ביקורת: אנטמן והצרעה: קוונטומאניה – תזכירו לי של מי הסרט הזה

מתוך מתוך “אנט-מן והצרעה: קוונטומאניה” (באדיבות מארוול)

סרטי אנטמן תמיד היו שונים בנוף של היקום של מארוול (שלהזכירכם כבר לא רק “קולנועי”). הסרט הראשון היה ועודנו נחשב בעיניי רבים בתור “הפספוס הגדול הראשון של מארוול”‘ כאשר בתחילת ההפקה שלו היה אמור לביים את הסרט אדגר רייט (טרילוגיית הקורנטו המדהימה), שבסופו של דבר עזב ואת נעליו מילא פייטון ריד (“מעודדות צמודות”). התוצאה היא שהסרט הראשון של אנטמן היה נחמד מאוד וכיפי בצפייה קאז’ואלית.

הסרט השני בסדרה, “אנטמן והצרעה“, בויים גם הוא על ידי ריד, רק שהפעם קיבלנו סרט נחמד אבל מאוד נשכח (וגם לא עזרה העובדה שהוא היה הסרט שיצא מיד אחרי האפוס שהוא “הנוקמים: מלחמת האינסוף“).

עכשיו אנטמן נבחר להיות הראשון שפותח את השלב החמישי ביקום של מארוול, משימה לא קלה אחרי השלב הרביעי שלהם שהיה מבלבל במקרה הטוב ולא טוב במקרה הפחות טוב. ואפשר להגיד שנראה שהוא צעד בכיוון הנכון, אבל אולי בגלל שמדובר בסופו של דבר באנטמן, אז הוא עושה צעד של נמלה.

אנטמן והצרעה: קוונטומאניה – העלילה

הסרט מביא את משפחת לאנג-פים (מתי הם הפכו למשפחה? לא ברור, אבל גם לא חשוב) לטריטוריה שחדשה לרובם – ממלכת הקוונטום, שם הם נאלצים להתמודד עם העבר של ג’נט (שנמצאה ביקום הקוונטום בסרט הקודם) וגם עם כובש אכזר שהשתלט על יקום הקוונטום ומתכנן תוכניות הרבה יותר גדולות לעצמו מאשר להיות רק השליט של יקום הקוונטום.

זה בכלל של פרנצ’ייז אחר

בניגוד לסרטי אנטמן הקודמים, שנטו יותר לכיוון של סרטי שוד-קומדיה, הסרט הנוכחי בסדרה לקח פניית פרסה חדה והחליט להציב את אנטמן בתור סרט מארוול-אקשן-קלאסי, שאיכשהו עדיין יש בו שוד, אבל הוא מרגיש כמו משהו שהוא לא העיקר בסרט.

זה היה יכול להיות טוב ויפה אם קוונטומאניה לא היה מרגיש יותר כמו סרט חדש של “מלחמת הכוכבים” או “חולית” מאשר סרט של אנטמן.

על אף שיקום הקוונטום באמת מעניין והנופים בו מרהיבים, הוא הרגיש לי בהמון רגעים כמו כוכב חדש במלחמת הכוכבים. כדי להוסיף חטא על פשע, גם רוב היצורים ביקום הקוונטום היו נראים כמו חייזרים מהיקום של מלחמת הכוכבים (חוץ מכשהן נראים ומתנהגים בדיוק כמו הדמות של סת’ רוגן מהסרט המצוייר “מפלצות נגד חייזרים”)

בשביל ממש לסגור את כל הפינות בדמיון ל”מלחמת הכוכבים”, יש בסרט קווי עלילה ורגעים שלמים שמרגישים כאילו ראינו אותם בשנים האחרונות – בתכנים של מלחמת הכוכבים!

ולא רק זה. חלקים רבים מהסרט צולמו בתוך ה”ווליום”, שהוא סט צילום עם מסכים דינאמים שפותח ונעשה בו שימוש לראשונה בשביל “המנדלוריאן“, שהיא סדרה של – ניחשתם נכון – מלחמת הכוכבים.

