רובוט הפיתוח של אוניברסיטת NUS המשלב בין העור המלאכותי החדש ושבב ה-Loihi של אינטל (מקור NUS)

אינטל מציגה יכולת תחושה לרובוטים עם הצגת "עור מלאכותי"

חוקרים של חברת אינטל (intel) והאוניברסיטה הלאומית של סינגפור (NUS) מציגים את הדור הבא של טכנולוגיית החישה בעבור הרובוטים של העתיד, עם פיתוח "עור מלאכותי" המאפשר לרובוטים לקבל חוש מישוש הדומה לזה של בני אדם, אך מהיר פי אלף ממערכת העצבים התחושתית האנושית, להבנה ואינטראקציה טובים יותר של העולם הסובב אותם.

בעוד שמרבית הרובוטים שנמצאים כיום בשימוש או פיתוח משתמשים במידע חזותי על מנת לקלוט את העולם שמסביבם, המידע החזותי בו משתמשים הרובטים כיום אינו מספק את מלוא המידע על הסביבה שלהם. בדומה לבני אדם, רובוטים זקוקים לקלט נוסף על מנת לקבל מידע על הצורה, מרקם או קשיחות של חפצים, דבר אותו אינטל ו-NUS מקוות לשנות עם טכנולוגיית ה"עור המלאכותי" החדשה.

טכנולוגיית החישה החדשה זקוקה גם ליכולת פיענוח והסקת מסקנות בזמן אמת, כאן נכנס לפעולה שבב ה-Loihi של אינטל, מעבד נוירומורפי (Neuromorphic) עוצמתי קטן ויעיל מספיק שניתן לשלב ברובוט עצמו על מנת לספק לו יכול פעולה אוטונומית ללא צורך במחשב יעודי נפרד ועיבוד הקלט החזותי והתחושתי החדש.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

כחלק מהמחקר, החוקרים ב-NUS יצרו זרוע רובוטית המשלבת את העור המלאכותי החדש יחד עם מערך זיהוי ויזואלי ושבב ה-Loihi של אינטל, כאשר בבדיקות קריאה של אותיות כתב ברייל, הזרוע הרובוטית הצליחה להשיג דיוק של למעלה מ-92% בזיהוי אותיות הברייל תוך כדי שימוש בהספק הקטן פי 20 מזה שנדרש למעבד Von Neumann רגיל.

בדיקות נוספות הראו כי השילוב בין ראיה ממוחשבת ליכולת החישה החדשות של העור המלאכותי מצליחות להציג שיפור גדול יותר מ-10% בזיהוי וסיווג אובייקטים בהשוואה למערכות ראיה ממוחשבת בלבד, כאשר שבב ה-Loihi הצליח לעבד את נתוני החישה במהירות גבוהה יותר ב-21% ובהספק נמוך פי 45 לעומת שבבי העיבוד הגרפיים הטובים ביותר.

צוות המחקר ב-NUS עם הזרוע הרובוטית (מקור NUS)

מייק דייויס, מנהל מעבדת המחשוב הנוירומורפי של אינטל מסר:

המחקר שנערך באוניברסיטה הלאומית של סינגפור מספק הצצה מסקרנת לעתיד הרובוטיקה שבו מידע שמתקבל באמצעות חישה יעובד באופן מונע-אירועים שישולב בכמה אופנים. המחקר הנוכחי מתווסף לידע הולך ומצטבר שמראה כי מחשוב נוירומורפי יכול להניב יתרונות משמעותיים בקיצור זמן ההשהיה (Latency) ובצמצום צריכת החשמל ברגע שהמערכת כולה מתוכננת על פי פרדיגמה מבוססת-אירועים שמסתייעת בחיישנים, בפורמטים של נתונים, באלגוריתמים ובאדריכלות חומרה.

פרופ' הרולד סו מהמחלקה למדעי המחשב מאוניברסיטת סינגפור מסר:

אנו נרגשים מהתוצאות שהתקבלו במחקר. הן מראות כי מערכת נוירומורפית היא חלק מבטיח בפאזל שבו ישתלבו כמה חיישנים שישפרו את יכולות התפיסה של רובוטים. זהו צעד נוסף בדרך לבנייתם של רובוטים יעילים וחזקים שיוכלו להגיב בצורה מדויקת ומהירה למצבים לא צפויים.

הוספת "חוש המישוש" לרובוטים מאפשר להם להבין טוב יותר את הסביבה שלהם ואת יכולת העבודה שלהם עם בני אדם מעבר ליכולות הקיימות המתבססות לרוב על מידע חזותי בלבד. נותר לראות לאן עוד יתפתח תחום הרובוטיקה בעתיד, כאשר השימוש ב"עור המלאכותי" החדש מהווה צעד נוסף לשיפור הרובוטים שנועדו לעזור ולסייע לבני האדם.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות