אפל חותכת בחצי את עמלות האפסטור, אבל רק למפתחים קטנים

חנות אפל בניו-יורק (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

אפל הכריזה היום (ד', 18.11) על תכנית חדשה עבור מפתחי אפליקציות ומשחקים המיועדים לפלטפורמות שלה, במסגרתה היא חותכת בחצי את העמלות אותן תדרוש על כל מכירה של אפליקציה או רכישה בתוך אפליקציה המתבצעות דרך חנות האפסטור של החברה. מדובר בשינוי הגדול ביותר שביצעה אפל בשיתוף הרווחים עם המפתחים בחנות האפסטור מאז השקתה של החנות לפני יותר מעשור, אך שינוי זה יהיה תקף רק עבור יחידים ועסקים קטנים ולא עבור כלל ציבור מפתחי האפליקציות למכשירי האייפון, האייפד ואחרים.

העמלה בתכנית המפתחים הקטנים (App Store Small Business Program) תעמוד על 15% בלבד מכל רכישה של אפליקציה או רכישה בתוך אפליקציה (In-App Purchase), זאת במקום עלות של 30% שהייתה נהוגה עד כה. באפל מדגישים כי התכנית מיועדת רק לעסקים קטנים ומפתחים יחידים, על פי ההגדרות הבאות:

  • מפתחים קיימים אשר הכנסתם מכל האפליקציות שלהם באפסטור עומדת על פחות ממיליון דולרים בשנה.
  • מפתחים חדשים בחנות האפליקציות, עד שיגיעו לרמת הכנסה שעולה על מיליון דולר.
  • מפתח שהכנסתו יורדת מתחת למיליון דולר בשנה קלנדרית יוכל להגיש בקשה מחודשת להצטרפות לתכנית

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

אפל, וכמוה גם גוגל, עמדו בפני לא מעט ביקורת מצד מפתחים וגם מצד הרגולטורים בארה"ב ובמדינות נוספות, הטוענים כלפי החברות כי הן פועלות כמונופולים השולטים בשוק הפצת האפליקציות, תוך גביית סכומים גבוהים מהמפתחים. גם עבור האפסטור של אפל וגם עבור חנות ה-Play של גוגל מדובר בחנויות שאין להן אלטרנטיבות תחרותיות במיוחד, זאת אף שבמכשירי אנדרואיד ניתן להוריד אפליקציות גם מחוץ לחנות. גם חברות בעלות רמת הכנסות גבוהה בתחום האפליקציות כמו ספוטיפיי, מפתחת אפליקציית הזרמת המוסיקה, ו-Epic, מפתחת המשחק פורטנייט, יצאו בגלוי כנגד הנוהג של שתי החברות בגביית עמלות גבוהות ממפתחים עבור פלטפורמות iOS ואנדרואיד.

באפל לא מתייחסים לביקורת או להאשמות כי היא פועלת באופן מונופוליסטי ומציינים כי התכנית החדשה נועדה לעזור למפתחים קטנים וגם למפתחים חדשים להפוך את העסק שלהם להצלחה, דרך מתן הטבה בדמות עמלה נמוכה יותר מזו שתמשיך לגבות החברה ממפתחים גדולים יותר כמו ספוטיפיי או Epic.

"עסקים קטנים היו הרוח המניעה של האפסטור מאז השקתה, והיום יותר מתמיד עסקים אלו נמצאים בליבה של הקהילות אותן הם משרתים, כשהם עוזרים לאנשים להישאר בריאים, מחוברים ולומדים", מציינת החברה בהודעה שפירסמה היום, ומוסיפה כי "היום  אפל חושפת את תכנית האפסטור לעסקים קטנים, עם מודל תשלום חדש שנועד לתמוך בעסקים קטנים ומפתחים בודדים כדי להניע את הדור הבא של האפליקציות".

את התכנית החדשה תשיק אפל החל מה-1 בינואר, 2021, אז יוכלו מפתחים העומדים בהגדרות הסף להצטרף אליה.

השוואת מפרטים