ביקורת סרט: צעקה – חלום למעריצי הסדרה

מתוך ״צעקה״ (תמונה: פורום פילם) מתוך ״צעקה״ (תמונה: פורום פילם)

צעקה הוא כנראה פרנצ’ייז האימה האהוב עליי. אני חושב שיש לו המון מקום בלב שלי בעיקר בזכות העובדה שהוא היה סרט האימה הראשון שראיתי, אי שם בגיל 11. נכון שהוא לא הכי נוטף דם, וגם לא הכי מתוחכם, שיש לו כמה המשכים ממש לא טובים (צעקה 3 שאני מסתכל עלייך במיוחד), אבל צעקה זה סלאשר שהגדיר מחדש את הז’אנר של “מי עשה את זה” בסרטי אימה תוך כדי שהוא מצליח לבקר את עצמו, את הז’אנר ואת עולם הקולנוע באופן כללי. אז אפשר להבין שממש חיכיתי לסרט הזה, אבל האם היה שווה לחכות? אם קראתם את הכותרת אז כנראה הבנתם שכן, אבל בואו תשמעו גם למה.

צעקה 2022 – העלילה

הסרט הנוכחי של צעקה עוקב אחרי חבורה חדשה של צעירים בעיירה וודסברו, בה לפני 25 שנים התרחשו הרציחות הנוראיות של גוסטפייס, שהובילו לספר שכתבה גייל וות’רס (קורטני קוקס) ומשם – לפחות לפי עולם הסרט – לפרנצ’ייז סרטים מצליחה בשם “דקירה” (STAB). עכשיו, אחרי 25 שנים, מופיע גוסטפייס חדש שרוצח צעירים אחד אחרי השני ומאיים לחשוף סודות אפלים מעברה של העיר, כאלו שיכולים לשנות את כל מה שחשבנו על אותם המקרים שקרו בסרט המקורי.

 

זה תמיד חוזר למקור

הסרט אומנם נקרא “צעקה” אבל הוא לגמרי משמש כסרט החמישי בסדרה האהובה, כשכל אחת מהדמויות החדשות היא לא רק איזו שהיא פרפרזה על דמות מהסרט המקורי (כמו בכל סרט של צעקה). אלא שהפעם כמעט כל אחת מהדמויות גם קשורה לדמות מהסרטים הקודמים. אפשר לספר על ווס היקס (דילן מינט), שמלבד שהשם שלו (ווס) הוא מחווה ליוצר הסדרה המנוח – ווס קרייבן הגאון, הוא גם הבן של ג’ודי היקס (מרלי שלטון) שהייתה דמות ב”צעקה 4″ וזוג התאומים מינדי וצ’אד מיקס-מרטין, שהם האחיינים של הדמות האהובה עליי בסדרת הסרטים – רנדי מיקס. אז הקשר לסדרת הסרטים מתחיל בדמויות המקושרות לדמויות המקוריות, אבל לא רק.

לסרט גם חוזרים שלושת שורדי כל ארבעת הסרטים הקודמים – סידני פרסקוט (נב קמפבל), גייל וות׳’ס ודיואי ריילי (דיוויד ארקט), ואומנם הנוכחות שלהם בסרט לא רבה, אבל כשהם נמצאים הנוכחות שלהם על המסך מורגשת והם נמצאים שם בעיקר כדי להעביר את הלפיד לדור הבא של הדמויות של צעקה – בדומה למה שהיה עם הדמויות המקוריות של “מלחמת הכוכבים” במהלך הסרט השביעי “הכוח מתעורר“.

קורטני קוקס ונב קמפבל מתוך ״צעקה״ (תמונה: פורום פילם)
קורטני קוקס ונב קמפבל מתוך ״צעקה״ (תמונה: פורום פילם)

ההשוואה בין “צעקה” החדש לבין “הכוח מתעורר” היא לא מקרית, ויתרה מזאת, היא אפילו מוזכרת בצורה כזו או אחרת בסרט עצמו, שמלא בבדיחות מטא על הסדרה, ביקורת על המעריצים שלה, על יוטיוב, נטפליקס ובערך כל דבר שאנשים שחיים את תרבות הפופ המודרנית והם גיקים של סרטי אימה מייצגים. והביקורת הזו נעשית בעיקר כלפי אוכלוסיות מסויימות בתרבות הזאת ועושה את זה בצורה כל-כך כיפית ומודעת לעצמה שזה פשוט נהדר לצפות בה.

סרט הצעקה הכי מדמם בסדרה

האמת היא שצעקה תמיד הייתה סדרה שמתעסקת במטא ובלצחוק על עצמה ועל הז’אנר (אם שאלתם את עצמכם למה רנדי הוא הדמות האהובה עליי אז הנה התשובה שלכם). אבל לעשות את כל זה לא מספיק, צריך גם סיפור טוב והריגות טובות, זה בכל זאת סרט סלאשר. “צעקה” מצליח לקחת את הפרנצ’ייז לגבהים חדשים ברמת ההריגות, והן כנראה ההריגות הכי מדממות שעשויות הכי טוב בכל הסדרה.

הסיפור עצמו גם נפלא, ולמרות שלקראת החלק האחרון של הסרט כבר הייתה לי תחושה שאני יודע מי הרוצח (או הרוצחת או הרוצחים או הרוצחות) בסרט, עדיין לא לגמרי ידעתי מה המניעים שמניעים את הדמות (או הדמויות) לעשות את זה, וכשזה התגלה, זה נעשה בדרך שהכי מתאימה לסדרת הסרטים הזו.

מתוך ״צעקה״ (תמונה: פורום פילם)
מתוך ״צעקה״ (תמונה: פורום פילם)

כשווס קרייבן נפטר בשנת 2015, לא היה ברור אם יהיה עוד סרט של “צעקה” או אם בכלל צריך עוד אחד, בעיקר לאור זה ש”צעקה 4″ היה הסרט הכי פחות מכניס של הסדרה (אבל לא הכי גרוע). עם זאת, הרוח של קרייבן שוררת בכל פריים בסרט החדש. רואים את כמות האהבה והערצה של מאט בטינלי-אולפין וטיילר ג’ילט (שגם עשו את “מי שעומד מאחורי” הנפלא מ-2019) לקרייבן ולחומר המקור שלו, ובכלל – כל צוות השחקנים וכל מי שהיה מעורב בהפקה עשה את זה כי הוא מכיר את סדרת הסרטים וכי הוא באמת אוהב אותה, וזה מורגש לאורך כל הסרט.

השורה התחתונה – מה חשבנו על הסרט צעקה

התוספת החדשה לסדרת הסרטים צעקה מציגה סרט נהדר שעושה המון כבוד לחומר המקור, וגם מאפשרת להתחיל ליצור משהו חדש. בתור מעריץ של הסדרה, יש המון רצון בנקודת הזמן הנוכחית לראות לאן הסדרה יכולה עוד להתפתח. מה שבטוח הוא שאם זה ייעשה על ידי בטינלי-אולפין וג’ילט, הסדרה נמצאת בידיים טובות.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים