קבוצת Khronos מכריזה Vulkan 1.3 – גרסה עדכנית לממשק התוכנה הגרפי

Vulkan 1.3 (מקור khronos) Vulkan 1.3 (מקור khronos)

קבוצת Khronos שחררה גרסה חדשה של 1.3 Vulkan, ממשק התוכנה הגרפי הפתוח הנתמך על ידי 180 חברות שונות, בהן ענקיות המחשוב AMD, אינטל, אנבידיה, ARM, קוואלקום ועוד, ומשמש כפתרון חוצה פלטפורמות (cross-platform) המשולב בלמעלה מ-160 משחקים שונים ונתמך במחשבים, סלולר, קונסולות ועוד.

גרסת ה-1.3 החדשה של Vulkan מגיעה כשנה לאחר השקת ממשק ה-Vulkan 1.2, כאשר היא מותאמת להאצת חומרה על כרטיסים גרפיים התומכים בתקן ה-OpenGL ES 3.1 השייך ל-Khronos גם כן. השינוי הגדול שמגיע עם תקן ה-1.3 הוא הניסיון של Khronos להפוך את התקן ליותר אחיד כפתרון בעבור מפתחים.

מאחר שמדובר בפרויקט קוד פתוח, מפתחים רבים מייצרים תוספים (extension) ל-API של Vulkan על מנת לתת מענה לצרכים הספציפיים שלהם, כאשר נכון להיום זמינים קרוב ל-300 תוספים שונים, דבר שיוצר פרגמנטציה מאחר שלא ידוע אילו תוספים זמינים בגרסה כזו או אחרת בה משתמשות החברות השונות, ואת זה Khronos מנסה לתקן בגרסה החדשה.

מלבד 23 תוספים פופולריים שונים שנוספים ישירות ל-Vulkan 1.3 Core, הליבה של גרסת ה-Vulkan החדשה, אפשר למצוא גם את ה-Vulkan Profile, פרופילים יעודיים שנועדו לספק קו בסיס בעבור מפתחים עם תמיכה מובנה בתוספים מסוימים כאשר מוגדר פרופיל מסויים של Vulkan. דוגמה ראשונה לכך מגיעה מגוגל עבור מכשירי האנדרואיד כ-Android Baseline 2021, פרופיל המיועד למכשירי אנדרואיד ומיועד להקל על הפיתוח עבורם.

ממשק ה-Vulkan הגרפי הפך לברירת המחדל בעבור מפתחים רבים וזהו למעשה הפתרון היחיד בשוק שמיועד למגוון רחב של פלטפורמות, ויותר מכך, כזה שמגיע כפתרון פתוח וחינמי המאפשר לכל חברה להשתמש בו וגם לשדרג ולהתאים אותו לצרכים שלה. גרסת 1.3 החדשה מאפשרת למפתחים ליצור כלים שיאפשרו קו בסיס סביב האפשרויות והתוספים השונים הזמינים ב-Vulkan, עם פרופילים יעודיים למכשירים ספציפיים דוגמת פרופיל האנדרואיד החדש.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים