ארגון ה-Bluetooth SIG הכריז על LE Audio – תקן האודיו היעודי של Bluetooth

תקן LE Audio (מקור bluetooth)

קבוצת ה-Bluetooth SIG (ר”ת Bluetooth Special Interest Group), האחראית על תקן ה-Bluetooth, הכריזה על תקן ה-LE Audio, גרסת אודיו יעודית ל-Bluetooth הדומה ל-BLE (ר”ת Bluetooth Low Energy) ומגיעה עם שיפורים יעודיים בעבור הזרמת אודיו הכוללים את קודק ה-LC3, שידור אודיו להתקנים מרובים, תמיכה במכשירי שמע ועוד.

בעוד שרובנו מכירים את תקן ה-Bluetooth, התקן עצמו מורכב למעשה ממספר תקני משנה. החל מגרסת ה-Bluetooth 4.0 שהוצגה ב-2010 הוא כולל את תקני ה-Classic Bluetooth, Bluetooth high speed ו-BLE (ר”ת Bluetooth Low Energy). כיום, תקן ה-Bluetooth העדכני הוא ה-Bluetooth 5.1 ואף ה-Bluetooth 5.2 שהוכרז בסוף 2019, כאשר בשני המקרים מדובר בעיקר על עדכונים לתקן ה-Classic Bluetooth הרגיל.

קבוצת ה-Bluetooth SIG הגיעה למסקנה כי קיים צורך בגרסת אודיו יעודית ל-Bluetooth עוד ביולי 2019, כאשר התוצאה היא ה-LE Audio, הנשען על היתרונות הרבים של תקן ה-BLE, במיוחד בתחום הצריכה החשמלית הנמוכה שצפויה לאפשר זמני סוללה ארוכים עוד יותר להתקני האודיו השונים.

איכות שמע LC3 לעומת SBC (מקור bluetooth)

אחד השיפורים החשובים ביותר בתקן ה-LE Audio החדש הוא המעבר לשימוש בקודק האודיו LC3 (ר”ת Low Complexity Communication Codec) שנועד להחליף את קודק ה-SBC (ר”ת sub-band codec) בו משתמשים ב-Classic Bluetooth כשהוא מאפשר דחיסה טובה יותר ללא איבוד איכות השמע ואמור לספק איכות טובה יותר מ-SBC בנפח מידע נמוך יותר.

בנוסף ל-LC3 התקן החדש יוסיף תמיכה לשידור לאביזרים מרובים בו זמנית, מה שיאפשר סנכרון בין מספר רמקולים או אוזניות TWS בצורה טובה, כאשר בנוסף יתמוך התקן באפשרות חדשה של שידור אודיו כללי שיאפשר לכל מכשיר בטווח השידור לשמוע את האודיו בצורה דומה לרדיו.

גרסת תקן ה-LE Audio הסופית צפויה להיות מוכרזת בחציון הראשון של 2020.

תקן ה-LE Audio החדש נועד לתת מענה יעודי לתחום האודיו במקום תקן ה-Classic Bluetooth בו השתמשנו עד כה, דבר שאמור לשפר את איכות השמע ולהוסיף אפשרויות נוספות שלא היו קיימות עד כה בצורה רגילה.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים