ביקורת סרט: “אנולה הולמס” של נטפליקס נותן טוויסט פמיניסטי לשרלוק

מילי בובי בראון מתוך "אנולה הולמס" (תמונה באדיבות נטפליקס) מילי בובי בראון מתוך “אנולה הולמס” (תמונה באדיבות נטפליקס)

בשנים האחרונות זכינו ללא מעט עיבודים לסיפוריו הבלשיים של שרלוק הולמס, מסדרת הטלוויזיה המבריקה “שרלוק” (Sherlock) בכיכובו של בנדיקט קמברבץ’, דרך סרטי האקשן עם רוברט דאוני ג’וניור ועד הקומדיה הנוראית “הולמס & ווטסון” (Holmes and Watson) של וויל פארל. כעת נראה כי מה שהדמות הייתה צריכה באמת היא זריקת מרץ בצורת גרסה פמיניסטית לילדים.

הסרט החדש “אנולה הולמס” (Enola Holmes), שיגיע בקרוב לנטפליקס, עוקב אחר דמות אחרת במשפחת הולמס – אחותם הצעירה של הבלשים שרלוק (הפעם בגילומו הנהדר של הנרי קאוויל, “המכשף”) ומייקרופט. אנולה (מילי בובי בראון, “דברים מוזרים”) גדלה לבד עם אמה (הלנה בונהאם קרטר, ״הכתר”, “אושן 8”) הרבה אחרי שהאחים המפורסמים עזבו את הבית. למעשה, אמה העניקה לה את שמה כאנגרמה על המילה “לבד” – רמז כפול גם לערכים העצמאיים שלימדה אותה האם וגם לחיבתה הגדולה לאנגרמות ומשחקי מילים עליהם מתבססת תעלומת הסרט. את ילדותה העבירו אנולה ואמה במשחקי ספורט בתוך הבית, קריאה עצמאית של כל סוגי הספרות ולמידת ערכים רדיקליים לאותה תקופה כמו שיוויון זכויות.

ביום הולדה ה-16 אנולה מתעוררת לבית ריק ושקט, מה שמעולם לא קרה עם אמה הרעשנית ומלאת החיים. כאשר אנולה מבינה שאמה נעלמה, נקראים שרלוק ומייקרופט בחזרה הביתה ומופתעים למצוא נערה פראית ועצמאית עם רעיונות פמיניסטיים חדשניים שלא עומדים באותו קנה עם דעותיהם. האח הבכור, מייקרופט, אשר לו ניתנה האפוטרופסות על אנולה, מחליט מיד לשלוח אותה לבית ספר שבו תלמד להתנהג כגבירה ותחונך לקבל את תפקידן של נשים בתחילת המאה ה-19: אשה ואם.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

דווקא שרלוק, שאנו רגילים לראות כאדם מדעי ומנוכר, מזדעזע פחות מאחותו הפמיניסטית ומתקרב אליה לראשונה מאז ילדותה. שרלוק של “אנולה הולמס” מספק סוג של מתווך בין הרעיונות המיושנים של מייקרופט לאלו החדשים של אנולה ואמם. הוא מבין שהעולם משתנה ושיש מקום לאחותו לחיות את חייה כפי שהיא רוצה. בשלב מסוים בסרט הוא אף מעומת עם העובדה כי הסיבה שכל כך נוח לו ולמייקרופט עם המצב הנוכחי היא כי העולם כפי שהוא כיום מיועד בדיוק עבורם – גברים אמידים. וזהו העולם שאנולה ואמה מנסות לשנות.

הנרי קאוויל, מילי בובי בראון וסאם קלפין מתוך "אנולה הולמס" (צילום: Robert Viglaski, תמונה באדיבות נטפליקס)
הנרי קאוויל, מילי בובי בראון וס מתוך “אנולה הולמס” (תמונה באדיבות נטפליקס)

במהלך הסרט אנולה יוצאת למסע בלשי כדי למצוא את אמה, בעזרת רמזים שהשאירה לה. על הדרך היא מסתבכת בפרשיה נוספת, של נער צעיר שברח מהבית ומסתבר כלורד שעתיד בריטניה כולה בידיו. בינתיים, שרלוק עצמו מנסה להבין לאן נעלמה האם, והסרט פוצח בשאלה – מה הופך בלש לטוב יותר? האם אלו שיטותיו הקרות של שרלוק שמנסה לפענח את התעלומה בעזרת עובדות בלבד, או החשיבה היותר אמוציונלית של אנולה שמסרבת להתעלם מרגשותיה למען המטרה.

לעיתים קצת מוזר שמדובר בסרט על משפחת הולמס, שכן הצד הבלשי בו מאוד זניח. כסרט המיועד בעיקר לילדים, היוצרים העדיפו להתמקד בסצינות ההרפתקה והאקשן, ועבודת הבילוש עצמה נשארת תמיד די פשטנית ובסיסית. אפילו כאשר הפתרון מתקרב, הוא אינו מכיל את ההתרה המספקת שאנו רגילים אליה מיצירות שרלוק אחרות. כאמור, אין כאן ניסיון לבנות תעלומה בלשית מסובכת מדי שהילדים לא יבינו.

עם זאת, הסרט כן מציג מספר תפניות עלילתיות מסקרנות ומחזיק היטב לאורך שעתיים על ידי שינוי אווירה בכל כמה דקות. אפילו אם מצאתם עצמכם משתעממים מחלק מסוים בסרט, תוך כמה רגעים אנולה תמשיך את המסע התזזיתי למקום אחר לגמרי שיחזיר את עיניכם למסך.

מלאכת הבימוי של הסרט הופקדה בידי הבמאי הארי בראדביר, שביים את סדרת הטלוויזיה זוכת האמי ״פליבאג״ (Fleabag), ואכן ניתן למצוא דימיון בין השתיים. כמו בפליבאג, גם כאן אנולה לוקחת את ההזדמנות להישיר מבט אל המצלמה ולהסביר לנו מה היא חושבת. הסגנון שבחר בראדברי הוא יותר תזזיתי וצבעוני מאשר אפרוריות בלשית ובהחלט מתאים לסרט טינאייג’רים הרפתקני. הסרט מבוסס על הספר הראשון בסדרה של שישה ספרים מאת ננסי ספרינגר, ועל כן ישנה אופציה לסרטי המשך. עם זאת, הסרט לחלוטין עומד בפני עצמו ולא מרגיש כניסיון לפתח פרנצ’ייז גדול.

השורה התחתונה

בסך הכל מדובר בסרט חמוד לכל המשפחה, שמתעלם מאיך שאנחנו מדמיינים סיפור של שרלוק הולמס אך עדיין מצליח לתת כבוד למורשת. הסרט היה אמור לצאת לאקרנים, אך חברת האחים וורנר החליטה למכור זכויות השידור לנטפליקס באפריל, עם פרוץ מגיפת הקורונה וסגירת הקולנועים ברחבי העולם. זה התברר כרעיון טוב, שכן כסרט של נטפליקס הוא לגמרי עובד – הצפייה הביתית בו מהנה וקלילה וסביר שלא היה מצדיק גיחה יקרה יותר לקולנוע.

“אנולה הולמס” יעלה בנטפליקס ב-23 בספטמבר.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים