ביקורת סרט: מטריקס התחייה – מעניין למעריצים כבדים ומבולבל לכל השאר

מטריקס: התחייה מטריקס: התחייה (תמונה: טוליפ)

בשנת 1999 יצא לעולם המטריקס הראשון ושינה את פני הקולנוע המערבי כשהביא למיינסטרים אלמנטים של אקשן, אומנויות לחימה ואפקטים שהיו שמורים עד אז בעיקר לשוק במזרח. הסרט הראשון של המטריקס היה מאסטרפיס שאפילו עובר את מבחן הזמן ועובד כסרט טוב גם בימינו (תאמינו לי, ראיתי אותו שוב לפני שבוע). שני ההמשכים של הסדרה שלו היו פחות טובים בעיניי הקהל, ואם הסרט הראשון היה סרט שהתעסק בשאלות פילוסופיות פשוטות יחסית של בחירה, שני הסרטים האחרים נכנסו עמוק מידי לתוך כל השאלות הפילוסופיות של הקיום שלנו (כולל המונולוג הכי מבלבל בתולדות ההיסטוריה מפי הארכיטקט בסרט השני) והיו כבר מבלבלים מידי לרוב הצופים.

כעת, 22 שנים אחרי הסרט הראשון, אחרי שסרטי אקשן מפוצצים ומלאי אפקטים הפכו לדבר שבשגרה, וכל ההשפעות הקולנועיות של המטריקס הופיעו כבר בעשרות סרטים, הגיע הזמן לחזור למקור של הכל, לקונג פו, לשאלות הפילוסופיות ולקיאנו ריבס, אבל האם למטריקס עדיין יש מקום בשנת 2021?

מטריקס: התחייה – העלילה

ניאו (קיאנו ריבס), שבינתיים חזר להשתמש בשם תומאס אנדרסון, חוזר אל המטריקס כשמבחינתו חייו הקודמים הם רק זיכרון ישן שתומלל למשחק מחשב מצליח. הוא מוצא את עצמו שוב במלחמה בין המכונות לבני האדם, כאשר מפגש מקרי בבית קפה עם אישה בשם טיפאני (קארי-אן מוס) מערער את כל מה שתומאס יודע על החיים שלו, והקו בין מציאות ודמיון הופך להיות יותר ויותר דק – האם הוא חולם את הכל או שהוא באמת “האחד”?

חצי חצי בסיפור

בערך מחצית הסרט הראשון היא פשוט כיף עצום, היא מלאה ברגעי מיינדפאק נפלאים, מלא רפרנסים וקריצות לסרטים הקודמים (אלו שאוהבים את הסרט הראשון יהנו במיוחד) ואפילו לא מעט בדיחות מטא על הפרנצ’ייז, שבעיקרן בדיחה מצויינת שנותנת דמותו של ג’ונתן גרוף (המילטון) שמשחק את השותף העסקי של תומאס. שמעתי אנשים שחשבו שכמות הבדיחות והאזכורים לסרטים הקודמים היא קצת מוגזמת ועשויה לא טוב, אבל אני ממש נהניתי, בעיקר בתור מי שראה פעם נוספת את שלושת הסרטים המקוריים רק לפני שבוע – וממליץ בחום למי שמתכנן לראות את הסרט הנוכחי לעשות זאת גם, במידה והם לא זוכרים את הטרילוגיה המקורית.

מטריקס התחייה
תמונה: טוליפ

הבעיה מתחילה בערך בחצי השני של הסרט, כאשר מתחילה להתגלות האמת על העולם של הסרט ואנחנו נשארים עם הרבה פחות בדיחות מטא והרבה יותר שאלות וקונספטים שנזרקים לאוויר כמעט בלי תשובות, או תשובות שקצת מרגישות כמו “רדו לנו מהגב וקבלו את זה כמו שזה, בסדר?” אבל השאלות האלה, שלא מקבלות מענה, בעיקר הוציאו אותי מהסרט בתחושה שאם הסרט היה נעשה בתור סדרה והיו מתעסקים הרבה יותר בהמון מהקונספטים שהוצגו במהלך הסרט או בהיסטוריה של דמויות מסוימות, אז כנראה שהייתי נהנה הרבה יותר ומבולבל הרבה פחות.

חצי חצי באפקטים

המטריקס הראשון חולל מהפכה בתעשיית הקולנוע. אני זוכר את עצמי בתור ילד ביסודי שיחד עם החברים היינו מנסים לשחזר את התנועות של ניאו ולעשות כאילו “זמן קליע”, שעד היום נחשב לאחד האפקטים הממוחשבים המוכרים והאהובים בהיסטוריה. באחת הסצנות בסרט, דמות שולית יחסית מכריזה “אנחנו צריכים זמן קליע חדש!”, ומלבד הבדיחה המודעת לעצמה אין באמירות האלו הרבה תוכן.

לפעמים האפקטים והצבעים בסרט נראים מהפנטים (בעיקר על איימקס) והתוספת של גוון יותר צהבהב + סגול לירוק שאפיין את הסדרה היו בחירות ויזואליות שאני מאוד אהבתי. אבל מלבד זאת מגיע שלב שבו יש אפקטים שנראים כאילו הם נעשו בתקופה של המטריקס הראשון, ולא על ידי הצוות המוכשר שעשה אותו. במיוחד הפריע לי אפקט ההילוך האיטי, שהיה נראה כאילו מישהו שם באופן מכוון בחר באפקט הכי גנרי של הילוך איטי שמציעה תוכנת העריכה הכי פשוטה בעולם, וחשב שזה יעבוד.

מטריקס: התחייה
מטריקס: התחייה (תמונה: טוליפ)

בעולם בו קיימות סצנות כמו הקרב של סופרמן עם חברי ליגת הצדק, ובעיקר הפלאש בסרט “ליגת הצדק” (מאותם אולפנים, אגב), אני לא רואה שום סיבה לראות אפקט כל-כך עצל בסרט כל-כך יפה ויזואלית. אבל היי, לפחות שאר האקשן טוב ועשוי בדיוק כמו שזכרנו שהאחיות וושבסקי יודעות לעשות (או במקרה של הסרט הזה רק לנה).

השורה התחתונה: מה חשבנו על “מטריקס: התחייה”

בסופו של דבר רואים שהסרט הנוכחי בסדרה נעשה עם המון אהבה לחומר המקור ומיועד בעיקר למעריצים כבדים של הסדרה. החצי הראשון שלו נהדר ומאוד נהניתי ממנו, אבל ברגע שהוא נגמר נשארתי עם יותר מידי שאלות והרבה פחות מהכיף שאפיין את החצי הראשון שלו. כפי שכבר הזכרתי, אני חושב שהדרך הכי טובה לצפות בו היא בסמוך לשאר סרטי הסדרה, אולי זה קצת ימתיק את הגלולה, הטיפה המרה שיכולה להיות הסרט הנוכחי ללא מעט צופים – הוא מבלבל, לא מביא תשובות לשאלות שנשאלות בו ומוכיח לנו שלמרות מה שחשבנו – קיאנו ריבס דווקא כן מזדקן, למרות שלא פעם ולא פעמיים צוחקים עליו בסרט שהוא לא.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים