ביקורת סרט: יחידת המתאבדים 2021 – הפעם השם מצדיק את הסרט

מתוך מתוך “יחידת המתאבדים” (באדיבות טוליפ אנטרטיינמנט)

מה קורה כשחברה כמו DC קומיקס, שכבר בעצמה לא בטוחה מה לעשות עם היקום הקולנועי המדשדש שלה, לוקחת לחסותה במאי כמו ג’יימס גאן אחרי שהוא רב קצת עם המתחרים הגדולים (מארוול) ואומרת לו “אתה יכול לעשות איזה סרט שאתה רוצה ולהשתמש בכל דמות שיש לנו, רק תציל אותנו” ? יחידת המתאבדים זה מה שקורה.

יחידת המתאבדים: העלילה

יחידת המתאבדים מספר את הסיפור של “כוח משימה אקס”, יחידה צבאית המורכבת מנבלים מהיקום של DC, שנשלחים למשימות מסכנות חיים בידיעה שאם הם יצליחו במשימה אז מעולה, אם הם ימותו במהלכה אז לא נורא ואם הם ינסו להתחמק מהמשימה הראש שלהם יתפוצץ בזכות פצצה שהושתלה בראש שלהם כדי למנוע מהם להתחמק.

בסרט הנוכחי נשלחים כוח משימה אקס אל קורטו מולטיז, מדינה דרום אמריקאית בה התרחשה לאחרונה הפיכה צבאית על מנת למנוע מהדיקטטור החדש שלה לשים יד על נשק שיכול לעשות הרבה בלגן בעולם.

זה המשך? זה ריבוט?

אם השם יחידת המתאבדים נשמע לכם מוכר ולא מהקומיקס, זה לא במקרה. יחידת המתאבדים כבר קיבלו סרט בשנת 2016. הסרט שבוים על ידי דיוויד אייר נחשב בעיני רבים כסרט הכי גרוע של DC עד היום ואפילו דיוויד אייר בעצמו טוען שהסרט שיצא לאקרנים הוא לא הסרט שהוא רצה לעשות ושקיימת גרסה “נכונה” של הסרט שלו.

הסרט יחידת המתאבדים 2021 מנסה לקחת את כל מה שהסרט הקודם עשה לא נכון ולתקן אותו תוך כדי שהוא משמש גם המשך, דבר שאפשר לשים אליו לב בדיאלוגים בין הארלי קווין, ריק פלאג וקפטן בומרנג – שלוש הדמויות היחידות שהמשיכו מהסרט הקודם, בנוסף לאמנדה וולר, הסוכנת האחראית על כוח משימה אקס.

למשימת הנסיון המחודש גוייס ג’יימס גאן אחרי שפוטר בבושת פנים ממארוול בעקבות התבטאויות גסות הקשורות לדיסני שאמר בעברו. גאן גוייס ל-DC במטרה לנסות ולשקם את התדמית הלא טובה של סרטי החברה, ובתור מי שהצליח לקחת קומיקס נישתי של מארוול כמו שומרי הגלקסיה ולהפוך אותו לאחד הסרטים היותר טובים ביקום הקולנועי שלהם, ציפו ללא מעט מגאן, והוא לגמרי עמד במשימה, הסרט החדש הוא עליית מדרגה רצינית גם ביחס לסרט הקודם, והאמת שגם ביחס לכל היקום הקולנועי של DC.

מצדיק דירוג 18+

בניגוד לסרט הקודם, שהיה מדורג לגילאי 13 ומעלה, הסרט הנוכחי קיבל דירוג R (מתאים לגילאי 18+) בעיקר בעקבות ההצלחה של “ג’וקר” משנת 2019, שהוכיח שסרטי הקומיקס יכולים להיות גם בוגרים, אפלים ומדממים.

ג’יימס גאן לא לקח את הסרט לכיוון הבוגר והאפל, אבל הוא לא חסך בעניין הדם. בניגוד לסרט הקודם בו ראו פעם אחת את אמנדה וולר מפעילה את פצצת הראש של אחד מחברי היחידה, וגם אז לא באמת ראו כלום, הפעם גאן הרשה לעצמו להשתולל ואפשר לראות לא רק ראש מתפוצץ לחתיכות, אלא לא מעט חלקי גופות, פיצוצים, ראשים כרותים ואנשים שנאכלים על ידי כריש אנושי.

מתוך
מתוך “יחידת המתאבדים” (באדיבות טוליפ אנטרטיינמנט)

גאן הוא לא במאי שזר לאפקטים מדממים (Gore) ומגעילים, אפשר לראות את זה בהמון סרטים שלו כמו “שחר המתים” מ-2004 ו”חלקלק” מ-2006, כך שברגע שנאמר שהסרט הולך להיות מדורג R ידעתי שהוא הולך להכיל הרבה מאוד דם. למעשה, באיזהשהו מקום גם ציפיתי לזה, בעיקר כשגאן פרסם את הסרט עם התגית “אל תיקשרו לאף אחד” – כי בסרט הזה כל דמות יכולה למות וכל מוות יכול להיות אכזרי ולפעמים גם מטופש מאוד ומצחיק.

כל אחד מקבל את הרגע שלו

הסרט הקודם של יחידת המתאבדים ניסה לתת לנו רקע על כל דמות ולעבוד על הדינמיקה הלא ברורה בין חברי הצוות, כשאף דמות לא באמת “קיבלה את הרגע שלה” ואם היא כן אז הוא היה מעפן.

בסרט הנוכחי, למרות האנסמבל המטורף שמכיל לא פחות מ-15 דמויות ביחידה עצמה, איכשהו כל דמות מקבלת את הרגע שלה ואפשר להתחבר ולצחוק מכל דמות תוך כדי שהרקע לדמות מתגלה בהמשך. גם הדינמיקה בין חברי הצוות מרגישה יותר אורגנית ופחות מצועצעת כמו בסרט הקודם.

האנסמבל העצום של הסרט כולל את מרגו רובי בתפקיד הארלי קווין, שמצליחה להמשיך ולתת לדמות של הארלי כבוד ולהוכיח שהיא הליהוק הכי מתאים לדמות אי פעם. אידריס אלבה בתפקיד בלאדספורט – נבל שמתמחה בנשקים ועושה הכל כדי להגן העל המשפחה שלו. אם זה נשמע לכם מוכר, זה מכיוון שבסרט הקודם היה לנו את וויל סמית’ בתפקיד דדשוט שעשה בדיוק את אותו דבר והוחלף על ידי אלבה מכיוון שלא יכל להשתתף בסרט הנוכחי. עם זאת דדשוט ובלאדספורט הן דמויות שונות לחלוטין, וגם אם בבסיס שלהן הן נשמעות כאותה דמות, הן לא.

מתוך
מתוך “יחידת המתאבדים” (באדיבות טוליפ אנטרטיינמנט)

ג’ון סינה משחק את פיסמייקר – רוצח אכזרי שיעשה הכל למען השלום ולא אכפת לו את מי הוא צריך להרוג בדרך. סינה נותן הופעה מצויינת בתור פיסמייקר, בתפקיד שהדבר היחיד שאני יכול לתאר אותו בו זה “ג’ון סינה, אבל הפעם עם אקדח”. ג’ואל קינמן חוזר לשחק את ריק פלאג, הקצין הצבאי הממונה על היחידה בשטח. בניגוד לסרט הקודם, בו ריק פלאג היה פוץ מתנשא ומגעיל, הפעם קינמן מגלם פלאג שהוא קצת יותר משוחרר ומטופש מהדמות שהוא היה נראה בסרט הקודם, וזה מורגש בעיקר בדינמיקה בינו לבין הדמויות של סינה ואלבה, שמספקות לנו כמה רגעים שבהם פשוט לא הפסקתי לצחוק במהלך הסרט, למרות כמה בדיחות שהרגישו לי קצת יותר מידי נמוכות.

עוד בלטו בתפקידם היו דיוויד דסטמלצ’יאן בתפקיד האיש המנוקד, נבל שיכול לזמן נקודות שמקורן במימד אחר (ואיכשהו בקונטקסט של הסרט יכולות להיות הגיוניות) ודניאלה מלכיאור בתפקיד ראטקאצ’ר 2, נבלית ששולטת בחולדות. למרות ההבטחה המגוחכת של שתי הדמויות האלו, גאן הצליח לגרום להן להרגיש מאוד מרכזיות בסרט, עם המון רגש.

עוד משחקים בסרט הם: ויולה דיוויס שחוזרת לתפקיד אמנדה וולר, ג’יי קורטני שחוזר לתפקיד קפטן בומרנג, ניית’ן פיליון בתפקיד TDK, פיט דייווידסון בתפקיד בלאקגארד, שון גאן (אח של…) בתפקיד סמור אנושי רצחני וקריפי ועוד ועוד ועוד.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

השורה התחתונה – מה חשבנו על יחידת המתאבדים 2021

אף אחד לא האמין שאפשר עוד להציל את היקום הקולנועי של DC, גם אף אחד לא חשב שג’יימס גאן הולך לקבל גישה לכל דמות של החברה ולבחור לעשות מחדש את יחידת המתאבדים. בקשר לדבר הראשון אני עוד לא באמת בטוח, סרט אחד טוב לא יכול לשקם מוניטין מקולקל כמו של DC, אבל המוניטין המקולקל של DC + המוניטין המקולקל בזמנו של ג’יימס גאן (שבנתיים חזר למארוול כמנצח שעכשיו עובד עם שתי חברות הקומיקס הגדולות בעולם) = סרט כיפי בלי הרבה היגיון או עלילה עמוקה ומשמעותית, פשוט כיף טהור ומדמם שאני לא יכול לחכות לצפות בו שוב.

יחידת המתאבדים יהיה זמין בבתי הקולנוע בישראל החל מה-5.8.2021

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים