מובילאיי נכנסת לתחום המשלוחים האוטונומיים עם Mobileye Drive

רכב המשלוחים האוטונומי של Udelv (מקור אינטל)

מובילאיי (Mobileye), השייכת כיום לאינטל (Intel), הכריזה על ה-Mobileye Drive, מערכת נהיגה אוטונומית חדשה הצפויה להפעיל את צי רכבי המשלוחים האוטונומיים ADV (ר”ת autonomous delivery vehicles) של חברת Udelv האמריקית. רכבי משלוחים חכמים הנועד לספק חבילות ללקוחות בבתים.

ההכרזה החדשה מגיעה כחלק מהסכם עליו חתמו החברות לאספקת מערכות ה-Mobileye Drive ל-Udelv בעבור רכבי ה-ADV שלהם, רכבי משלוחים אוטונומיים להם החברה קוראת Transporters (“מובילים”). רכבים אלו נועדו לבצע אספקה של חבילות עד לבית הלקוח, ולתת בזאת מענה לתחום “המייל האחרון” (Last Mile) הלוגיסטי הנחשב ליקר ביותר בתהליך אספקת המוצרים ללקוחות.

מערכת ה-Mobileye Drive החדשה של מובילאיי, שצפויה להפעיל את רכבי ה-Transporters, מכילה לא פחות מ-13 מצלמות שונות עם 3 מערכות לידאר (LiDAR) לטווח ארוך ו-6 מערכות לטווח קצר, בנוסף ל-6 ראדרים רגילים. באמצעות אלה היא מאפשרת לרכבים ולמערכת את מלוא תמונת מצב העולם שמסביבם. המערכת החדשה משתמשת בשבב ה-Mobileye EyeQ של החברה, המיועד לרכבים אוטונומיים מהדרגה הרביעית (הסבר למטה).

מערכת הנהיגה האוטונומית Mobileye Drive (מקור אינטל)

החברה צפויה להציג רכבי ADV אוטונומיים ראשונים כבר ב-2023 עם צפי ללמעלה מ-35 אלף רכבים עד שנת 2028, כאשר כבר היום יש לחברה הזמנה מראש של 1000 רכבים.

השימוש בכלי רכב אוטונומיים כרכבי משלוחים מגיע כצעד הגיוני במיוחד לאור הגידול המשמעותי בכמות המשלוחים ברחבי העולם, במיוחד בצל מגפת הקורונה, שמנעה מרבים לצאת מהבית ולהסתמך על משלוחים.

דרגות כלי רכב אוטונומיים

כאשר מדברים על “דרגות נהיגה” של כלי הרכב האוטונומיים, יש להתייחס לרשימה של ארגון SAE (ר”ת Society of Automotive Engineers) העוסק בתקינה של כלי רכב, שהגדיר 6 דרגות לכלי רכב אוטונומיים:

  • דרגה 0 – מערכת המחשוב מספקת התראות למשתמש אך אין לה שליטה על כלי הרכב.
  • דרגה 1 – מערכת המחשוב והנהג חולקים בשליטה על כלי הרכב, המערכת נועדה לסייע לנהג.
  • דרגה 2 – מערכת המחשוב שולטת ברכב אבל הנהג צריך לשים לב לנסיעה.
  • דרגה 3 – רכב אוטונומי מלא, הנהג לא מחוייב לשים לב לנסיעה מלבד מצבים מסויימים.
  • דרגה 4 – רכב אוטונומי מלא, הנהג לא מחוייב לשים לב לנסיעה כלל.
  • דרגה 5 – רכב אוטונומי מלא, אין צורך בנהג או הגה.

השוואת מפרטים