סמסונג חושפת את פלטפורמת Exynos 9810 ומספקת רמזים ל-Galaxy S9

Exynos 9810 (תמונה: Samsung) Exynos 9810 (תמונה: Samsung)

תערוכת האלקטרוניקה הצרכנית CES 2018 תיפתח רק בשבוע הבא, אך כבר כעת מקדימה סמסונג וחושפת את אחד מהמוצרים המשמעותיים ביותר שלה לשנה הקרובה, זו מערכת על שבב חדשה בסדרת Exynos 9 המופיעה תחת דגם Exynos 9810. פלטפורמת העיבוד החדשה של החברה הוצגה בחטף בחודש נובמבר 2017, אך כעת חושפת החברה פרטים נוספים, אלו מספקים גם מספר רמזים לתכונות אותן אנו עשויים לראות בסדרת מכשירי הדגל הבאה מבית סמסונג, ה-Galaxy S9.

סמסונג מצטרפת לחגיגת הבינה המלאכותית

המילים החמות ביותר אשר יוצאות מפיהן של יצרניות טכנולוגיה רבות לקראת CES השנה הן “בינה מלאכותית (AI)”. בטלוויזיות ומוצרים חכמים נוספים לבית וכן בשבבים שישולבו בסמארטפונים שלנו במהלך השנה הקרובה ישולבו יכולות למידת מכונה וחשיבה עמוקה בדרכים שונות שיעשו לנו את החיים פשוטים יותר. ה-Exynos 9810 לא שונה מהאחרות ובסמסונג שמים עימה דגש על יכולות עיבוד תמונה.

בשילוב בין החומרה החדשה ליכולות תוכנה שמפתחת החברה, ניתן יהיה לבצע זיהוי פנים טוב יותר, כזה שיאפשר קיטלוג אוטומטי וחיפוש מהיר יותר של אנשים המופיעים בתמונות הנמצאות בגלריה בסמארטפון. בנוסף, מדגישה סמסונג כי צד האבטחה יקבל זריקת מרץ מיכולות “חישה עמוקה” וכי תתאפשר סריקת פנים בתלת מימד המספקת אבטחה גבוהה יותר בפתיחת הנעילה של מכשירים. מידע רגיש זה זוכה להגנה נוספת על ידי שילוב יחידת עיבוד נפרדת אשר מטפלת במידע האישי כמו סריקות פנים, קשתית העין וטביעות אצבע.

המפרט הטכני

תהליך הייצור בגודל 10 ננו-מטר מהדור השני של סמסונג הוא זה שנבחר עבור פלטפורמת ה-Exynos 9810, ובסמסונג משלבים בזו גם את הדור החדש, והשלישי במספר, של מעבדי החברה (שם קוד: Mongoose או Exynos M3). החברה לא מציינת את שמו של המאיץ הגרפי שישולב במערכת על שבב, אך מתוך בחירתה לשלב את ה-Mali-G71 בדגם הקודם בסדרה, ניתן להעריך כי בדגם החדש ישולב ה-Mali-G72.

המעבד יורכב מ-8 ליבות, ארבע מהן יהיו ליבות ה-Mongoose של סמסונג שיפעלו בתדר מירבי של 2.9Ghz ו-4 הנותרות ישמשו לביצוע פעולות יומיומיות ולשמירה על חיי הסוללה. בסמסונג מציינים כי המעבד החדש יציג ביצועים הגבוהים בעד פי 2 בשימוש בליבה בודדת ושיפור של עד 40% בביצועי ליבות מרובות, זאת על פני דור המעבדים הקודם (Exynos 8895).

Exynos 9810 (תמונה: Samsung)
Exynos 9810 (תמונה: Samsung)

חיישן הצילום החדש שמשלבת סמסונג ב-Exynos 9810 יהיה ה-ISOCELL Slim 2X7, שיציע תמיכה ברזולוציה מירבית של 24 מגה-פיקסל עם פיקסלים קטנים בגודל 0.9μm. מכשירים שישתמשו בפלטפורמה החדשה יוכלו להנות מיכולות ייצוב תמונה ווידאו באיכות מירבית של UHD 4K ובצילום וידאו בתלת מימד וכן מאפשרות לצילום וידאו באיכות UHD ב-120 פריימים בשנייה.

מודם ה-LTE החדש של החברה יתמוך בקטגוריה 18 ויספק מהירות הורדה של עד 1.2Gbps והעלאה של 200Mbps לצד תמיכה באגרגציה של עד 6 אנטנות סלולר, ב-256QAM ו-4×4 MIMO.

רמזים ל-Galaxy S9

סדרת מכשירי הדגל הבאה של סמסונג, הצפויה לכלול את דגמי ה-Galaxy S9 וה-Galaxy S9 Plus ככל הנראה תיחשף רק לקראת סוף חודש פברואר במסגרת תערוכת המובייל MWC 2018, אולם מספר פרטים המופיעים במערכת על שבב החדשה של החברה מעידים על תכונות הסמארטפונים גם כן. שני המכשירים צפויים להגיע עם ה-Exynos 9810, כאשר בשווקים מסוימים צפויה סמסונג לשלב דווקא את ה-Snapdragon 845 של קוואלקום.

יכולות זיהוי הפנים ככל הנראה יקבלו דגש מיוחד. בסמסונג מציינים כי ה-Exynos 9810 תומכת ברמת אבטחה גבוהה יותר בעת סריקת פנים בתלת מימד ומתייחסת לכך בנשימה אחת יחד עם ציון פתיחת הנעילה של הסמארטפון. ייתכן כי החברה תציג עם סדרת ה-Galaxy S9 יכולות חדשות לסריקת פני המשתמשים בתלת מימד, כאלו שינסו להתחרות ב-Face ID שהציגה אפל ב-iPhone X, אולם החברה מציינת גם את זיהוי קשתית העין וטביעות האצבע, כך שאלו עשויים להופיע במכשירים זו פעם נוספת.

יכולות הבינה המלאכותית קיבלו דגש מחברת וואווי, אחת מהמתחרות הגדולות של סמסונג בשוק המובייל העולמי, כאשר זו הציגה את פלטפורמת ה-Kirin 970 בשנה שעברה והודיעה על שילוב יחידת NPU (או: Neural Processing Unit) נפרדת לעיבוד פעולות בתחום ה-AI. סמסונג צפויה לספק התייחסות נרחבת לתחום זה עם דגמי ה-Galaxy S9, בדגש על יכולות שונות שיגיעו בתחום הצילום.

הצגתה של פלטפורמת ה-Exynos 9810 עם פתיחתה של השנה החדשה מהווה להקדמת לוח הזמנים ביחס לשנה הקודמת. בשנה שעברה חשפה סמסונג את פלטפורמת ה-Exynos 8895 רק בחודש פברואר, וזו הגיעה מאוחר יותר לדגמי ה-Galaxy S8 וה-Galaxy S8 Plus שמצאו דרכם לשוק בחודש אפריל. מכאן שהצגתה המוקדמת של ה-Exynos 9810 מספקת עדות נוספת על כוונותיה של סמסונג להקדים את השקתם של זוג המכשירים לסדרת Galaxy S9 לחודש מרץ, כפי שהזכירו דיווחים קודמיםים בנושא.

השוואת מפרטים