אפליקציית סנאפצ'ט באייפון (צילום: גאדג'טי)

צילום: גאדג'טי

מתפוצצת למעלה: סנאפ טסה 44% ביומה הראשון בבורסה

| יום שישי, 3 במרץ 2017, 12:00 | כלכלי

עם הרבה יחסי ציבור טובים ועניין מהקהל, החלה מניית סנאפ, חברת האם של אפליקציית סנאפצ'ט, להיסחר בבורסה. אם היו כמה חששות שצמיחת המשתמשים היחסית נמוכה של  החברה תפריע להנפקה, כולם התבדו. המנייה סיימה בזינוק של 44% ביומה הראשון.

לפני שבוע וחצי קבעה החברה שההנפקה תצא לדרך בטווח מחיר הנע בין 14-16 דולר. אולם מאז היא זכתה לביקוש של פי 10 מהכמות המוצעת למניות, והחליטה להתחיל את ההנפקה אתמול בגובה של 17 דולר. מכירת 200 מיליון מניות ב-17 דולר הכניסה לה 3.4 מיליארד דולר. יש לה אופציה למכור עוד 30 מיליון מניות בהמשך.

מתוך סכום זה מקבלת סנאפ עצמה רק 2.3 מיליארד דולר. שאר המניות נמכרו מתוך התיקים האישיים של המייסדים, עובדים וקרנות שהשקיעו בשלב מוקדם. אוון ספיגל ובובי מרפי מכרו כל אחד 16 מיליון מניות, כלומר קיבלו לחשבונם הפרטי 272 מיליון דולר. נשיא החברה החדש מכר מנית בשווי של מיליון דולר.

האחרונים בתור

כל מי שהצליח לקבל מניות ב-17 דולר בשלב המוקדם שלפני פתיחת המסחר לציבור בבורסה, עשה קופה נאה. שכן המסחר הרציף נפתח היישר ב-24 דולר למניה (בגלל ביקוש גבוה מהציבור), 41% מעל מחיר ההנפקה.

מניית סנאפ ביום המסחר הראשון בבורסה

מקור: Google Finance

במהלך יום המסחר עלה המחיר גם לאיזור ה-26 דולר אך לבסוף נסגר ב-24.48 דולר. צריך לזכור שכל העלייה הזו לא הכניסה לסנאפ אפילו דולר אחד, היא מכרה את כל הכמות המיועדת לפני שלב זה. עלו טענות שהבנקאים שהוציאו אותה להנפקה בחרו ערך הנפקה (17 דולר) נמוך מדי (הם כן שומרים מניות למכירה מאוחרת יותר). מכירה ב-19 דולר היתה מכניסה לחברה עוד 400 מיליון.

מחיר הסגירה, 24.48 דולר, מקנה לסנאפ שווי של 35 מיליארד דולר (בדילול מלא). לפי מכפיל המכירות בשווי זה, היתה אמורה החברה להכניס כמיליארד דולר בשנה. אך לפי הנתונים שחשפה החברה, ב-2016 היא הכניסה רק 404 מיליון דולר והפסידה 515 מיליון דולר. לשם השוואה, פייסבוק בעת ההנפקה הרוויחה מיליארד דולר.

כל המספרים מצביעים על כך שלמרות כל העניין בה, היא קרובה יותר להיות טוויטר הבאה בעת ההנפקה (וגם עכשיו במידה מסוימת) מאשר לפייסבוק הבאה. אם תשאלו את אוון ספיגל הוא יתעקש שסנאפ היא בכלל לא רשת חברתית אלא חברת צילום (Camera Company). מכאן יהיה עליו להוכיח שהוא יודע להפוך את סנאפ מטוויטר לפייסבוק הבאה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות