ביקורת סרט: נצחיים – באתי לקבל תשובות ויצאתי עם יותר שאלות

מתוך נצחיים מתוך “נצחיים” (תמונה: פורום פילם)

היקום הקולנועי (והטלוויזיוני) של מארוול הוא כבר מזמן לא מספר סרטים מצומצם על גיבורי על ספציפים שנלחמים ברעים ובדרך כלל מנצחים. הדור הבא של הסרטים הופך רחב ומסובך יותר, ופותח עוד ועוד אופציות לסיפורים חדשים. אבל אולי זה כבר מסובך מידי?

נצחיים – העלילה

לפני אלפי שנים, יצורים בשם השמימיים (Celestials) שלחו לכדור הארץ את הנצחיים (Eternals) כדי להגן על כדור הארץ מפני הסטיות (Deviants) ולטפח ולהכווין את האנושות על מנת שתממש את מלוא הפוטנציאל שלה. בהווה הנוכחי הנצחיים חיים חיי שלווה ומסתובבים בינינו בכדור הארץ אחרי שניצחו את כל הסטיות, עד שסטייה חדשה תוקפת את אחת הנצחיים – סרסיי (ג’מה צ’אן) ומאחדת את שאר הנצחיים למסע מחודש להצלת כדור הארץ.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

יותר מידי סיפור בזמן לא רלוונטי

כבר מהשנייה הראשונה אפשר לראות ש”נצחיים” הוא לא סרט מארוול קלאסי – הוא מתחיל בכתוביות פתיחה שמספרות על ההיסטוריה של הנצחיים ונותנות לצופה את רוב המידע שהוא צריך, ומשם הוא צולל לסרט שקופץ בפלאשבקים בין זמנים בטווח של 7000 שנים ומנסה ליצור לנו סרט קוהרנטי על הנצחיים. רוב הזמן זה עובד, אבל לפעמים זה מרגיש כמו נסיון לדחוף סיפור שהתרחש מאחורי הקלעים ביקום הסינמטי של מארוול במשך כל הזמן הזה, ומספק תירוצים והסברים שלא באמת מחזיקים מים – שהגדול בהם הוא “איפה הייתם כל הזמן הזה?” – התשובה לשאלה הזו היא לא באמת מספקת והיא מאוד מתחמקת – הם טוענים שהם לא יכלו לטפל בשום דבר שלא היה קשור לסטיות.

אז אתם רוצים להגיד לי שערים הושמדו, גיבורי על נוצרו, אבני אינסוף השמידו חצי מהיקום ואפילו לא הזזתם עפעף? אתם לא אמורים להגן על האנושות? זה לא להגן על האנושות, זה להיות עיוורים. אבל אפשר להחליק את זה איכשהו בגרון.

אחת הבעיות העיקריות בסרט היא כמות הדמויות הראשיות בו, ושלא תבינו אותי לא נכון, הוא מנסה להתמקד רק ב-10 חברי הנצחיים (הנוקמים: מלחמת האינסוף כלל לא פחות מ-64 דמויות מהיקום של מארוול), אבל במקרה של נצחיים מדובר בדמויות חדשות שלא ראינו קודם, ועכשיו אנחנו צריכים להבין תוך שעתיים וחצי מי היא כל דמות, מה המניעים שלה ומה תהיה התרומה שלה להמשך היקום הקולנועי של מארוול.

זה מוביל לכך שחלק מהדמויות מקבלות מעמד של דמויות ראשיות וחלק משמשות כדמויות פחות ראשיות, וזה קצת מעצבן לראות את הנסיון של הסרט להתמקד בכל הקבוצה ככלל ובכל אחד בנפרד. הרי אם חיו יצורים דמויי אלים בעולם שלנו כל הזמן הזה, אנחנו רוצים לדעת מי הם ומה הם עשו כל הזמן הזה, אבל אנחנו לא באמת מקבלים תשובות בנושא. הדמות הכי מעניינת בעיניי היא פאסטוס (בריאן טיירי הנרי), בעל הכוחות להמציא דברים מאפס ולקדם את הטכנולוגיה האנושית במינונים קטנים כל פעם, אבל הוא לא מקבל מספיק במה כדי להציג את התרומה שלו לאנושות לאורך ההיסטוריה, וזה די מבאס.

מתוך נצחיים
מתוך “נצחיים” (תמונה: פורום פילם)

הייצוג הכי מרשים בסרט של מארוול

למרות זאת, ואולי בזכות זאת שהסרט בויים על ידי קלואי ז’או (“ארץ נוודים”, עליו היא זכתה באוסקר), אנחנו כן מקבלים בסרט כמה דברים שעוד לא ראינו בסרט של מארוול – שהראשון בהם הוא סצינת הסקס הראשונה ביקום הקולנועי של מארוול. על אף שהיא מאוד עדינה ולא רואים בה שום איברי מין או משהו שהיה נותן לסרט דירוג גילאים גבוה יותר, היא קיימת, ואני לא בטוח כמה היא הייתה אמורה להיות קיימת. בסופו של דבר, רוב סרטי מארוול מתאימים לגילאי 13 ומעלה, אבל צופים בהם גם ילדים יותר קטנים, ואני לא יודע עד כמה זה באמת לעניין להראות להם סצינת מין שבתכלס אין לה באמת תוספת חשובה לעלילה.

בנוסף לסצינת המין, הסרט מציג לנו לראשונה זוג חד מיני, ולא ברמיזה מעורפלת, אלא כזוג טבעי לחלוטין שחי בעולם ומגדל ילד. אני חושב שזה צעד חשוב שהגיע קצת מאוחר, אבל לפחות הוא הגיע.

סיפור שהיה נפתר בקלות

נצחיים מציג לנו את השאלה “איפה הנצחיים היו כל הזמן הזה?”, אבל מאידך אפשר גם לשאול איפה היו כל הנוקמים במהלך אירועי הסרט. חלקם עדיין נמצאים על כדור הארץ, ורואים בסרט שההתרחשויות שקרו בנצחיים הן התרחשויות שמשודרות בטלוויזיה וקורות במקומות פומביים, אז איפה הנוקמים? כמו שהנצחיים העדיפו לא להתערב בכל מה שקרה עד עכשיו עם הנוקמים, האם גם לנוקמים לא אכפת מהאסון האנושי שמוצג, שהוא לא פחות גדול מהאיום שהיה על כדור הארץ באירועי “הנוקמים” הראשון? זה מבלבל, ומרגיש כאילו כל קבוצה חיה ביקום משלה שבו הקבוצה שנייה לא קיימת. הייתי מקבל את ההסבר של היקום האחר, כאלה קיימים בשפע בספרי הקומיקס של מארוול, אבל במהלך הסרט חברי הנוקמים מוזכרים לא פעם ולא פעמיים.

מתוך נצחיים
תמונה: פורום פילם

השורה התחתונה: מה חשבנו על נצחיים

“נצחיים” פורסם בתור סרט ש”ישנה את היקום הקולנועי של מארוול לנצח”, וזה נכון – הוא באמת מציג קונספטים מעניינים – לא מפתח אותם, אבל מציג אותם. וביקום שבו הוצג כבר עכשיו קונספט חדש של ריבוי יקומים, וסנוניות ראשונות של עוד קונספט שמגיע בעתיד ליקום של מארוול (מוטאנטים, הודות לאיחודה של פוקס לתוך דיסני), האם אנחנו צריכים עוד ועוד הסתעפויות שימשיכו להשאיר את הצופים עם יותר שאלות מתשובות? רק הזמן והמולטיוורס יגידו, אבל אפילו בתור מי שמחשיב עצמו בקיא ביקום של מארוול כבר מתחיל לאבד את עצמי ומנסה להבין איך והאם מארוול אי פעם יצליחו לצאת מהכמות הבלתי נגמרת של הקונספטים והדמויות שהם מציגים, או שכמו איקארוס (שהוא גם דמות בנצחיים) הם עפים קרוב מידי לשמש?

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים