חברת ARM מכריזה על מעבדי הדור הבא למכשירי השוק הגבוה

שלט ARM (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) צילום: רונן מנדזיצקי

חברת ARM, מפתחת ארכיטקטורת המעבדים באותו השם, הכריזה על הדור הבא של ארכיטקטורת החברה לשוק המכשירים הגבוה, הכולל את מעבד ה-Cortex-A78 שמציג שיפור ביצועים של עד 20% לעומת הדור הקודם, והמעבדים הגרפיים Mali-G78 ו-Mali-G68, אשר מגיעים עם שיפור ביצועים של עד 25% לעומת הדור הקודם. בנוסף, החברה הכריזה על סדרת מעבדים חדשה לגמרי בשם Cortex-X, המאפשרת ליצרנים ליצור גרסאות מותאמות למעבדי ARM.

החידוש הגדול והמעניין ביותר בהכרזה החדשה של ARM מגיע בדמות מעבד ה-Cortex-X1, דגם המעבד הראשון שמגיע מסדרת Cortex-X החדשה מתוכנית ה-CXC (ר”ת Cortex-X Custom) של ARM, המאפשרת ליצרני מכשירים ליצור גרסאות מותאמות של ליבות ARM באופן ספציפי בעבור המכשירים שלהם בסיוע החברה.

מעבד ה-X1 החדש מספק שיפור ביצועים של 30% לעומת מעבד ה-Cortex-A77 הקודם ו-22% לעומת מעבד Cortex-A78 החדש, כאשר שיפור הביצועים הגדול ביותר מגיע בדמות ביצועי לימוד המכונה ML (ר”ת Machine learning), עם שיפור ביצועים של 100% לעומת השבבים האחרים.

Cortex-A78

מעבד ה-Cortex-A78 החדש של ARM בא הוא דור ההמשך של ה-Cortex-A77, שנועד לשוק הגבוה ומיוצר בתהליך 5nm. ליבת ה-A78 החדשה מציגה, לפי ARM, שיפור ביצועים של 20% לעומת הדור הקודם בצריכה חשמלית דומה, כאשר הדגש העיקרי בדגם החדש הוא שיפור הצריכה החשמלית שלו, העומדת על 50% לעומת הדור הקודם ברמת ביצועים זהה.

Mali-G78 ו-Mali-G68

בתחום הגרפי חברת ARM מכריזה על ה-Mali-G78, המחליפה את ליבת ה-Mali-G77 הגרפית, ומגיעה עם שיפור ביצועים של 25% לעומת הדור הקודם, צריכה חשמלית מופחתת בעד 10% וביצועי לימוד מכונה ML משופרים ב-15% לעומת הדור הקודם.

בנוסף ל-Mali-G78 שנועדה לתחום מכשירי הפרימיום, חברת ARM יצרה קטגוריה חדשה עם ה-Mali-G68, ליבה גרפית המיועדת למכשירי ה”תת-פרימיום” (sub-premium). בעוד שה-G78 מסוגלת להגיע במספר תצורות שונות עם עד 24 ליבות עיבוד גרפיות, ה-G68 מגיעה כגרסה זהה ל-G78, אך עם הגבלה של עד 6 ליבות גרפיות.

Ethos-N78

הליבה האחרונה אותה ARM הציגה במסגרת ההכרזה החדשה היא ה-Ethos-N78, ליבת ה-NPU (ר”ת neural processing unit) החדשה של החברה שתחליף את ה-Ethos-N77 הקודמת שלה, ותציג שיפור ביצועים ויעילות של עד 25% עם ביצועים של עד 10TOPs.

ליבת Ethos-N78 (מקור Arm)

בעוד רוב ההכרזות החדשות של ARM מגיעות כשדרוג תקופתי אותו החברה מציגה באופן קבוע, הבשורה הגדולה מגיעה מסדרת Cortex-X החדשה שלה, שמעבירה את הפיתוח העצמאי של הליבות המיוחדות של יצרני השבבים השונים, דוגמת קוואלקום עם ליבות ה-Kryo וסמסונג עם ליבות ה-Mongoose, ל-ARM, בשיתוף פעולה עם היצרנים עצמם.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים