דיווח: אינטל נמצאת במגעים לרכישת GlobalFoundries בכ-30 מיליארד דולר

לוגו אינטל צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

שוק ייצור השבבים עלול לעבור טלטלה גדולה במיוחד, כאשר לפי דיווח של הוול סטריט ג’ורנלאינטל (Intel) נמצאת במגעים עם חברת GlobalFoundries, בית יציקה (Foundry) העוסק בייצור שבבים, על רכישה של החברה בסכום העומד על כ~30 מיליארד דולר. אם המהלך יצא בסופו של דבר לפועל הוא יוכל להגדיל באופן ניכר את הנוכחות של אינטל בשוק ייצור השבבים העולמי בזמן שהתחום כולו נמצא במשבר ולמקם אותה בתחרות ישירה מול TSMC הטיוואנית וסמסונג הדרום קוריאנית.

משבר ייצור השבבים העולמי העלה מחדש את הסוגיה הבעייתית ביותר בתחום – לא קיימים למעשה מתחרים רבים בתחום ייצור השבבים המתקדמים ברמת ה”תת-10nm”, כאשר שתי החברות המובילות בעולם בתחום הייצור המתקדם הן TSMC וסמסונג, תחום אליו אינטל החליטה להיכנס מוקדם יותר השנה עם אסטרטגיית ה-IDM 2.0 אותה מוביל פט גלסינגר, מנכ”ל אינטל העולמית. האסטרטגיה כוללת את שירות ה-Intel Foundry Services, הכניסה הרשמית של אינטל לשוק בתי היציקה העולמי לשבבים, עם שירות ייצור שבבים לחברות חיצוניות.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

בעוד ש-TSMC וסמסונג מייצרות שבבים בעבור חברות אחרות, בהם כנראה גם מעבדי ה-3nm העתידיים של אינטל, האחרונה הייתה בין החברות הבודדות שלא רק מתכננות את השבבים, אלא גם מייצרות אותם במפעליה. משבר השבבים העולמי פגע לא מעט גם באינטל, שנתקלה בקשיים ליצור מעבדים חדשים והבטיחה להשקיעה מיליארדים בשידרוג מפעלי שבבים קיימים ובניית מפעלים חדשים על מנת להשלים את המחסור.

Globalfoundries
Globalfoundries

העסקה של רכישת GlobalFoundries צפויה להעצים את יכולת ייצור השבבים של אינטל ללא הצורך להמתין לשדרוג או לבניית מפעלים חדשים. GlobalFoundries הייתה חלק מ-AMD עד שנת 2014 והפכה מאז לבית יציקה עצמאי, כאשר AMD עברה לתכנון שבבים בלבד ולייצר אותם בבתי יציקה שונים, בהם GlobalFoundries עצמה.

נכון לשלב זה אין אישור רשמי על כך ששתי החברות אכן מקיימות מגעים על רכישה, אך עם זאת לא ניתן לשלול זאת, במיוחד מאחר ואינטל זקוקה באופן דחוף להגברת יכולת ייצור השבבים שלה, בין אם מדובר על שדרוג יכולות קיימות או רכישת חברות אחרות כמו GlobalFoundries.

השוואת מפרטים