גאדג’טי מסקר: ChromeCast 2018 – שדרוג קל אך חשוב

ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג'טי) ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג’טי)

ביולי 2013 חשפה גוגל בכנס המפתחים שלה את הכרומקאסט – דונגל קטן שמזרים מדיה ישירות לטלוויזיה. הדונגל הקטן, שנמכר במחיר של 35 דולר בלבד, הפך עם השנים להצלחה לא קטנה עבור גוגל שמכרה כבר עשרות מיליונים ממכשיר זה ויצרה אקוסיסטם נרחב התומך בטכנולוגית ההזרמה שלה. במרוצת השנים גוגל הרחיבה ושדרגה את משפחת מכשירי הכרומקרסאט והעניקה להם יכולות נוספים, הן הודות לשדרוגי תוכנה והן הודות לשדרוגי חמרה שהגיעו בין דור ודור.

לפני מעט מעבר לחודשיים, בכנס המפתחים האחרון שלה, הציגה גוגל את הגרסה החדשה והעדכנית ביותר שלה לכרומקאסט המוכר שמגיע עם מקצה שיפורים קל לעומת הדגם הקודם. בסקירה הבאה נעמוד על ההבדלים בין הגרסאות השונות וגם ננסה להבין למי כדאי לשדרג לדגם החדש.

עיצוב ואיכות בנייה

הכרומקאסט החדש מגיע עם שינוי עיצובי שאינו משמעותי במיוחד, אך גוגל אכן שינתה מספר אלמנטים עיצוביים בדגם הנוכחי. השינוי “הגדול ביותר” הוא שכעת הכרומקאסט מגיע בעיצוב חלק המזכיר חלוק נחל מעוגל, או מנטוס ענק אם אתם מעדיפים, ממנו יוצא כבל קצר שבקצהו מחבר HDMI. במרכז המכשיר הוחלף הלוגו של כרום באותו “G” המסמלת את שמה של חברת גוגל. הסיבה העיקרית, לעניות דעתי, לבחירת העיצוב החדש והטקסטורה השונה היא כדי להוריד את סף הרגישות של המכשיר לשריטות או פגיעות – מה שאכן התקיים בדגם החדש. הדגם החדש עמיד יותר ולא נשרט לחלוטין בכל הניסיונות להכניס את חיבור ה-HDMI בדיוק בכניסה האחורית (והצרה) שבין הטלוויזיה לקיר.

וכן, רוב הזמן הכרומקאסט יהיה בחלק האחורי של הטלוויזיה שלכם וכפועל יוצא מכך יהיה כמעט בלתי נראה לשאר חברי הבית או לכם. על כן, עיצוב המכשיר הוא לא אלמנט מהותי לבחירה שלכם. עם זאת, אנחנו מודים לגוגל על העיצוב האלגנטי יותר לעומת הדורות הקודמים.

ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג'טי)
ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג’טי)

חומרה וביצועים

דגם הכרומקאסט הנוכחי לא עבר מקצה שיפורים נרחב מידי השנה ולא קיים פער חומרתי משמעותי בין הגרסאות הקודמות. עם זאת, חשוב לדון בתוספות הקטנות של גוגל שעתידיות להיות משמעותיות בעתיד הלא רחוק לעין.

העדכון הגדול ביותר מצידה של גוגל הוא שיפור קישוריות ה-Wifi במכשיר, מה שכעת מעניק לכרומקאסט אפשרות להזרים תכנים באיכות של 1080p בקצב של 60fps. בפועל זה אומר שתוכלו לצפות בסרטים באיכות גבוהה יותר ולהזרים תכנים באופן מהיר יותר למסך הגדול.

בשימוש השוטף אכן מרגישים שישנה עליה קטנה בביצועים ולאחר פחות משניה מרגע הלחיצה על כפתור ההזרמה התוכן כבר מתחיל להתנגן בטלוויזיה. זה אומנם לא נשמע כשדרוג משמעותי, אבל עבור מי שעבר לדגם החדש ישירות מהדגם הראשון מדובר בשדרוג עצום. גוגל ציינה כי המכשיר החדש מהיר ב-15% מהדגם השני, מה שאומר שגם בעלי דגמים חדשים יהנו מחוויה טובה יותר.

בנוסף לחיזוק בקישורית ה-Wifi, גוגל הכניסה לראשונה גם תמיכה בקישורית בלוטות’ המקלה מאוד על תהליך ההגדרה הראשוני. כעת, כל שיש לעשות כדי להגדיר כרומקאסט חדש זה להיכנס לאפליקציית Home של גוגל ולעבור על תהליך ההגדרה הקצר. ככל הנראה השימוש בבלוטות’ מאפשר לתהליך כולו להיות מהיר וקל בהשוואה להגדרה הראשונית של הדגמים הקודמים.

ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג'טי)
ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג’טי)

שדרוגים אלו לא מורגשים כל כך, אלא אם מסתכלים כמה חודשים קדימה ובוחנים כמה שמועות שהחלו לצוף לאחרונה. תוספת הבלוטות’ עתידה לאפשר לגוגל לצרף גם טלוויזיות לקבוצת רמקולים כחלק מפיצ’ר multiroom הקיים בין מכשירי גוגל הום שונים.

בפועל, זה אומר שאם עד היום היה ניתן להגדיר רק את הרמקולים החכמים שלכם בקבוצה אחת (ואז לנגן מוזיקה בכל הבית בסנכרון מושלם), כעת תוכלו לצרף את הכרומקאסט שלכם לאותה קבוצה. באופן זה תוכלו לחבר את מערכת הרמקולים שיש לכם בבית או את הסאונד בר האיכותי בסלון לקבוצת הרמקולים. עבור מי שיש לו מספר רמקולים חכמים בית, מדובר על פיצ’ר משמעותי שאני מחכה לו באופן אישי.

ועכשיו הגענו לחלק המעניין ביותר: התמיכה בהזרמת תוכן באיכות גבוהה תאפשר לגוגל להעלות הילוך עם פרויקט Google Stream, דרכו מאפשרת החברה לכל אחד לשחק משחקים עתירי גרפיקה ללא צורך בקניית חומרה ייעודית. ההנחה היא שגוגל תאפשר להזרים את המשחקים הללו באמצעות הכרומקאסט ובכך להפוך אותו לקונסולה עוצמתית שמתבססת רק על חיבור אינטרנט טוב ולא על חומרה נוספת. והבלוטות’? אולי ישמש כחיבור לבקרים אלחוטיים ובכך יעניק לכם פונציאל לקונסולה חזקה מאוד בעלות חומרה של 35 דולר בלבד.

ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג'טי)
ChromeCast 2018 (צילום: אורי אליאבייב, גאדג’טי)

שימוש שוטף

השימוש בדגם החדש זהה לאופן השימוש בדגמים הקודמים ואין הבדלים משמעותיים בדרך שבה אנחנו מתפעלים את המוצר. בכל פעם שרוצים לשדר תוכן כזה או אחר לטלוויזיה אשר מחוברת לכרומקאסט צריך לחפש את אייקון השידור הקטן שמופיע בכל אפליקציה תומכת או בדפדפן כרום עצמו. אם אתם בעלי רמקול חכם של גוגל תוכלו להפעיל את המכשיר באמצעות פקודות קוליות בלבד ובכך לייתר אפילו את הצורך במכשיר פיזי בקרבתכם. הפקודות הקוליות משדרגות את החווית המשתמש וגוגל אף מתחילה להעמיק את הקשר בין שני המכשירים.

דוגמה לכך היא שבכרומקאסט החדש ניתן לראות ממשק ויזואלי התומך בחיפוש הקולי. מה זה אומר בפועל? במקרה שתרצו לנגן סרטון יוטיוב על המסך הגדול ויהיו כמה אופציות אפשריות, הכרומקאסט יראה לכם חלונית בחלק התחתון של המסך עם כל הסרטונים הרלוונטים ואתם תוכלו, באמצעות פקודה קולית (לגוגל הום שלכם), לבחור איזה סרטון תרצו לנגן. תוכלו להגיד את השם המפורש של הסרטון או פשוט להגיד “הסרטון השלישי”. עד כמה שאני יודע מדובר בפיצ’ר שהגיע לכרומקאסט החדש ביותר, אך מאוד הגיוני שגוגל כבר הוסיפה את הפיצ’ר המדובר לדורות הקודמים באמצעות עדכון גרסה.

השורה התחתונה

לסיכום, לא מדובר בשינוי מרחיק לכת מהדור הקודם שהוצג וככל הנראה המשתמש הממוצע לא ירגיש הבדל ניכר. עם זאת, התמיכה בתקן Wifi חדש ותוספת התמיכה בבלוטות’ יכולים להתגלות כמשמעותיים מאוד בעתיד הלא רחוק עבור כל מי שירצה להוציא קצת מעבר מהכרומקאסט שלו. האינטגרציה הטובה יותר עם הרמקול החכם של גוגל ושיפור הביצועים המשמעותי הופכים אותו לקנייה חובה במידה ויש לכם את הדור הראשון של הכרומאסט ואתם רוצים שדרוג של ממש.

את הכרומקאסט לא מוכרת גוגל בחנויות בישראל באופן רשמי, אם כי ניתן למצוא אותו ביבוא מקביל. תוכלו למצוא אותו באתר של גוגל ואפילו באמזון במחיר של 35 דולר (או 69 דולר לגרסת האולטרה), אך יש להוסיף על כך תשלום על שילוח צד שלישי שיעלה עוד כ-20 דולרים דרך שימוש באחד מהשירותים המספקים כתובות אמריקאיות למשלוח לישראל.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים