מערכת אקילס CyTech לחיבור OBD ברכב (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מערכת אקילס CyTech לחיבור OBD ברכב (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

סקירה: "אקילס" – מערכת לאבטחה, מעקב וניטור אחר הרכב

| יום חמישי, 24 בספטמבר 2020, 10:30 | גאדג'טי מסקר, רכב
תגיות: Akeyless, אקילס

מערכות המחשוב ברכבים שלנו הן דבר מורכב בעיקר בגלל שרוב הנוסעים ברכבים כלל לא חושבים על הדרך בה הן עובדות או כיצד יוכלו גנבי רכב לנצל אותן. אחת מהדרכים המאפשרות לעקוף את המערכות המגנות על החיבור למחשב הרכב, שיאפשר לגנבים פוטנציאלים לפרוץ אליו, הוא חיבור ה-OBD, זה מקנה גישה למחשב למעקב אחר תקלות ומשמש בעיקר בכניסת הרכב למוסך לצורך קבלת מידע. אך גנבי רכב, כך מסתבר, מרבים להשתמש בו לצורך גישה למחשב הרכב באמצעות ציוד מתוחכם, וכך הם מצליחים לגנוב רכבים גם ללא שימוש במפתח.

מערכת אקילס (AKeyLess), אותה קיבלנו לצורך סקירה לפני כחודשיים, מבקשת למנוע את אפשרות גניבת הרכב בדרך זו, ואף מוסיפה לכך כלים נוספים שיאפשרו ניטור אחר הרכב וקביעת התראות שיגיעו אליכם באופן מיידי למכשיר הנייד, אם דרך אפליקציה (אנדרואיד\iOS) ואם דרך קבלת הודעות SMS לעד 3 מכשירים אותם תגדירו במערכת.

שתי המערכות שהותקנו ברכב שלנו לצורך הבדיקה הן ה-CyTech, מערכת שמטרתה לחסום גישה אל רכיב ה-ODB, וה-Hunter, מערכת בממדים קטנים שנועדה לניטור ואיתור של הרכב במקרה של גניבה, או סתם אם אתם רוצים לזכור איפה חניתם, והיא מגיעה בעלות חד פעמית של 599 ש"ח.

מערכת ה-CyTech מורכבת ממספר חלקים. היא מציעה חיבור אלטרנטיבי ל-ODB, כזה שיציע רמת אבטחה גבוהה יותר, בעוד חיבור ה-OBD הסטנדרטי שקיים ברכב יישאר נעול בתוך כספת אלומיניום סגורה עם ברגים נגזרים. בנוסף, ישנו קודן ייעודי המשמש לגישה ל-OBD, כך שלא ניתן לגשת לקבלת נתונים מהרכב ללא הזנת הקוד המתאים בקודן.

כלים אלו מאפשרים חסימה של תעבורה ישירה למחשב הרכב, מניעה של התנעת הרכב ואף מערכת ניהול לצייד רכב. החברה מציעה גם אופציה לזיהוי החלפת מחשב הרכב, הוספת חיישני קרבה וריחוק ואופציה לשימוש באפליקציה לזיהוי ביומטרי.

בסרטון הוידאו מטה, תוכלו לראות את מערכת ה-CyTech בפעולה, עם הפעלת הקודן. את הוידאו צילמנו בזמן התקנת המערכת, כשההתקנה הסופית כמובן נקייה יותר ומוסתרת, וללא כל החוטים הנצפים ברקע:

המערכת המרכזית אותה בחנו במהלך החודשיים האחרונים הייתה ה-Hunter, זו מאפשרת מעקב וניטור אחר הרכב, ומציעה פתרון זול יותר בהשוואה למערכת השכיחה יותר בישראל של חברת "איתוראן", כשהיא מוצעת במחיר של החל מ-499 ש"ח עם עלות של 29 ש"ח בחודש לשירות החברה, ומציעה מגוון כלים עבור שימושים שונים.

מערכת ה-Hunter מציעה מגוון רחב של אפשרויות ניטור, עם חיישן GPS המסוגל לאתר את מיקום הרכב ואפליקציה ייעודית המאפשרת צפייה בהתראות שונות שהתקבלו אודות הרכב ומפה המציגה את מיקום הרכב, הנסיעות שביצעתם איתו, זאת לצד אפשרויות נוספות כמו זיהוי טלטול הרכב או חבלה, זיהוי גרירה ושינוי מיקום של הרכב.

עם כל הנעה או כיבוי מנוע, הצלחנו לקבל גם הודעות SMS שמדווחות לנו על הפעלת החשמל ברכב. זהו כלי טוב שמאפשר לנו להבין האם מישהו התניע את הרכב מבלי שאנחנו נוכחים במקום לעשות זאת בעצמנו, כאשר הודעות נוספות התקבלו גם על טלטול של הרכב שביצענו באופן יזום. ההתראות זמינות לצפייה גם דרך האפליקציה, כך שאם אינכם מעוניינים בהודעות SMS על התראות שונות, תוכלו לצפות בהן דרכה.

נציין כי ההתראות ב-SMS ובאפליקציה תמיד התקבלו בהתאם לדבר מה שקרה בזמן אמת, פרט להתראה בודדת שהתקבלה על תזוזת רכב למרחק של כ-500 מטרים ממקומו, זאת כשהרכב כלל לא זז – אנו לא מבינים מדוע התקבלה ההתראה, ייתכן כי רכיב ה-GPS חווה ניתוק זמני שגרם למערכת "לחשוב" כי הרכב זז ממקומו.

רכיב Hunter במערכת אקילס לרכב (תמונה: אקילס)

רכיב Hunter במערכת אקילס לרכב (תמונה: אקילס)

החלק המשמעותי ביותר מבחינתנו במערכת ה-Hunter של אקילס הייתה האפליקציה, זו מאפשרת לבחור מבין כמות גדולה למדי של התראות שנקבל, וגם מעקב מבוסס מפה המציג את התנועה של הרכב בכל נסיעה, והצגת דוחות נסיעה היסטוריים שישמרו לתקופה של עד 3 חודשים. אפשרות נוספת שאהבנו היא זו המאפשרת הגדרת "גידור", שטח שיוגדר במפה שיאפשר לקבל התראות כניסה ויציאה ממנו. מקומות בהם נתקלנו בבעיה לקבל התראות או מיקום מדוייק של הרכב היו בחניונים תת-קרקעיים ואף בחניון מקורה בחלק מהפעמים – במקרים אלו מתקבלת התראה על אי אפשרות איתור הרכב, עד שזה יוצא מהמקום בו אין קליטת GPS.

בשורה התחתונה, מדובר במערכת מידע עשירה למדי המספקת לנו גישה לרכב גם כאשר אנו לא לידו. ממש כמו שמצלמות הרכב מאפשרות צילום השטח סביבו בזמן הנסיעה כדי להרגיע אותנו, כך אנו תופשים גם את המערכות של אקילס, ככלי שיאפשר לנו קצת נחת בזמן שאנחנו נוהגים, וגם כשלא.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות