אנט-מן והצרעה (באדיבות פורום פילם)

ביקורת סרט: אנטמן והצרעה – אין הזדמנות שלא פספסו כאן
| יום חמישי, 5 ביולי 2018, 09:30 | בידור ופנאי

"מלחמת האינסוף" של מארוול (Marvel) היה אגרוף בבטן. סרט שעשה הכל שונה – בטון שלו, בנבלים שבו, בכל הגישה שלו לסיפור. לטוב ולרע, הוא סרט שהראה לנו צורה אחרת לחלוטין בה גיבורי מארוול מתנהלים. אבל לא יכול להיות שמעכשיו זה מארוול – קודר, חשוך וחסר תקווה.

לכן זה הגיוני מאוד שהסרט הראשון שבא מיד אחרי "מלחמת האינסוף", הוא משהו קליל וכיפי. משהו שכבר היה מצחיק ומוזר מאוד פעם בעבר, ויכול להיות כזה שוב. "אנטמן והצרעה" (Ant-Man and the Wasp) הגיע בתזמון מושלם מהבחינה הזאת – אבל חוץ מלהיות מצחיק ומוזר גם יחד, האם הוא גם סרט מוצלח?

העלילה

פול ראד (Paul Rudd) חוזר לשחק את סקוט לאנג, שמוכר לנו גם בתור "אנטמן". לאנג הסתבך מאוד עם הרשויות, אחרי שעזר לקפטן אמריקה במהלך "מלחמת אזרחים". בניגוד לרוב הצוות של הקפטן, שהוכרזו כעבריינים בינלאומיים, לאנג יצא בזול. הוא הצליח לזכות במעצר בית בלבד, כזה שבסופו הוא יהיה אדם חופשי לגמרי, לכאורה, כל עוד לא ילבש את החליפה שוב ולא ישמור על קשר עם חבריו.

ד"ר האנק פים ובתו הופ ואן-דיין, בינתיים, לא עוצרים את עסקי ההקטנות. שוב משחקים אותם מייקל דאגלאס (Michael Douglas) ואוונג'לין לילי (Evangeline Lilly), והם שוקדים על פרויקט חשוב במיוחד – לנסות להחזיר את אימה של הופ לעולם שלנו. כי אם לאנג הצליח לחזור מעולם הקוונטום בסרט הקודם, למה שמדענית מבריקה כזאת לא תוכל? אבל התכניות שלהם משתבשות כשמגיעה אויבת חדשה בחליפה לבנה, כזאת שמסוגלת לעבור דרך קירות. גם לה יש עניין כלשהו בפים ובטכנולוגיה שלו.

בחוסר אונים, פים פונה לכל מי שרק יוכל לעזור לו – לעמית ותיק איתו הוא הסתכסך, שמשחק אותו לורנס פישבורן (Laurence Fishburne), ואפילו אל סקוט המאכזב.

חינוך לקוי

אחת מהצרות הגדולות של המאה ה-21 היא שאנחנו כבר לא יודעים לתקן דברים. משהו נשבר? נקרע קצת? התקלקל והפסיק לעבוד כמו שצריך? פעם היינו מתקנים את זה. היום ברגע שיש דגם חדש, אנחנו רוצים אותו – ושישרף הדגם הקודם. איך זה רלוונטי למצבינו? פשוט מאוד – "אנטמן והצרעה" עושה אותו דבר.

זוכרים את הדמויות מהסרט הראשון? את אשתו לשעבר של סקוט, שאוהבת אותו אבל לא מסוגלת להיות איתו יותר? את בעלה החדש שחושד בסקוט ושונא אותו, אבל לומד לאהוב ולהעריך אותו? את הבת שלו שאוהבת את אבא ודברים מוזרים, את החברים של סקוט מהכלא, וזה בלי להזכיר דמויות מסרטי מארוול אחרים שיכלו בקלות לעשות הופעת אורח כאן.

הדמויות האלה מופיעות גם בסרט החדש, אבל בסצנות קצרצרות ומאוד מאולצות. במקומן יש גלריה של דמויות חדשות. חלקן מוצלחותת יותר, חלקן פחות, אבל כולן מרגישות קצת מודבקות בכוח כדי לייצר קונפליקטים מלאכותיים. מה שמוזר זה שיש מקום לקונפליקטים הרבה יותר מעניינים בסיפור, חלקם עם דמויות שלא נוצלו בכלל בסרט. והדמויות החדשות שכן נוצלו? הן נוצלו ממש נורא.

אנט-מן והצרעה (באדיבות פורום פילם)

אנט-מן והצרעה (באדיבות פורום פילם)

כמה סיפורים אפשר לשמוע?

הכירו את רוח הרפאים – דמות מסתורית בחליפה לבנה מלחיצה, שעוברת דרך קירות, חפצים ואנשים. מי היא? מה היא רוצה מהאנק פים? איך החליפה שלה עובדת? האם החליפה היא מקור הכוח? מי יצר את החליפה? כל כך הרבה שאלות שאני רוצה לגלות בהדרגה… אבל לא. בערך במפגש השני עם הדמות היא פשוט מספרת לנו הכל. ה-כ-ל. ואז יש לי נבלה מרכזית שרוב הסרט לא אכפת לי ממנה בכלל.

הכירו השותף לשעבר של פים. הוא יספר לכם בדיוק מה הוא חושב על פים, ולמה. בפירוט רב. הכירו את סוכן ה-FBI שמדבר עם לאנג – הנה כל מה שצריך לדעת עליו. הכירו את סוחר הנשק המפוקפק – יש לו תכניות מסוימות, הנה הן כולן פרוסות לפנינו…

"אנטמן והצרעה" לא נותן לנו להכיר את הדמויות לאט, לא נותן לנו להסתקרן ולהתעניין. כל דמות מגישה את כל הידע שקשור אליה כבר בהתחלה, מה שמשאיר מעט מאוד טעם להמשיך להתעניין בדמות. ודווקא לואיס, חברו הטוב של לאנג שבסרט הראשון סיפר סיפורים צבעוניים, מספר פה הרבה פחות ממה שהוא יכול, מה שמדגיש כמה זה הכל מאולץ ומלאכותי.

אנט-מן והצרעה (באדיבות פורום פילם)

אנט-מן והצרעה (באדיבות פורום פילם)

בשורה התחתונה

"אנטמן והצרעה" היה סרט מסקרן מאוד, במיוחד כשהוא בא אחרי "מלחמת האינסוף". הנחנו שנקבל קומדיית פעולה קלילה יחסית, אבל עם מידה מסוימת של בניית עולם, והרחבת המיתוס של האנק פים וממלכת הקוואנטום. וזה מה שקיבלנו! אנטמן והצרעה הוא סרט כיפי וקליל, האקשן טוב רוב הזמן, הכימיה בין השחקנים טובה ויש הרבה הומור. זה לא סרט רע ואתם לא תסבלו ממנו. להפך – כנראה שתהנו.

אבל הוא קצת קליפה ריקה. הסרט פשוט נותן לכל החלקים המעניינים והעסיסיים והמיוחדים בו לנזול החוצה כמה שיותר מהר, כדי שהוא יוכל להתמקד כל הזמן רק בעלילה המרכזית – חייבים להציל את ג'נט, אמא של הופ. וזאת עלילה מרכזית די משעממת. מה שמקבלים בשורה התחתונה זה קומדיית פעולה בינונית מאוד, בתוך סרט שרואים בבירור שיכל להיות מבריק בכמה צעדים פשוטים.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות