חברת ARM מכריזה על מעבדי הדור הבא למכשירי השוק הגבוה

שלט ARM (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

חברת ARM, מפתחת ארכיטקטורת המעבדים באותו השם, הכריזה על הדור הבא של ארכיטקטורת החברה לשוק המכשירים הגבוה, הכולל את מעבד ה-Cortex-A78 שמציג שיפור ביצועים של עד 20% לעומת הדור הקודם, והמעבדים הגרפיים Mali-G78 ו-Mali-G68, אשר מגיעים עם שיפור ביצועים של עד 25% לעומת הדור הקודם. בנוסף, החברה הכריזה על סדרת מעבדים חדשה לגמרי בשם Cortex-X, המאפשרת ליצרנים ליצור גרסאות מותאמות למעבדי ARM.

החידוש הגדול והמעניין ביותר בהכרזה החדשה של ARM מגיע בדמות מעבד ה-Cortex-X1, דגם המעבד הראשון שמגיע מסדרת Cortex-X החדשה מתוכנית ה-CXC (ר”ת Cortex-X Custom) של ARM, המאפשרת ליצרני מכשירים ליצור גרסאות מותאמות של ליבות ARM באופן ספציפי בעבור המכשירים שלהם בסיוע החברה.

מעבד ה-X1 החדש מספק שיפור ביצועים של 30% לעומת מעבד ה-Cortex-A77 הקודם ו-22% לעומת מעבד Cortex-A78 החדש, כאשר שיפור הביצועים הגדול ביותר מגיע בדמות ביצועי לימוד המכונה ML (ר”ת Machine learning), עם שיפור ביצועים של 100% לעומת השבבים האחרים.

Cortex-A78

מעבד ה-Cortex-A78 החדש של ARM בא הוא דור ההמשך של ה-Cortex-A77, שנועד לשוק הגבוה ומיוצר בתהליך 5nm. ליבת ה-A78 החדשה מציגה, לפי ARM, שיפור ביצועים של 20% לעומת הדור הקודם בצריכה חשמלית דומה, כאשר הדגש העיקרי בדגם החדש הוא שיפור הצריכה החשמלית שלו, העומדת על 50% לעומת הדור הקודם ברמת ביצועים זהה.

Mali-G78 ו-Mali-G68

בתחום הגרפי חברת ARM מכריזה על ה-Mali-G78, המחליפה את ליבת ה-Mali-G77 הגרפית, ומגיעה עם שיפור ביצועים של 25% לעומת הדור הקודם, צריכה חשמלית מופחתת בעד 10% וביצועי לימוד מכונה ML משופרים ב-15% לעומת הדור הקודם.

בנוסף ל-Mali-G78 שנועדה לתחום מכשירי הפרימיום, חברת ARM יצרה קטגוריה חדשה עם ה-Mali-G68, ליבה גרפית המיועדת למכשירי ה”תת-פרימיום” (sub-premium). בעוד שה-G78 מסוגלת להגיע במספר תצורות שונות עם עד 24 ליבות עיבוד גרפיות, ה-G68 מגיעה כגרסה זהה ל-G78, אך עם הגבלה של עד 6 ליבות גרפיות.

Ethos-N78

הליבה האחרונה אותה ARM הציגה במסגרת ההכרזה החדשה היא ה-Ethos-N78, ליבת ה-NPU (ר”ת neural processing unit) החדשה של החברה שתחליף את ה-Ethos-N77 הקודמת שלה, ותציג שיפור ביצועים ויעילות של עד 25% עם ביצועים של עד 10TOPs.

ליבת Ethos-N78 (מקור Arm)

בעוד רוב ההכרזות החדשות של ARM מגיעות כשדרוג תקופתי אותו החברה מציגה באופן קבוע, הבשורה הגדולה מגיעה מסדרת Cortex-X החדשה שלה, שמעבירה את הפיתוח העצמאי של הליבות המיוחדות של יצרני השבבים השונים, דוגמת קוואלקום עם ליבות ה-Kryo וסמסונג עם ליבות ה-Mongoose, ל-ARM, בשיתוף פעולה עם היצרנים עצמם.

השוואת מפרטים