מידע ראשוני על ביצועי מעבדי ה-Intel Raptor Lake מהדור ה-13 (הדלפה)

גרסת מהנדסים של מעבד ה-Raptor Lake (מקור expreview) גרסת מהנדסים של מעבד ה-Raptor Lake (מקור expreview)

סדרת מעבדי ה-Raptor Lake מהדור ה-13 של אינטל (Intel) צפויה להיחשף באופן רשמי במהלך הרבעון האחרון של 2022, אך בינתיים אנו מקבלים הצצה אל ביצועי המעבדים עם סקירה ראשונית של אתר expreview הסיני באמצעות גרסת מהנדסים ES (ר”ת engineering sample) למעבד הכולל 8 ליבות ביצועים ו-16 ליבות יעילות, פי 2 מממספר הליבות הזמינות במעבדיה של אינטל כיום.

סדרת מעבדי ה-Raptor Lake של אינטל מהדור ה-13 תחליף את מעבדי ה-Alder Lake ההיברידיים הנוכחיים ותבוסס על ייצור ה-Intel 7 של החברה.

מעבדי הדור הבא ישלבו ליבות ביצועים (Performance Core) חדשות ומשופרות מסוג Raptor Cove, במקום ה-Golden Cove הזמינות בדור הנוכחי, לצד ליבות יעילות (Efficient Core) שימשיכו להתבסס על ליבת ה-Gracemont של החברה, אך עם הכפלת כמות הליבות לצירוף מקסימלי של 24 ליבות, המשלב 8 ליבות ביצועים ו-16 ליבות יעילות (8P+16E).

מידע מעבד CPU-Z (מקור expreview)
מידע מעבד CPU-Z (מקור expreview)

אתר expreview הצליח להשיג גרסת מהנדסים של מעבד מסדרת ה-Raptor Lake, אשר ככל הנראה ייקרא Core i9-13900 כאשר יוכרז רשמית.

מעבד זה מגיע עם סוקט 1700 זהה לזה שניתן למצוא במעבדי ה-Alder Lake מהדור הנוכחי ומתאים ללוחות האם של היום, עם ערכת שבבים מסדרת ה-600 של אינטל. מאחר שמדובר על גרסת מהנדסים מוקדמת, תדר המעבד הוגבל ל-3.8GHz.

מעבד ה-Core i9-13900 נבחן כנגד מעבד Core i9-12900K שהוגבל לתדר 3.8GHz גם כן, מה שאיפשר השוואה סבירה למדי ביניהם, כשהדגם החדש הציג שיפור ביצועים שנע בטווח ה-15% עד 25% במבחני ביצועי המעבדים השונים.

הכפלת כמות הליבות היעילות מ-8 ל-16 הביאה עימה שיפור ביצועים בבדיקות ריבוי ליבות, עם תוספת של 20% בביצועי ריבוי הליבות של ה-Raptor Lake.

סדרת מעבדי ה-Raptor Lake מהדור ה-13 הבא של אינטל צפויה להיחשף במהלך הרבעון הרביעי של 2022.

מאחר שמדובר על גרסת ES של מעבד Raptor Lake המיועדת בעיקר למהנדסים ולא בגרסה הסופית של המעבד, יש לקחת את הביצועים שלו בעירבון מוגבל, במיוחד עם הגבלת תדר הבוסט ל-3.8GHz.

יחד עם זאת, אנו יכולים ללמוד מהמידע הראשוני לא מעט פרטים על סדרת המעבדים הבאה של אינטל, שתגדיל את כמות הליבות במעבדים פעם נוספת, גם אם מדובר על ליבות יעילות בלבד ולא על ביצועים.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים