החודש שוואטסאפ תרצה לשכוח: שינוי מדיניות הפרטיות והנהירה של המשתמשים למתחרות

וואטסאפ (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) וואטסאפ (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

סביר להניח כי איש בפייסבוק או בוואטסאפ לא יכול היה לשער כי שינוי מדיניות הפרטיות עליו הכריזה החברה לפני שבוע, יגרור תגובות זועמות ברחבי העולם ויגרום לנסיקה בכמות המשתמשים של אפליקציות מתחרות כמו טלגרם (Telegram) או סיגנל (Signal), המציעה רמת אבטחה גבוהה במיוחד על פרטיות המשתמש.

ביום רביעי האחרון (6.1) החלו משתמשים רבים ברחבי העולם לקבל הודעה בוואטסאפ על עדכון מדיניות המשתמש של החברה, עדכון שהגיע כהמשך ישיר לשינוי המדיניות שלה ב-2016, אך עם הבדל קריטי משמעותי. בעוד השינוי של 2016 אפשר למשתמשים לבחור שלא לשתף את המידע שלהם עם פייסבוק, העדכון החדש הציב בפני המשתמשים עובדה פשוטה – הסכימו למדיניות או הפסיקו להשתמש באפליקציה, דבר שגרר לא מעט זעזוע ברחבי העולם, עם תגובות זועמות של משתמשים ונהירה גדולה לאפליקציות מתחרות כמו טלגרם וסיגנל.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

למרות שלא מעט מהמשתמשים הבינו משינוי המדיניות החדש כי וואטסאפ תעביר את תוכן ההודעות שלהם לפייסבוק, דבר אותו החברה מכחישה נחרצות, ואף שחררה ציוץ רשמי בטוויטר שמבהיר כי “וואטסאפ לא יכולה לראות את ההודעות הפרטיות שלכם, או להאזין לשיחות שלכם, וגם לא פייסבוק“, אפשר לומר כי “השד יצא מהבקבוק” ומשתמשים ברחבי העולם החלו לדאוג לפרטיות שלהם ולנהור לאפליקציות מתחרות.

הסבר שינוי מדיניות הפרטיות הרשמי של וואטסאפ
הסבר שינוי מדיניות הפרטיות הרשמי של וואטסאפ

האלטרנטיבות לוואטסאפ

שתי אלטרנטיבות שהפכו פופולריות במיוחד לאחר שינוי המדיניות של וואטסאפ הן אפליקציית הטלגרם (Telegram), המוכרת למרבית גולשי גאדג’טי, כאשר החברה אף הכריזה כי צברה 25 מיליון משתמשים חדשים בתוך 72 שעות כתוצאה משינוי המדיניות החדש של וואטסאפ. השנייה היא אפליקציית סיגנל (Signal) המפותחת על ידי קרן ללא מטרות רווח ששמה דגש גדול במיוחד על פרטיות המשתמשים, דבר שהפך את האפליקציה אשר פחות מוכרת בישראל לאחת מהפופולריות ביותר להורדה בשבוע החולף.

למרות שסיגנל איננה אפליקציה חדשה בלשון המעטה וקיימת עוד מ-2014, היא חוותה קפיצה אדירה בכמות המשתמשים החדשים שלה במיוחד לאחר שאילון מאסק, מנכ”ל טסלה, צייץ לעוקבים שלו בטוויטר – “תשתמשו בסיגנל”.

מדובר באפליקציית מסרים בעיצוב הדומה לזה של וואטסאפ, עם דגש גבוה על פרטיות המשתמשים, כאשר קוד המקור של האפליקציה פתוח בפני המשתמשים וכל המידע המועבר בה מוצפן ומועבר בפרוטוקול ה-Signal המאובטח ממנה לוקחת האפליקציה את השם. העובדה כי מדובר באפליקציה שמפותחת על ידי ארגון ללא מטרות רווח גורמת לכך כי לקרן אין שום אינטרס לאסוף מידע על המשתמשים באפליקציה, מה שתורם עוד יותר לרמת האבטחה בה.

טבלת השוואה בין אפליקציות מסרים
טבלת השוואה בין אפליקציות מסרים (מקור: עמותת פרטיות ישראל \ טוויטר)

בעוד שלא מעט מגולשי גאדג’טי משתמשים כבר היום באפליקציית הטלגרם (הורדה: אנדרואיד / אייפון / ווינדוס), משתמשים המעוניינים בהגנה טובה עוד יותר על פרטיות המידע שלהם יכולים לבחור להשתמש בסיגנל החדשה (הורדה: אנדרואיד / אייפון / ווינדוס).

בעוד שמשתמשים רבים ידעו כי וואטסאפ נרכשה על ידי פייסבוק עוד לפני מספר שנים והיה קיים ויכוח על נושא העברת המידע בין החברות, שינוי המדיניות החדש והעובדה שמשתמשים נדרשו לאשר אותו או להתנתק מאחת האפליקציות הפופולריות ביותר לשימוש בעולם להעברת מסרים, גרר תגובה נחרצת מלא מעט משתמשים המצביעים ברגליים ועוברים לאפליקציות אחרות, או לכל הפחות בוחנים את האפשרויות שלהם.

נותר לראות האם מדובר בתופעה זמנית או בשינוי משמעותי יותר, כשהבעיה הגדולה ביותר של החלופות לוואטסאפ היא שמרבית המשתמשים יבחרו להישאר בה, דבר שיחייב אותם להמשיך ולהשתמש בה על מנת לשמור על קשר עם החברים והמכרים שלהם. לבסוף נשאלת השאלה האם פייסבוק תנסה לעשות בקרת נזקים ולבטל את המדיניות החדשה של החברה, המחייבת את המשתמשים להסכים לשיתוף המידע שלהם או הפסקת השימוש באפליקציה הפופולרית.

השוואת מפרטים