הקרב בין אפל ו-Epic מתחמם ועתידם של מפתחים רבים עשוי להיות בסכנה

פורטנייט (תמונה: Epic) פורטנייט (תמונה: Epic)

חברת Epic, מפתחת המשחק המצליח פורטנייט (Fortnite), עומדת בפני בעיה קשה לאחר שנקטה בפעולות שהובילו להשעיית המשחק המצליח שלה מחנויות האפליקציות של אפל וגוגל. כעת מאיימת אפל להסיר את רישיון המפתח של החברה, מה שעשוי להוביל בהמשך הדרך להשבתה של משחקים רבים המבוססים על מנוע המשחק הפופולרי UnReal.

איך הכל התחיל?

הקרב בין אפל ו-Epic וגם זה בין גוגל ו-Epic, לא החל עם פעולותיה של Epic בשבוע האחרון, כאשר החברה טוענת כבר זמן מה כי שתי החברות גובות ממנה סכומים גבוהים ומוגזמים (30% עמלה על כל התשלומים שמתבצעים בתוך המשחקים). אך בסוף השבוע האחרון התלהטו הרוחות, עת נקטה Epic בפעולה מחושבת, אשר במסגרתה השיקה תכנית תשלומים חלופית עבור המשחק פורטנייט, שהציעה לשחקנים 20% הנחה אם ישתמשו בתכנית התשלומים שלה, במקום באלו של אפל וגוגל.

הפעולה בה נקטה Epic הובילה את אפל וגוגל להסיר את פורטנייט מחנויות האפליקציות שלהן בשל הפרה של תנאי השימוש, אשר דורשים ממפתחי אפליקציות ומשחקים להשתמש בשירותי התשלומים של שתי החברות ברכישות המתבצעות בתוך אפליקציות ומשחקים (ועל הדרך לשלם להן גם נתח של 30% מכל רכישה). Epic מיהרה להגיב גם כן, ושלחה כתבי תביעה כנגד שתי החברות בהם היא טוענת להתנהגות מונופוליסטית, כשבמקביל מנסה החברה לשלהב את שחקני פורטנייט כנגד פעולותיהן של אפל וגוגל – ויש לא מעט שחקנים כאלה, כאשר דיווח של Epic ממאי 2020 מעיד על מעל 350 מיליון חשבונות הרשומים למשחק.

הקרב מתחמם

כעת עלתה בעיה נוספת עבור Epic, כזו שעשויה להשפיע גם על מפתחים עבור הפלטפורמות השונות של אפל, שאינם קשורים למאבק בין שתי החברות. אמש (ב’, 17.8) דיווחה Epic דרך חשבונה בטוויטר כי לאחר הסרתה של פורטנייט מחנות האפליקציות, הודיעה לה אפל כי היא תבטל את חשבונות המפתח שלה בחנות האפסטור למוצרי iOS וגם עבור חנות האפליקציות למחשבי המק החל מה-28 באוגוסט, 2020.

ביטול חשבונות הפיתוח של Epic עשוי להשפיע באופן ניכר על מפתחי משחקים הנשענים על מנוע ה-UnReal אותו מציעה להם החברה. המנוע נמצא בשימוש על ידי מפתחי משחקים רבים על גבי פלטפורמות iOS (אייפון, אייפד) ו-macOS (מחשבי מק), והסרת חשבונות הפיתוח של Epic עשויה לגרום לחוסר תמיכה עתידית של מנוע המשחק שפיתחה החברה במשחקים קיימים.

לוגו מנוע UnReal
תמונה: Epic

בבקשה שהגישה לבית המשפט לקבלת צו מניעת ההשבתה של חשבונות המפתח שלה על גבי הפלטפורמות של אפל, מציינת Epic: “פועל יוצא מאיבוד התמיכה השוטפת של מנוע Unreal [בפלטפורמות של אפל] הוא איום על עצם קיומו של מנוע המשחק והפרעה לפיתוחן של אפליקציות רבות הנשענות על המנוע הגרפי כדי לבצע תיצוג למאות משחקים.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

אפל כבר הספיקה להגיב לבקשתה של Epic לצו המניעה, ובתגובה לאתר The Verge ציינה החברה:

חברת Epic היא אחת מהמפתחות המצליחות ביותר באפסטור, שגדלה לעסק של מיליארדי דולרים אשר מגיע למיליוני לקוחות iOS ברחבי העולם. אנו רוצים לשמור על החברה כחלק מתכנית המפתחים שלנו ועל האפליקציות שלה בחנות. הבעיה ש-Epic יצרה עבור עצמה היא כזה שניתנת לתיקון בפשטות, אם הם ישלחו עדכון לאפליקציה שלהם [פורטנייט] שתעמוד בתנאי השימוש עליהם הסכימו ואשר תקפים באופן שווה עבור כל המפתחים שלנו. לא ניתן החרגה [מעמידה בתנאי השימוש] עבור Epic מאחר ואיננו חושבים שזה נכון לשים את העניין העסקי שלהם לפני תנאי השימוש וכדי להגן על הלקוחות שלנו.

Epic היא אחת ממפתחות המשחקים הגדולות על גבי פלטפורמות iOS ו-macOS של אפל, ודרך העמלות בגובה 30% שמשלמת החברה לאפל עבור רכישות בתוך משחקים, יחד עם עמלות דומות שמשלמים מפתחי משחקים אחרים הנשענים על מנוע המשחק UnReal, אפל הצליחה לרשום עליה מתמשכת בהכנסות אותן היא מגדירה כ”שירותים” (Services) בדוחותיה הכספיים.

בשנת 2019, על פי מחקר שפירסמה אפל, עמדו ההכנסות משירותים דיגיטליים, בהם נכללות רכישות בתוך אפליקציות ומשחקים בחנות האספטור, על 61 מיליארד דולר, ובהערכה גסה הנסמכת על תשלום 30% עמלה לאפל מדובר בכ-18.3 מיליארד דולר שמשולמים לאפל (יש לקחת בחשבון שזה לא תמיד 30% – קראו כאן). מדובר בסכום גבוה במיוחד, אליו נוסף על פי המחקר גם סכום נוסף של 45 מיליארד דולר הנוגע לפרסום בתוך אפליקציות, גם מזה לוקחת אפל נתח בהכנסות.

חברת Epic ככל הנראה שילשלה לכיסה של אפל לא מעט כסף דרך רכישות שביצעו משתמשים בתוך המשחק פורטנייט, אך כשמסתכלים על המספרים הגדולים עליהם מדברת אפל בתחום חנות האפליקציות, נראה כי החברה לא תמהר לוותר או להוזיל עבור Epic את העמלות הקיימות בגובה 30%, אם רק מתוך החשש לאבד הכנסות ממפתחי משחקים ואפליקציות נוספים שיבקשו לקבל הטבות דומות שעשויות לעלות לה עשרות מיליארדי דולרים בשנה.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים