גאדג’טי מסקר: ASUS ROG Cetra – אוזניות TWS לגיימרים

אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי) אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי)

בחברת אסוס (ASUS) שמים דגש גדול על גיימרים, בין אם דרך סדרות המחשבים של החברה המיועדות במיוחד לתחום, באמצעות סמארטפונים המיועדים למשחקים כמו ה-ROG Phone 6, ובין אם בציוד היקפי המכוון במיוחד לשחקנים ולשחקניות, עם תאורת RGB ופונצקיות שנועדו לשפר את חווית המשחק באופן כללי.

אוזניות ה-ROG Cetra TWS מגיעות כפתרון יעודי לגיימרים ומספקות תשובה למי שאינם מעוניינים באוזניות קשת או כאלה המשתמשות בכבלים שעשויים להפריע בתנועה, כאשר ב-ASUS דואגים לספק לגיימרים סינון רעשים היברידי, זמן שיהוי נמוך, סראונד וירטואלי המדמה 7.1 ערוצים וזמן סוללה ארוך.

את האוזניות קיבלנו כבר לפני מספר חודשים ובדרך הספקנו לבדוק אותן גם עם מכשיר ה-ROG Phone 6 המיועד לגיימינג וגם עם ה-Zenfone 9 החדש, שמציע כמה כלי גיימינג בסיסיים אותם מצאנו במכשיר הגיימינג הייעודי, ובסקירה הבאה ננסה לענות על שתי שאלות מרכזיות – מה התרומה של האוזניות לגיימרים והאם הן יכולות לשמש גם כאוזניות להאזנה למוסיקה.

מה בקופסה?

 • אוזניות TWS מדגם ASUS ROG Cetra TWS
 • קופסה נטענת לאחסון וטעינה של האוזניות עם חיבור USB-C או טעינה אלחוטית (Qi)
 • כבל USB-C ל-USB A לטעינה
 • מתאמי סיליקון לאוזניים בשלושה גדלים (כולל המתאם שקיים על האוזניות)
 • חוברת הדרכה

אוזניות ROG Cetra TWS: הפעלה ראשונה ושימוש שוטף

את החיבור הראשוני ניתן לבצע במהירות באמצעות בלוטות’ (5.0), המציע תמיכה ב-SBC ו-AAC אך לא ב-AptX, כאשר במקרה של מכשירי ASUS עימם בדקנו את האוזניות התהליך היה פשוט עוד יותר, כשהודעה קפצה על המסך מיד עם פתיחת הקופסה בה מאוחסנות ה-ROG Cetra, והחיבור בוצע באופן מיידי ללא צורך בגישה לתפריט הבלוטות’ במכשירים.

חיבור האוזניות למכשיר ASUS
חיבור האוזניות למכשיר ASUS

את האוזניות ניתן לתפעל באמצעות משטחי מגע הזמינים עליהן, אלה לא ניתנים לתכנות אך מאפשרים לבצע פעולות בסיסיות כמו ניגון והפסקתו, מענה לשיחות, הפעלה וכיבוי של מצב סינון הרעשים (ANC) והפעלת מצב משחק גם בלי לגשת להגדרות באפליקציה.

התגובה של משטחי המגע לא הייתה טובה במיוחד ומצאתי צורך לגעת בהם מספר מרובה של פעמים רק כדי לעצור או להפעיל שירים, וכן עבור הפעולות האחרות, כך שמצאתי את עצמי עובר להשתמש כמעט באופן מוחלט בהפעלה דרך המכשיר אליהן חוברו האוזניות.

על גבי האוזניות עצמן ניתן למצוא שני פסי תאורה, כשאליהם מצטרפת גם תאורה בקופסת הטעינה, עם תאורה פנימית של לוגו ROG ותאורה חיצונית המעידה על מצב הסולה, אך לא מצאתי שום דרך להגדיר כיצד תראה התאורה באפליקציה.

בכל הנוגע לעמידות, מציעות האוזניות תמיכה בתקן IPX4, תוספת נחמדה מפני השפרצות קלות וגשם קל (בתקופה), אך לא הגנה שהייתי סומך עליה מעבר לכך.

אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי)
אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי)

האפליקציה ותכונות הגיימינג

לאחר החיבור הראשוני יש להתקין גם את אפליקציית ה-Armoury Crate (אנדרואיד \ iOS) כדי לגשת להגדרות השמע ותכונות גיימינג נוספות.

האפליקציה מעוצבת בצורה מאוד עלובה, כאילו מישהו זרק את כל האפשרויות להגדרה של האוזניות על המסך ושם סיים את העבודה, אבל האפשרויות כן זמינות בה וזה החלק החשוב.

תמצאו באפליקציה את האפשרויות הבאות:

 • ויסות ווליום והשתקה
 • אופטימיזציית צליל: שטוח, FPS, סרט, משחק מירוצים, RPG.
 • הפעלה או ביטול של צליל היקפי (סראונד) וירטואלי.
 • אקוולייזר (DIRAC): 4 אפקטים מובנים של מוסיקה, דינמי, סינמה ומשחק, יחד עם הגדרה ידנית של טרבל ובס ואקוולייזר ידני מלא.
 • Bass Boost
 • מצב משחק להפחתת השיהוי
אפליקציית Armoury Crate
אפליקציית Armoury Crate

אחד החלקים החשובים לגיימרים בזמן משחק הוא השיהוי, הזמן שלוקח לצליל להגיע לאוזניות מהמשחק ברגע ביצוע של פעולה כלשהי במשחק. ככל שהשיהוי גבוה יותר, כך הצליל יגיע מאוחר יותר לאוזן, מה שבמקרים מסוימים עשוי להוביל לאיבוד יתרון משמעותי במשחקים תחרותיים.

ה-ROG Cetra TWS מציעות פתרון לכך בדמות “מצב משחק” (Game Mode) ייעודי, אשר מפחית את השהות. ב-ASUS לא מוסרים נתון מדויק לגבי זמן השיהוי של האוזניות במצב המשחק היעודי, אך הוא בהחלט מורגש בזמן משחק, מה שמעיד על הבדל גדול בביצועים כאשר תפעילו אותו.

חלק חשוב נוסף הוא המיקרופון, שכן בזמן משחקים קבוצתיים נרצה לדבר עם החברים לקבוצה (או המתחרים), ולשם כך משלבת ASUS באוזניות מיקרופון מובנה המאפשר גם סינון רעשים, כך שישמעו אתכם ללא הפרעות משמעותיות, כאשר תכונה זו מגיעה לצד סינון הרעשים האקטיבי שמאפשר להאזין ללא הפרעות גם כן. בסביבה רועשת מאוד מצאתי שזה עוזר פחות, אך ההבדל בין שימוש באוזניות עם מיקרופון מסנן רעשים ובין אוזניות שלא תומכות באפשרות בהחלט מורגשת.

טעינה וחיי סוללה

על הנייר, אוזניות ה-ROG Cetra TWS מציעות עד 5.5 שעות שימוש בטעינה בודדת ועוד 21.5 שעות יחד עם מארז הטעינה שלהן ללא סינון רעשים, כאשר הפעלת סינון הרעשים מורידה את זמן השימוש ל-4.8 ו-17 שעות, בהתאמה.

נתונים אלה די דומים למה שהצלחתי לקבל גם בפועל, עם כחצי שעה עד 45 דקות סטייה כלפי מעלה (כן, יותר מההצהרה של ASUS), כך שהצלחתי לקבל במקרים מסוימים גם קצת מעבר ל-5 שעות שימוש כשמצב ה-ANC פעיל.

בזמן הפעלת מצב המשחק היעודי ניתן היה להרגיש בשינוי לרעה בחיי הסוללה, כך שקיבלתי בממוצע כ-4 שעות שימוש כאשר מצב ה-ANC היה פעיל.

את האוזניות ניתן להטעין באמצעות חיבור USB-C מובנה או בטעינת Qi אלחוטית, כאשר הן תומכות בטעינה חוטית מהירה המספקת 90 דקות שימוש בטעינה של 10 דקות בלבד.

אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי)
אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי)

איכות השמע באוזניות ROG Cetra TWS

ב-ASUS עשו עבודה די טובה בנושא סינון הרעשים האקטיבי, זה מפחית את רעשי הסביבה בזמן משחק באופן משמעותי ומאפשר לשמור על משחק ללא הסחות, אם כי בסביבה מאוד רועשת יש לזכור כי עדיין מדובר באוזניות תוך אוזן, שלא מספקות את רמת סינון הרעשים של אוזניות קשת.

איכות השמע בזמן משחק מצויינת וההתאמה למצבים שונים של משחק תורמת גם היא, כאשר עבור מי שרוצים לדייק את הדברים עוד יותר קיים גם אקוולייזר מלא.

בזמן האזנה למוסיקה הביצועים פחות טובים עד שנכנסים להגדרות האפליקציה ומשנים אותן למצב המוסיקה היעודי (גם מצב “דינמי” עבד טוב עבורי למוסיקה), כך שבמקום הצליל המעט שטוח שקיבלתי, המעבר למצב המוסיקה מאפשר תאימות טובה יותר לצורך זה. הוסיפו לכך את הגברת הבס ותקבלו גם צלילים עמוקים יותר, שגם שומרים על האיכות שלהם בעוצמות גבוהות יותר.

חיסרון בולט לטעמי היה החוסר בתמיכה ב-AptX, שהוביל לשהות מורגשת בזמן צפייה בסרטונים ביוטיוב.

אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי)
אוזניות ASUS ROG Cetra (צילום: רונן מנדזיצקי)

השורה התחתונה: מה חשבנו על אוזניות ה-ROG Cetra TWS

חברת ASUS בנתה את אוזניות ה-ROG Cetra True Wireless במיוחד עבור שימוש במשחקים, וזה ברור מתוך הפונקציות שהן מציעות וההגדרות השונות הזמינות באפליקציה. הן מציעות סינון רעשים אקטיבי וסינון גם בזמן שיחות, כך שתקבלו חווית שמע טובה גם בשיחות עם חברים בזמן משחק, אך מן הצד השני מציעות אפשרות איכותית להאזנה למוסיקה, אם תנברו מעט בהגדרות האפליקציה.

יש לזכור כי מדובר באוזניות המיועדות לגיימינג תחילה, כך שנוכל לסלוח, אם רק מעט, על חוסר התמיכה ב-AptX שהיה משפר את החוויה הכללית, אך חשוב לזכור גם כי מדובר באוזניות TWS, כך שבמידה שאין לכם צורך אמיתי לוותר על אוזניות גיימינג במבנה קשת, שוודאי יספקו חיי סוללה ארוכים יותר, ובתלות בסוג האוזניות גם סינון טוב יותר מרעשים, אולי כדאי לוותר על התענוג.

מחיר: 430 ש”ח

מה אהבנו?

 • עיצוב תואם גיימינג
 • נוחות באוזניים
 • איכות שמע וסינון רעשים
 • חיי סוללה וטעינה מהירה
 • מבחר הגדרות באפליקציה
 • מצב משחק יעודי

ומה פחות?

 • משטחי מגע לשליטה באוזניות
 • סידור האפליקציה
 • ללא AptX

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים