אחרי עשור: ARM מציגה ארכיטקטורת מעבדים חדשה שתניע את הטלפונים בעתיד

ARM

חברת ARM, המפתחת את ארכיטקטורת המעבדים תחת אותו השם, הכריזה על ארכיטקטורת ה-ARMv9 כחלק מאירוע ה-Vision Day 2021 שערכה. הארכיטקטורה החדשה של ARM מגיעה כעשור שלם לאחר ה-ARMv8 מ-2011, כאשר לפי החברה היא מציעה שיפור ביצועים של עד 30%, ביצועי בינה מלאכותית משופרים ומנגנון אבטחה CCA חומרתי חדש להגנה על המידע במכשירים השונים.

חברת ARM, שנרכשה על ידי אנבידה, איננה עוסקת כלל בייצור מוצרים, אלא בפיתוח טכנולוגיה וקניין רוחני טכנולוגי, כאשר גולת הכותרת של החברה היא ארכיטקטורת ARM, הנמצאת היום בשימוש במכשירים טכנולוגיים רבים, בהם מכשירי הסלולר שלנו. לפי נתוניה של ARM, במהלך חמשת השנים האחרונות הגיעו שבבים המבוססים על הארכיטקטורה שלה ליותר מ-100 מיליארד מכשירים שונים.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

ארכיטקטורת ה-ARMv9 נועדה לתת מענה ל-300 מיליארד המכשירים הבאים שישתמשו בשבבים המבוססים עליה, כאשר הארכיטקטורה החדשה צפויה להציע שיפור ביצועים של 30% במהלך שני דורות השבבים הקרובים. בנוסף, ה-ARMv9 ממוטבת לתחום הבינה המלאכותית (AI) בזכות תוספת טכנולוגיית ה-SVE2 (ר”ת Scalable Vector Extension) שפותחה על ידי ARM בשיתוף פעולה עם פוג’יטסו, וצפויה לשפר את ביצועי לימוד המכונה ML (ר”ת machine learning) ועיבוד האותות הדיגיטלי DSP (ר”ת digital signal processing) של שבבי ה-ARM.

שיפורי הביצועים ב-ARMv9 (מקור ARM)

דגש נוסף של ARM בארכיטקטורת ה-ARMv9 הוא על האבטחה של מכשירי ה-ARM, כאשר היא מציגה את טכנולוגיית ה-ARM CCA (ר”ת Confidential Compute Architecture), פתרון אבטחה חומרתי המאפשר ליצור “שטח” (Realm) מאובטח הנפרד מהמידע המאובטח במכשיר.

אפשר לדמות את הטכנולוגיה החדשה לטכנולוגיית ה-Sandbox או המערכות הוירטואליות, היוצרות שטח מאובטח יעודי המבודד משאר המערכת לאבטחה טובה יותר, כאשר במקרה של ARM מדובר על פתרון חומרתי המשולב בשבב עצמו.

טכנולוגיית ה-ARM CCA (מקור ARM)

שבבי ה-ARM נמצאים בכל מקום סביבנו, ולפי החברה – כל המידע הקיים ברשת כיום עובר בצורה כזו או אחרת במכשירים מבוססי ARM, החל מפתרונות האינטרנט של הדברים, שרתים ומכשירי קצה דוגמת המכשיר הסלולרי. ארכיטקטורת ה-ARMv9 החדשה של ARM נועדה לתת מענה לשוק הטכנולוגי בעשור הקרוב, כאשר היא מיועדת לספק ביצועים משופרים עם דגש על אבטחה וביצועי בינה מלאכותי בהשוואה לארכיטקטורת ה-ARMv8 הקיימת.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים