ביקורת סרט: בת הים הקטנה – אולי עדיף להישאר על היבשה

מתוך מתוך “בת הים הקטנה” (באדיבות דיסני)

הרימייקי לייב אקשן של דיסני הם לא סרטים טובים, זו עובדה שידועה כקונצנזוס לפחות בקרב מי שגדל על הסרטים המקוריים, לפעמים יש איזו הפתעה נחמדה בדמות “אלאדין“, אבל באופן כללי דיסני לוקחים את הסרטים הקלאסיים שלהם ומנסים להנגיש אותם לימינו, והתוצאה בדרך כלל יוצאת להם עקומה.

לצערנו הרב, “בת הים הקטנה” הוא רק הקורבן החדש ביותר בשורה של סרטים שניסו להביא משהו חדש לשולחן אבל לא הצליחו.

בת הים הקטנה – העלילה

למקרה שלא גדלתם בשנות ה–90 או שראיתם את הסרט מאז שנות קיומו (הסרט בכל זאת יצא לפני 34 שנים), בת הים הקטנה מגולל את סיפורה של אריאל, ביתו של מלך האוקיינוס טריטון, שכמו כל בת טיפש-עשרה היא מרדנית ואוהבת לחקור את עולם בני האדם.

יום אחד אריאל נתקלת בספינה של הנסיך אריק, מצילה אותו מטביעה ומתאהבת בו עד מעל הסנפירים שלה. בניסיון להתקרב אליו היא חותמת חוזה עם מכשפת הים אורסולה שמבטיחה לה רגליים בתמורה לקול הפעמונים שלה.

כעת אריאל – מינוס הקול שלה – צריכה לזכות בליבו של הנסיך אריק ללא הקול שלה, או שהיא תהיה אבודה לעד.

חסר פואנטה

תופעת “עמק המוזרות” (Uncanny valley) היא תופעה באנימציה ורובוטיקה בה העתקים מלאכותיים של דמויות (בדרך כלל בני אדם) נראים כמעט כמו הדבר האמיתי, אבל לא בדיוק, ולכן הם גורמים לצופה בהם להרגיש אי נוחות מסויימת.

איכשהו, לא ברור אם בגלל אפקט האוקיינוס או פשוט כי זה סרט שמנסה לחקות סרט שבאנימציה הוא מאוד אקספרסיוניסטי, כמעט כל דמות שהיא לא בן-אנוש מתפקד עם רגליים מרגישה קצת כמו חלק מהתופעה הנ”ל.

זה לא כולם, ולא כל הזמן, אבל יש שלוש דמויות שבכל פעם שהן הופיעו על המסך הרגשתי כאילו משהו במה שאני צופה בו לא תקין, וזה מגיע מבן-אדם שאוכל סרטי קומיקס ומדע בדיוני עתירי אפקטים לארוחת בוקר, צהריים וערב.

מתוך
מתוך “בת הים הקטנה” (באדיבות דיסני)

הסובלים העיקריים (בעיקר בשל גודל תפקידם) הם הדג פלאונדר (בסרט מדובב ע”י ג’ייקוב טרמבלי, “פלא”) והסרטן סבסטיאן (דויד דיגס, “המילטון”).

בסרט המקורי שתי הדמויות הללו כל-כך מצויירות וקרטוניות, כך שלראות אותן פתאום כסרטן ודג שמנסים להיראות אמיתיים עם הבעות פה אנושיות פשוט מרגיש שגוי לאורך כל הסרט.

עוד דמות שסובלת מאוד מתופעה זו היא הנבלית של הסרט – אורסולה. אין לי בעיה עקרונית עם הליהוק של מליסה מקארתי לתפקיד אורסולה. היא אומנם דרמטית בצורה קצת מגוחכת, אבל אני מניח שהתפקיד קצת דרש את זה.

הבעיה העיקרית שלי עם אורסולה היא התזוזה שלה בתור חצי אדם חצי תמנון. ברור לי שמראש זה שילוב מאוד מוזר, אבל באנימציה זה עבד, ופה זה פשוט הרגיש כאילו כל החלק העליון של הגוף שלה (זה האנושי) הוא לא מה ששולט בזרועות שלה, אלא איזה סוג של ג’לי חסר יכולת תנועה שמחובר לזרועות האלו, יותר מידי כמו איך שתמנון מתנהג ופחות מידי כמו אדם.

דברים שלא מפריעים ותוספות שלא מוסיפות

טרם יציאת הסרט, למעשה פחות או יותר מהרגע בו הוא הוכרז, כל מה שאנשים דיברו עליו היה הליהוק של האלי ביילי לתפקיד אריאל, שכן בסרט המקורי אריאל הייתה נערת ים לבנה והאלי היא בחורה שחורה.

ובכן, באמת שאין לי מושג מה כל-כך הפריע לאותם האנשים בליהוק שלה, אבל באמת שאין לזה שום חשיבות מסויימת בסרט. ביילי עושה עבודה טובה בתור אריאל, ואם הסצנות בהן היא עדיין בת ים לא היו מרגישות כל-כך מלאכותיות אני מניח שהייתי נהנה אפילו יותר מההופעה שלה.

מתוך
מתוך “בת הים הקטנה” (באדיבות דיסני)

בניגוד לסרט המקורי, יש קו עלילה זעיר ודמות שולית אחת שנחתכו מהסרט מסיבות די הגיוניות, ובמקומה נוספה עוד דמות, המלכה סלינה – אמו של אריק (נומה דומזווני, ההצגה “הארי פוטר והילד המקולל”), שבאמת לא מוסיפה ערך או קונטקסט כל שהוא לסרט, אלא פשוט נמצאת שם מסיבות לא מובנות.

בנוסף, איכשהו סרט שבמקור היה 83 דקות (כשעה ורבע) הפך לסרט של 135 דקות (שעתיים ורבע), אבל אני באמת מרגיש ששום דבר שנוסף לסרט היה משהו שתרם לעלילה, שרוב רובה מרגיש כמו העתק מדוייק של הסרט המקורי.

ישנם כ-3 שירים חדשים בסרט שכתב ילד הפלא של דיסני לין מנואל מירנדה (המילטון, ומאז כמעט כל פרוייקט של דיסני שמערב שירים), שעם כל אהבתי והערכתי אליו מרגיש כאילו הוא נכנס לטריטוריה לא שלו וכזאת שכבר מוכרת בזכות השירים שלה, כך שכל שיר שהוא הוסיף הרגיש קצת לא במקום ולא קשור ממש. עם זאת, שיר הראפ של דויד דיגס ואקוופינה לפחות מהנה, כי לין יודע לעשות ראפ.

השורה התחתונה – מה חשבנו על בת הים הקטנה

בסופו של דבר בדיסני מנסים להנגיש את היצירות הקלאסיות שלהם לקהל חדש וצעיר, אבל כשהם לוקחים סרט שהיה מצוייר ומאוד אקספרסיבי והופכים אותו ללייב אקשן היפר-ריאליסטי הם משנים את המדיום של הסרט ובכך גם את כל התכלית והקסם שלו.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים