ווינדוס 11, מערכת ההפעלה החדשה למעבדים ההיברידיים?

בעוד שנותרו רק יומיים להכרזה הרשמית על ווינדוס 11, הדלפת מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט חושפת פרט חשוב במיוחד – תאימות למעבדים היברידיים, תאימות שנועדה לאפשר למערכת ההפעלה לנצל את סוגי הליבות השונים במעבדי הדור הבא ההיברידיים של אינטל ו-AMD.

שינוי גדול שהתרחש לאחרונה בעולם המחשוב הוא המעבר ממעבדים בעלי ליבה מסוג אחת בלבד למעבדים משולבי ליבות בתצורה הדומה ל-big.LITTLE של מעבדי ה-ARM, המשלבת ליבות חזקות וחלשות במעבד אחד. עם זאת, בעוד שתחום המעבדים שינה כיוון למעבדים היברידיים, מערכת ההפעלה של מיקרוסופט נועדה לעבוד עם מעבדים בלי סוג אחד של ליבות, דבר שהוביל לביצועים נמוכים יותר במערכת ההפעלה ווינדוס 10.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

מבדיקות שנעשו על מערכת המבוססת על מעבד ה-Lakefield ההיברידי של אינטל, אותו אף יצא לנו לבדוק עם נייד ה-Lenovo ThinkPad X1 FOLD, יחד עם הגרסה המודלפת של מערכת הווינדוס 11 החדשה של מיקרוסופט שתוכרז ב-24.6, נראה כי הגרסה החדשה אכן שילבה שילבה שיפורים חשובים שיאפשרו לה לנצל את המעבדים ההיברידיים של היום, ובעיקר את מעבדי הדור הבא של היצרנים. בין מעבדים אלה ניתן למצוא את מעבדי ה-Alder Lake הבאים של אינטל שצפויים לצאת השנה.

מבחן ביצועים PCMark 10 (מקור hothardware)

במבחן הביצועים GeekBench 5 המערכת הציגה שיפור ביצועי ריבוי ליבות של 5.8%, ובמבחן הביצועים Cinebench R23 שיפור ביצועי ליבה בודדת של 8.2%. במבחן ביצועי הרשת Speedometer 2.0 הציגה המערכת שיפור של יותר מ-10%. עם זאת, השיפור מוגבל למעבד עצמו, כאשר בדיקה של הליבה הגרפית המובנית עם מבחן הביצועים 3DMark מציגה כי אין הבדל מעשי בין מערכות ההפעלה.

רבים שהספיקו לבדוק את מערכת הווינדוס 11 הצפויה של מיקרוסופט, אינם מתרשמים נכון לרגע זה מהשינויים במערכת. בכל הנוגע לשינויים מתחת למכסה של מערכת ההפעלה עצמה, נראה כי מיקרוסופט פעלה בשיתוף פעולה עם אינטל על מנת להתאים את מערכת ההפעלה לעבודה עם מעבדים היברידיים בעלי סוגי ליבות שונות.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים