוק זה ידרוש מוואווי לחפש חלופות לטכנולוגיות המיוצרות על ידי חברות אמריקניות, אך גם ימנע ממנה לרכוש מוצרים וטכנולוגיות מחברות צד שלישי אשר עושות שימוש בטכנולוגיות אמריקניות. על פי שר המסחר האמריקני, ווילבור רוס, בריאיון לחדשות ערוץ פוקס, החוק החדש יסתום את הפרצה שאיפשרה לוואווי לרכוש ציוד וטכנולוגיה מחברות כמו TSMC, המייצרת עבורה חלק משבבי העיבוד שלה.

בעוד וואווי הצליחה להגביר את מאמציה לפיתוח שבבי העיבוד Kirin הנמצאים ברבים ממכשיריה כיום, הייצור של שבבים אלו במפעליה של TMSC נשען בחלקו על טכנולוגיות אמריקניות, מה שידרוש מעתה מציאת חלופה עבור וואווי גם בהקשר הייצור בפועל של השבבים.

החלת החוק החדש על חברות המייצרות מוצרים עבור וואווי נכנסה לתוקף החל מה-15 במאי, 2020, אך משרד הסחר האמריקני יאפשר לחברות אלו להמשיך בייצור של הזמנות קיימות עד 120 ימים מהמועד הקובע, כלומר – עד ספטמבר 2020.

תגובה אפשרית מסין מובילה את מניות יצרניות השבבים מטה

אף שבממשל הסיני עדיין לא הגיבו באופן פעיל להטלת הסנקציות הנוספות כלפי חברת וואווי, החלו לעלות קולות אפשריים של פעולה כנגד חברות אמריקניות הפועלות בסין. חששות מפני תגובה אפשרית של הממשל הסיני כנגד חברות כמו אפל ויצרניות שבבים כמו קוואלקום, אינטל ומיקרון, גררו את מניות יצרניות השבבים כלפי מטה עם סיום שבוע המסחר ביום שישי האחרון.

מניית קוואלקום ספגה ירידה של מעבר ל-5% ביום שישי, כאשר מניית חברת מיקרון הציגה ירידה של כ-3% ומניית אינטל ירדה בכ-1.4%. חברות אלו מייצרות שבבים שונים בהם נעשה שימוש במוצריה של וואווי, אלו כוללים שבבי זיכרון, תקשורת ומוצרים נוספים. חברה נוספת שעשויה לסבול מתגובה אפשרית של הממשל הסיני היא אפל, אשר הכנסותיה מהשוק הסיני ברבעון הראשון של השנה לבדו עמדו על כ-9.5 מיליארד דולרים, הם כ-16% מסך הכנסותיה ברבעון זה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות