מאסק מבקש לסגת מעסקת טוויטר אבל לא רוצה לשלם קנס

אילון מאסק בטוויטר (צילום: רונן מנדזיצקי) אילון מאסק בטוויטר (צילום: רונן מנדזיצקי)

אילון מאסק לקח קצת מעל מחודשיים מחייו כדי לשחק בחייהם של כ-7500 עובדים בטוויטר, החל מהודעתו על רכישת החברה בחודש אפריל 2022 ועד יום שישי האחרון (8.7), אז הודיע כי הוא מעוניין לסגת מהעסקה.

בדרך, ראתה מניית טוויטר עליות וירידות, זאת בהתאם למצב הרוח סביב העסקה, הציוצים של מאסק שהמשיכו כל הדרך ונגעו לטוויטר באופן כללי. את המערכה כולה, כך נדמה, ניהל מאסק דרך חשבונו בטוויטר, אותה פלטפורמה אותה הוא ביקש לרכוש בתמורה ל-44 מיליארד דולר.

מאסק רוצה לצאת ללא פגע

הסיבה הרשמית לנטישת עסקת טוויטר אותה מבקש מאסק לציין היא “הצגת מצגי כזב מצידה של טוויטר”, טענה שללא ספק מגיעה מתוך רצונו לצאת מהעסקה מבלי לשלם את הקנס אותו הסכים לשלם במידה ויתחרט, קנס שעומד על כמיליארד דולר.

טוויטר מצידה מנסה להשתמש בבתי המשפט כדי לתבוע ממאסק להשלים את העסקה וצפויה לטעון כי אין סיבה אמיתית בגינה לא יוכל להשלים את העסקה וכי הדרך בה הוא מנסה לצאת ממנה פוגעת בחברה. דרך כך, ייתכן כי מאסק ישתכנע להשלים את העסקה בכל זאת, אם רק כדי לא לספוג קנסות נוספים, וכמובן בזבוז זמן ומשאבים רבים במשפט ארוך טווח שייפתח בנושא.

יו”ר טוויטר ברט טיילור צייץ בסוף השבוע דרך חשבונו בפלטפורמה החברתית ואמר:

דירקטוריון טוויטר מחויב לסגירת העסקה עם מר מאסק במחיר ובתנאים שהוסכמו, ומתכנן לפעול דרך בתי המשפט על מנת לגרום למיזוג לצאת לדרך.

טלטלה במניית טוויטר

עם ההכרזה על עסקת טוויטר לקראת סוף חודש אפריל, זינקה מניית החברה מעלה והגיעה בשיאה קרוב למחיר של 52 דולר למניה, לא רחוק מהמחיר אותו הסכים מאסק לשלם תמורת רכישתה (54.2 דולר למניה), מחיר שייצג פרמיה של 38% אחוז מעל מחיר המניה בתחילת אותו חודש.

העסקה שיקפה אז לחברה שווי של 44 מיליארד דולר, אך היא כבר לא נסחרת ברמות אלו כלל ונכון לסגירת השוק בסוף השבוע האחרון עמד מחיר מניית טוויטר על 36.8 דולר ושיקף לחברה שווי של כ-28 מיליארד דולר בלבד. מחיר זה רחוק ביותר מ-36% מהמחיר אותו הבטיח מאסק לשלם, כאשר המחיר הנוכחי נמוך אף יותר מזה בו נסחרה מניית החברה בתחילת אפריל 2022 (כ-39 דולר למניה).

מניית טוויטר, צילומסך: גוגל
מניית טוויטר, צילומסך: גוגל

עם פתיחת המסחר ביום שני (11.7) צפויה מניית טוויטר להציג ירידה נוספת, כאשר במסחר המאוחר לאחר סגירת השווקים בסוף השבוע האחרון, המשיכו המשקיעים למשוך אותה מטה עוד כ-5%.

אך טוויטר אינה המפסידה היחידה בשוק ההון האמריקני, כאשר מאז תחילת אפריל 2022 רשמה גם מניית טסלה ירידה חדה במחירה, מכ-1084 דולר למניה ב-1 באפריל לרמה של כ-752 דולר למניה עם סיום המסחר בסוף השבוע האחרון, ירידה של כ-30%.

יחד עם זאת, יכול מאסק להתנחם בכך שמספר העוקבים שלו עלה באופן משמעותי מאז ההודעה על העסקה באפריל, מכ-83 מיליון למעל מ-100 מיליון כעת. השאלה היא האם זה שווה קנס של מיליארד דולר וכניסה למערכה משפטית ארוכה.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים