גאדג’טי מסקר: LG 55C9 – דגם הכניסה לסדרת טלוויזיות ה-OLED לשנת 2019

LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

חברת LG השיקה את מסכי ה-OLED החדשים שלה לשנת 2019 בישראל בשבוע שעבר והביאה עימם עדכונים על פני הדור הקודם עם עיצוב מעודכן, מעבד Alpha 9 מהדור השני ושינויים ויזואלים גם לממשק המשתמש WebOS 4.5, לצד ירידה קלה במחיר אל מול הדור הקודם בסדרה.

את דגם הכניסה לסדרה החדשה, ה-OLED C9, השיקה LG בישראל במחיר מומלץ של 8,490 שקלים, זה נמוך ממחירו של דגם הכניסה OLED C8 במועד השקתו בארץ בשנה שעברה ב-500 שקלים. לקחנו את המסך לבדיקה כדי לגלות מה חדש בדגמי ה-OLED של LG בשנת 2019.

עיצוב, חיבורים ושלט רחוק

בעובי של כ-4.5 ס”מ בנקודה העבה ביותר (ללא סטנד), הטלוויזיה של LG ממשיכה להציג את העיצוב הדקיק ביותר האפשרי, כאשר היא מגיעה לעובי הנמוך מזה של הסמארטפונים והטאבלטים הדקיקים ביותר בנקודה הצרה ביותר שלה. בשונה מדגם הדגל בסדרה, ה-OLED W9, במקרה של דגם ה-C9 לא משלבת החברה מעמד חיבורים חיצוני, כך שכל החיבורים נותרים בצידו האחורי של פאנל התצוגה.

LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

בחלקו האחורי של המסך תוכלו למצוא כניסת HDMI, שתי כניסות USB, כניסות אנטנה\לווין, כניסת AV, חיבור רשת קווי LAN, יציאה לאוזניות וחיבור אודיו דיגיטלי (אופטי), כאשר בגישה נוחה יותר מהצד מוסיפה החברה עוד 3 כניסות HDMI וחיבור USB נוסף. לצד כל אלו תומך מסך ה-C9 גם בקישוריות WiFi לחיבור רשת אלחוטית ובלוטות’ לחיבור עזרים צד שלישי דוגמת אוזניות אלחוטיות, אם כי כבר בשלב זה יש לציין כי נתקלתי בלא מעט בעיות קישוריות בכל הנוגע לחיבור מוצרים בבלוטות’ לטלוויזיה באופן שוטף.

כניסות ה-HDMI תומכות בתקן HDMI 2.1, כך שהמסך נהנה מתמיכה בקצב רענון משתנה (Variable Refresh Rate), מזה ניתן ליהנות במשחקים שיהיו מסוגלים להציג תמונה חלקה יותר בעת חיבור מכשיר תומך למסך החדש.

שינוי קל בצד העיצוב מגיע לרגלית המעמד של הטלוויזיה בדגם החדש, זו מציגה כעת קווים ישרים יותר, אל מול הקווים העגולים שליוו את הדגם המקביל שהוצג שנה קודם לכן.

LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

השלט הרחוק החכם שמגיע עם הטלוויזיה החדשה דומה למדי לדגם מהשנה הקודמת, כשהשינויים שמבצעת בו LG השנה כוללים עדכונים לאייקונים המופיעים על וסביב הכפתורים ואפשרות שליטה בממירים של הוט ו-yes באמצעות כפתור הממוקם בחלקו העליון והימני. כמו בשנה שעברה, גם עם השלט רחוק החדש נוכל למצוא אפשרות הפעלה מהירה לשירותי התוכן של נטפליקס ואמזון.

השלט כולל ג’וייסטיק עם כפתורי שליטה לתזוזה בתפריטים המופיעים על גבי המסך ואף גלגלת הדומה לזו הקיימת בעכברים למחשב לשם תנועה בדפי אינטרנט בדפדפן המובנה בטלוויזיה. תוכלו למצוא עליו גם פאנל מספרים לשם מעבר בין ערוצים, כאשר גם השנה מאפשרת LG לשלוט בתפריטים בטלוויזיה בעזרת סמן וירטואלי המזהה את תנועת השלט מרחוק ומציג את הסמן על גבי המסך לצורך בחירה פשוטה ומהירה במיוחד.

שינוי ברגישות הזיהוי של השלט על ידי הטלוויזיה נראה כי גברה באופן משמעותי השנה, כך שלא נדרש לשקשק את השלט כדי להציג את הסמן על המסך ומספיק שנרים אותו כדי שהסמן יופיע. עם זאת, הרגישות מעט גבוהה מידי כעת ובמקרים מסויימים, כמו באפליקציה של נטפליקס, מספיק שתתיישבו על הספה עליה נמצא השלט רחוק כדי שהטלוויזיה תתעורר ממצב השהייה ותמשיך לשדר את התכנים שעצרתם לרגע.

שלט רחוק LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
משמאל: שלט רחוק LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

תמונה וצליל

מסך ה-LG C9 מגיע עם פאנל OLED המקנה ניגודיות אינסופית עם צבעים שחורים אמיתיים ותמיכה ב-DolbyVision לתמונה ברמה הגבוהה ביותר וב-Dolby Atmos לסאונד הטוב ביותר, כאשר רזולוציית התצוגה מגיעה בפריסה של 2160×3840 פיקסלים.

לבסיס ההתחלתי המצויין של מסכי ה-OLED מוסיף המעבד החדש Alpha 9 מהדור השני יכולות נוספות לשיפור התמונה, בהן גם נמצאים היתרונות הרבים של הטלוויזיות החדשות מבית LG. המעבד החדש מאפשר שיפור משמעותי של תצוגת התכנים ממקורות שונים המוצגים באיכויות שונות, כך שגם תכנים שאינם מוגשים ב-4K מלכתחילה מקבלים שיפור משמעותי על פני המקור הקיים. ניתן להבחין בשיפור מסויים על פני הדור הקודם, כאשר תכני HD ומעלה מציגים התאמה טובה יותר בייצוג צבעים באופן טבעי.

LG לא מסתפקת בכך והמעבד החדש משתמש בלמידה עמוקה כדי להבין לא רק איך להתאים את הצבעים והתאורה כך שייראו בצורה הטובה ביותר על גבי המסך, אלא גם משתמש במנגנון לומד כדי לזהות בין דמויות שונות, עצמים וחיות. הדבר מזכיר מאוד את הלך הרוח של יצרניות סמארטפונים רבות, LG ביניהן, המציגות את אפשרויות זיהוי העצמים והסצינות על מנת להתאים את הגדרות התמונה בהתאם למה שנצפה בה בפועל, כך שאם ישנו זיהוי של דשא, המעבד ינסה להתאים לזה צבעים חיים יותר המדגישים את הצבע הירוק.

LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
LG C9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

בסופו של התהליך, מה שנקבל זו תמונה שמציגה פרטים רבים יותר מכפי שהיינו רואים בשידור המקורי, כשהצבעים עשירים יותר היכן שצריך והשחורים, כמובן מדויקים. הפרדת התאורה מתבצעת הרבה יותר טוב השנה בין איזורים חשוכים לאלו המציגים תאורה חזקה מאוד, גם כאשר מדובר במצב תאורה אוטומטי המתאים עצמו לתאורה הסביבתית בחדר, כאשר בעזרת המעבד החדש מתבצעת התאמה טובה יותר לתמונה כולה בעת תצוגה בחדר חשוך או מואר, ולא רק הגברה של התאורה בלבד.

זוויות הצפייה בטלוויזיה טובות, וניתן לצפות בה גם מהצדדים ללא בעיה כל עוד החדר חשוך דיו. בעת צפייה בחדר מואר מאוד לא ראיתי שינוי משמעותי מדגמים קודמים, כשבצפייה בזוויות רחבות יותר עדיין מפריעות ההשתקפויות לתמונה.

בצד האודיו אין שיפור על הנייר בהשוואה לדגמים שהוצג בשנתיים האחרונות והרמקולים מגיעים במבנה דומה של 2.2 ערוצים ובעוצמת שמע מירבית של 40W. ההפרדה בין הרמקולים טובה והצלילים חזקים דיים ומספקים את אפקט הסראונד היטב בחדר בגודל בינוני, כאשר גם בעוצמות הגבוהות הצלילים מדוייקים ולא מציגים רעשים או הפרעות. הייתי שמח לשמוע רמת בסים טובה יותר, אך זה לא משהו שמקרן קול נלווה לא יוכל לסדר בשבילכם.

ממשק משתמש ומערכת הפעלה

מערכת ההפעלה WebOS 4.5 מציגה מספר עדכונים גדולים בצד הממשק על פני הדור הקודם (WebOS 4), הבולט בהם מופיע כבר על גבי פאנל התצוגה הראשי עליו מופיעות האפליקציות המותקנות על הטלוויזיה. האייקונים של האפליקציות צומצמו בגודלם ומאפשרים כעת מעבר באמצעות הסמן הצף על גבי המסך כדי להציג בתצוגה מקדימה המלצות על תכנים וגישה מהירה לתכנים האחרונים בהם צפינו.

באמצעות התוספת החדשה ניתן לגשת ישירות לפרק הבא בסדרה האחרונה בה צפיתם בנטפליקס או לקפוץ לוידאו מומלץ דרך אפליקציית יוטיוב בלחיצה אחת, ומבלי להיכנס לאפליקציה המבוקשת כדי לבצע פעולות אלו בהדרגה.  בנוסף, ישנה גם אפשרות זיהוי אוטומטי של האפליקציות וסידור אוטומטי שלהן לפי אופי השימוש שלכם, לנוחות גבוהה יותר בניווט בין האפליקציות בטלוויזיה.

WebOS 4.5 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
WebOS 4.5 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

כמות האפליקציות הזמינות בחנות של LG בטלוויזיה התרחבה באופן משמעותי בצד התכנים הזמינים ללקוחות בישראל ותוכלו למצוא בה את כל מה שתחפשו. בין האפליקציית הזמינות תמצאו את ערוץ כאן, נטפליקס, אמזון פריים וידיאו, סלקום TV, פרטנר TV, ספוטיפיי, Deezer, יוטיוב, Muviz, יוטיוב, +Next TV של הוט ובקרוב נראה כנראה גם את אפליקציית STING TV של yes.

השורה התחתונה

עידכונים איטרטיביים משנה לשנה בדרך כלל לא מציגים שינויים רבים, אך השנה הצליחה LG לדחוס לא מעט שיפורים על פני הדור הקודם. עם שיפורים משמעותיים למנגנון עיבוד התמונה הנעזר במעבד ה-Alpha 9 החדש מהדור השני, התמונה המוצגת על מסכי ה-OLED מדגם LG C9 מציעה את התמונה הטובה ביותר שראינו עד כה, עם צבעים שחורים מדויקים ועמוקים, צבעים עשירים הנאמנים למציאות ודיוק טוב בפרטים גם בתכנים המגיעים ממקורות ברזולוציה הנמוכה מ-4K.

ממשק המשתמש החדש המגיע עם מערכת ההפעלה WebOS 4.5 נוח יותר לתפעול ומוסיף אפליקציות תוכן חדשות רבות הזמינות לצופים בישראל והשלט הרחוק החדש מציג שיפור ברגישות לשם הצגה מהירה יותר של סמן התנועה על גבי המסך, אם כי זה עשוי להיות מעט רגיש מידי במקרים מסוימים. המבנה הדקיק של הטלוויזיה נשמר זו שנה נוספת ועוזר להציג אותה כפריט עיצוב בסלון הביתי, אך מאחור ממשיכה LG להתעקש על תיבת חיבורים המובנית בגב הטלוויזיה, מה שמשמין אותה מעט.

מחיר מומלץ: 8,490 שקלים (אחריות 3 שנים, קבוצת ח.י.)

השוואת מפרטים