רשמי: סלקום תרכוש את גולן טלקום

שלט לוגו סלקום (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

איחודים בשוק הסלולר הישראלי: חברת סלקום הודיעה אמש (ג’, 18.2) כי היא תרכוש את גולן טלקום מידיהם של חברת אלקטרה מוצרי צריכה וגיל שרון, המחזיקים יחד ב-100% ממניות ספקית הסלולר, תמורת סכום הנאמד בכ-665 מיליון שקלים. בהודעות מיידיות לבורסה אישרו שתי החברות זו פעם נוספת את הדברים, זאת לאחר שכבר נודע על דבר הרכישה בימים האחרונים, וכעת חושפות שתי החברות פרטים נוספים הנוגעים לעסקה.

הצעת הרכש של סלקום כוללת את רכישתן של 100% ממניות גולן טלקום, אשר 90.01% מהן מוחזקות על ידי חברת אלקטרה מוצרי צריכה, והיתר – 9.99%, מוחזקות על ידי מנכ”ל גולן, גיל שרון. הסכום אותו מציעה סלקום תמורת הרכישה עומד על 590 מיליון שקלים, בעסקה שתתבצע כולה במזומן, ובחלוקה ל-70% (כ-413 מיליון שקלים) שישולמו במועד השלמת העסקה, ו-30% הנותרים (כ-177 מיליון שקלים) שישולמו באמצעות הלוואת מוכר למשך תקופה בת 3 שנים, עם ריבית של 3% בשנה.

ההצעה שהגישה סלקום אמנם נמוכה מזו ששיגרה פלאפון, דרך בזק, לרכישתה של גולן בימים האחרונים, שוויה של האחרונה נאמד ב-710 מיליון שקלים, אולם בסלקום מתחייבים לתשלום בגובה קופת המזומנים שנמצאת בידיה של גולן כיום, זו נאמדת בכ-67 מיליון שקלים, וכן תשלום נוסף בסך של כ-7.6 מיליון שקלים בגין השלמת העסקה טרם סיומה של שנת 2020, וסכומים נוספים שיושקעו כנגד השקעתה של גולן בתשתיות דור 5, זאת במסגרת הרשת המשותפת של שתי ספקיות הסלולר. לצד זאת, קיים גם ויתור על חוב של גולן כלפי סלקום, אשר עשוי להביא את גובה העסקה אל מעבר ל-700 מיליון שקלים.

מנכ״ל סלקום, אבי גבאי, מסר:

רכישת גולן תאפשר לסלקום לבצע השקעות משמעותיות בעולם התקשורת לטובת הציבור הישראלי. המצב הקשה ששורר בשנים האחרונות בשוק התקשורת מחייב פעולה שתחזק את סלקום ואת שוק התקשורת כולו. אני סבור שחיזוקה של סלקום, בעקבות הרכישה, תאפשר לנו לחזק את מעמדנו כשחקן תחרותי בשוק ותשרת בסופו של יום את כלל הצרכנים בישראל. סלקום וגולן, אשר חולקות רשת משותפת, הינן שותפות טבעיות ואני בטוח שהחיבור בין שתי החברות יניב סינרגיה שתתרום לתחרות.

השלמת העסקה תלויה באישור משרד התקשורת, בנוסף לאישור מטעם הממונה על התחרות, כששתי החברות הודיעו על כוונתן להשלים את העסקה עוד לפני תום שנת 2020. חברת אלקטרה מוצרי צריכה, המחזיקה בחלק הארי של מניות גולן טלקום, הודיעה כי היא צפויה לרשום רווח הון לפני מס בגובה של כ-300-330 מיליון שקלים בגין העסקה. אלקטרה רכשה את גולן טלקום באפריל 2017 תמורת סכום של 350 מיליון שקלים.

השוואת מפרטים