הוכרזה: AMD Ryzen Z1 – סדרת מעבדים לקונסולות ניידות

סדרת מעבדי ה-Ryzen Z1 (מקור AMD) סדרת מעבדי ה-Ryzen Z1 (מקור AMD)

חברת AMD הכריזה על Ryzen Z1, סדרת מעבדים ניידים המותאמת במיוחד בעבור הדור הבא של הקונסולות הניידות ומשלבת בין ליבות ה-Zen 4 וליבות ה-RDNA 3 הגרפיות שלה החברה, מעבדים שיהיו זמינים לראשונה בקונסולת ה-ROG Ally החדשה של ASUS.

בזמן שבעולם המחשוב קיימת תחרות בין AMD לאנבידיה בתחום הגרפי, בעולם הקונסולות קיימת שליטה מוחלטת של AMD עם מעבדי ה-APU היעודיים של החברה, המשלבים בין ליבות מעבד Zen וליבות RDNA גרפיות, בין אם מדובר על קונסולות הפלייסטיישן וה-Xbox או קונסולות ניידות בשוק ובראשן ה-SteamDeck של Valve.

מעבדי ה-Ryzen Z1 החדשים מגיעים כגרסה מותאמת של מעבדי ה-Ryzen 7040U הניידים (שם קוד Phoenix) של AMD, בעלי צריכה חשמלית נמוכה שטרם הוכרזו על ידי החברה

הם משלבים בין ליבות Zen 4 בייצור 5nm וארכיטקטורת ה-RDNA 3 הגרפית העדכנית של החברה ונועדו להפעיל קונסולות ניידות בעלות מגבלות של צריכה חשמלית בהשוואה למחשבים ניידים, בהן קונסולת ה-ROG Ally של ASUS, שתהיה הראשונה להשתמש במעבדים החדשים.

סדרת מעבדי ה-Ryzen Z1 (מקור AMD)
סדרת מעבדי ה-Ryzen Z1 (מקור AMD)

סדרת מעבדי ה-Ryzen Z1 החדשה של AMD כוללת את צמד המעבדים:

  • Ryzen Z1 – מעבד בעל 6 ליבות Zen 4 עם 12 נימים, 4 ליבות RDNA 3 גרפיות וביצועים גרפיים של עד 2.8TFLOPS.
  • Ryzen Z1 Extreme – בעל 8 ליבות Zen 4 עם 16 נימים, 12 ליבות RDNA 3 גרפיות וביצועים גרפיים של עד 8.6TFLOPS.

דור המעבדים החדש של AMD צפוי להציג שיפור ניכר בביצועים הגרפיים בהשוואה לקונסולות הניידות הקיימות היום בשוק, עם שיפור של כ~55% בצד הביצועים הגרפיים בהשוואה לקונסולת ה-Steam Deck.

לשם השוואה, ביצועי ה-Ryzen Z1 Extreme הגרפיים עומדים על 8.6TFLOPS וקרובים יותר לביצועי קונסולת הפלייסטיישן 5, העומדים על 10.28TFLOPS, לעומת ה-1.6TFLOPS של ה-Steam Deck המבוססת על ליבות ה-Zen 2 ו-RDNA 2.

ביצועי מעבדי ה-Ryzen Z1 במשחקי 1080p (מקור AMD)
ביצועי מעבדי ה-Ryzen Z1 במשחקי 1080p (מקור AMD)

סדרת מעבדי ה-Ryzen Z1 החדשה של AMD תפעיל את הדור הבא של הקונסולות הניידות ובראשן קונסולת ה-ROG Ally הניידת של ASUS, שתגיע לשוק ב-11 במאי, 2023.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים