התרשמות ראשונה: iPhone 12 Mini – כזה קטן

iPhone 12 Mini (צילום: רונן מנדזיצקי) iPhone 12 Mini (צילום: רונן מנדזיצקי)

כבר מספר שנים שאפל צועדת עוד ועוד לכיוון הטלפונים הגדולים, העצומים אפילו, ומנסה להתאים עצמה לשוק מכשירי האנדרואיד שעשה דרכו לשם עוד קודם לכן, אך מעריצים ותיקים של מכשירי האייפון תמיד שיוועו לחזור למכשירים הקומפקטים, אלו שניתן לאחוז ביד אחת בקלות. אפל עשתה מספר ניסיונות בתחום בעבר, עם מכשירי ה-iPhone SE, שחזרו לעיצוב וותיק יותר ולמשקלים נמוכים בהרבה, אך כעת מגיע האייפון 12 מיני כמכשיר הקומפקטי האמיתי לו ציפינו.

iPhone 12 Mini: כן, זה באמת כזה קטן

עוד לפני שנחת על שולחננו בגאדג’טי האייפון 12 מיני, כבר הספקנו להתנסות בדגמי ה-iPhone 12 וה-iPhone 12 Pro, גם הם קומפקטים למדי בהשוואה לרבים מהסמארטפונים בשוק כיום, כשיתרון קל בצד הנוחות נמצא בדגם האייפון 12 הסטנדרטי, שמשקלו נמוך מזה של דגם הפרו באופן ברור. בבדיקת האייפון 12 גם קבענו כי מדובר במכשיר שמפתיע לטובה בשילוב שבין המסך הגדול והמבנה הקומפקטי וקל המשקל, אך ה-iPhone 12 Mini לוקח אותנו מדרגה אחת מעלה בתחום הנוחות.

כבעלים גאה של ה-iPhone SE 2020, אוכל לומר לכם (שוב) כי אף שמדובר במכשיר קל משקל וקומפקטי, זהו לא הטלפון הקומפקטי מבית אפל לו חיכיתי. הוא קטן – כן, נוח – בוודאי, אבל המסך שלו קטן מאוד ומקשה לדעתי על השימוש השוטף בו (קראו את הסקירה שלי כאן). עם ה-iPhone 12 Mini מספקת אפל פתרון לכל ה”תחלואות” שמצאתי בדגם ה-SE האחרון, מה שמוביל לשאלה “למה הוא בכלל קיים?” – שאלה שאפשר לענות עליה די בקלות אם המחיר משחק חלק משמעותי בבחירה בין ה-SE לאייפון מיני החדש.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

דגם האייפון מיני הוא קטן יותר וקל יותר (135 גרם) מדגם ה-SE 2020 (שוקל 148 גרם) והוא מציע מסך הגדול יותר ב-0.7 אינץ’, כשבנוסף על כך מדובר בפאנל מסך מסוג OLED, שמציג ביצועים מרשימים למדי בבהירות ובניגודיות, מה שעוזר להשתמש בו גם מחוץ לבית.

בגודל של 5.4 אינץ’ מדובר במסך קטן יותר מרוב הטלפונים שתמצאו בשוק, אך לטעמי מדובר בגודל מספק – הוא לא קטן מידי כדי להציק בשימוש השוטף במכשיר כפי שחוויתי בדגם ה-SE 2020, וקטן מספיק כדי לאפשר מידות קומפקטיות למדי שיאפשרו לכם להשתמש בו בקלילות ביד אחת, בין אם אתם מנסים לשלוף את מרכז ההתראות מחלקו העליון של המסך או לצלם תמונות באחיזה נוחה בשימוש ביד אחת בלבד.

iPhone 12 Mini מול iPhone SE 2020 (צילום: רונן מנדזיצקי)
iPhone 12 Mini מול iPhone SE 2020 (צילום: רונן מנדזיצקי)

יש גם חסרונות לגודל

במכשיר כה קומפקטי כמו האייפון 12 מיני קשה לצפות לחיי סוללה ארוכים, ואף שמדובר בשימוש ראשוני בלבד של יומיים במכשיר, התוצאות שסיפקה עבורי הסוללה בעלת הקיבולת של 2227mAh לא היו מרשימות, עם בין 4-5 שעות עבודה יומית בצד המסך בשימוש משולב, אך לא תובעני. יום עבודה מלא הוא לא משהו שניתן לצפות לו במכשיר זה, והמשמעות בחסרונו של מטען מהיר באריזה היא שבטעינת הסוללה תילצו לחכות הרבה זמן, אלא אם תוסיפו עבור רכישה בנפרד של מטען מהיר תומך שיפחית את זמני הטעינה.

פרט לחיי הסוללה הלא מרשימים, יש לקחת בחשבון גם את זיכרון האחסון, זה מגיע בנפח מינימלי של 64 גיגה-בייט אשר עשוי לא לספק משתמשים מסוימים, שיאלצו לעלות במדרגת המחיר כדי לקבל את גרסת ה-128 גיגה-בייט, שכן למכשירי האייפון לא קיימת אפשרות מובנית להרחבת זיכרון באמצעות כרטיס microSD פשוט.

אייפון 12 מיני מול אייפון 12

אף שהאייפון מיני הוא דגם הכניסה לסדרת האייפון 12, תמצאו בו רכיבי חומרה רבים שקיימים גם בדגם העומד מעליו, ואפילו כאלה שתמצאו בדגם הפרו. מעבד ה-Apple A14 Bionic ממוקם בליבו של האייפון 12 מיני ממש כפי שהוא קיים בכל דגמי הסדרה, והביצועים שלו דומים מאוד לאלו שמצאתי בדגמים האחרים בסדרה שכבר הספקתי לבחון (קראו את הסקירה על האייפון 12 והאייפון 12 פרו כאן).

במשחקים הוא מציג ביצועים מרשימים, הן בצד המעבד והמאיץ הגרפי, שעומדים בקלות גם מול משחקים “כבדים” כמו PUBG או CoD Mobile, כשניתן להבחין בהתחממות קלה ב-CoD, אך לא כזו שתפריע למהלך המשחק השוטף גם לאחר חצי שעת משחק. לצד זאת ישנו גם מסך ה-OLED, או כהגדרתה של אפל – “Super Retina XDR OLED”, זה תומך בהצגת תכנים ב-HDR10 שנראים נהדר אף שמדובר במסך קטן יותר מזה לו הורגלנו בשנים האחרונות.

iPhone 12 Mini (צילום: רונן מנדזיצקי)
iPhone 12 Mini (צילום: רונן מנדזיצקי)

המסך הוא גם אותו מסך שתמצאו בדגמים האחרים בסדרה, אם כי ברזולוציה בעלת פורמט מעט שונה (+Full HD) ופחות חריג מול יתר השוק, אם כי בדגם המיני מדובר בתצוגה שתציע לכם צפיפות גבוהה יותר של פיקסלים לכל אינץ’ – 476ppi מול 460ppi שתקבלו באייפון 12 ובאייפון 12 פרו. הבהירות גם היא שומרת על רמותיה הגבוהות בדגם המיני, וזו זהה למה שתקבלו בדגם ה-12 הרגיל – עד 625nits בשימושים רגילים ועד 1200nits בהפעלת HDR.

error

המצלמות גם הן זהות לאלו שתמצאו בדגם האייפון 12, עם מצלמת 12 מגה-פיקסל ראשית בעלת ייצוב אופטי (OIS) ומפתח צמצם f/1.6 ומצלמת 12 מגה-פיקסל נוספת לצילום תמונות בזווית רחבה, וגם כאן, כמו ב-12 הרגיל, התוצאות של המצלמה הראשית מרשימות למדי בצילום באור יום, עם תוצאות לא רעות גם בלילה, ומצלמת הזווית הרחבה מציגה תוצאות מספקות באור יום ופחות בלילה – ראו בתמונות המצורפות:

השורה התחתונה

עם מפרט שכמעט זהה לזה של דגם האייפון 12, ומבנה קומפקטי הרבה יותר, כל שנותר הוא להחליט הוא עד כמה החסרונות של חיי סוללה קצרים מפריעים לכם אל מול היתרונות שבמכשיר כה קומפקטי וקל משקל.

תודה לרשת iStore, משווקת רשמית של מוצרי אפל בישראל, שהשאילה לנו את האייפון 12 והאייפון 12 פרו לצורך הסקירה.

השוואת מפרטים