ושלא תבינו אותי לא נכון – אני מאוד אוהב את היקום הזה, אבל אם הייתי רוצה לראות עוד תוכן של מלחמת הכוכבים הייתי הולך לג’ון פאברו ודייב פילוני, לא לפייטון ריד.

מתוך
מתוך “אנט-מן והצרעה: קוונטומאניה” (באדיבות מארוול)

הקאנג שבחדר

ברור לכולנו שהמון אנשים ציפו לסרט הזה בין היתר כדי לראות את הנבל הגדול החדש במלוא הדרו, ואני שמח להודיע לכם שלפחות באספקט הזה הסרט הצליח בגדול בעיניי.

ג’ונתן מייג’ורס נראה ומרגיש מאיים ולעיתים כמו כוח בלתי ניתן לעצירה כמעט כמו דארת’ ויידר (הנה שוב ההשוואה למלחמת הכוכבים, אני לא יכול לעצור את עצמי).

קאנג של קוונטומאניה שונה לחלוטין מהגרסה הראשונה של הדמות שראינו ב”לוקי“, וזה גורם לי לתהות איזו עוד גרסאות של קאנג נראה במהלך שני השלבים הקרובים של היקום של מארוול.

נכון, הוא לא מושלם ודרושים עוד קצת כיוונונים לדמות, אבל זה חלק מהיופי של קאנג – אם אתם לא מרוצים תמיד אפשר להרוג אותו ולהביא אחד משופר במקומו ולהגיד שהוא מיקום אחר ויותר נורא מקודמו.

גם לת’אנוס לקח זמן להתבשל ביקום של מארוול, כך שאני ממש לא דואג לגבי העתיד של קאנג.

מתוך
מתוך “אנט-מן והצרעה: קוואנטומאניה” (באדיבות מארוול)

דמות נוספת שהוצגה בסרט היא מודוק (ראשי תיבות של Mental Organism Designed Only for Killing – מ.ו.ד.ו.ק באנגלית), שהוא כנראה אחד הדברים היותר מגוחכים שראיתי ביקום של מארוול.

הוא נבל שיתחבר הרבה יותר טוב בסיפור של דדפול מאשר בזה של אנטמן, כי מודוק עצמו הוא דמות שמאוד קשה להעביר ללייב אקשן מראש.

אני מניח שבמארוול עשו כל מה שיכלו כדי לגרום לזה להרגיש אמין, אבל בחיי שמודוק נראה לפעמים כמו נקמה של צוותי ה-VFX של מארוול על תנאי ההעסקה שלהם (שלא במצב טוב, כפי שנחשף לפני שנה).

עם זאת, ובגלל שאני מבין כמה קשה להעביר אותו למדיום קולנועי, אני יכול להגיד שדי נהניתי ממנו, ואין לי בעיה איתו ביקום של מארוול. רק אם אפשר בפעם הבאה לשים אותו במדיום יותר מצוייר כמו סדרת What if. אני חושב שזה יקל על כולם בפעם הבאה שהם יראו את הדמות.

השורה התחתונה – מה חשבנו על אנטמן: קוונטומאניה?

אחרי שלב רביעי לא ברור, במארוול ניסו לחזור למקורות שלהם עם אנטמן החדש, שהוא סרט נחמד, אבל לא מרגיש כמו סרט של אנטמן, אלא יותר כמו “בואו תראו את הנבל החדש שלנו – קאנג, אה, ואנטמן גם שם איפשהו מסיבה לא ברורה”.

אני רוצה להאמין שמארוול בדרך הנכונה להחזרת את האמון של המעריצים שלה בה, והעיקוף הקטן הזה של אנטמן יתברר אולי בסופו של דבר כפאזל חשוב ביקום של מארוול, שהצליחו לגרום לכך שגם לסרט “ת’ור העולם האפל” תהיה משמעות, אבל בינתיים הוא מרגיש כמו סרט קטן ונחמד. כמו אנטמן עצמו.

*שירות לציבור: לסרט יש שני פוסט-קרדיטים – אחד באמצע ואחד בסוף, כמו כל סרט מארוול קלאסי, דאגו להישאר לשניהם.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים