שנה אחרי ההשקה: יותר מכשירים עדיין משתמשים באנדרואיד 10 מאשר בגרסה 11

Android (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) Android (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

בגוגל ניסו להציג לא מעט פתרונות שיאפשרו הפצה מהירה יותר של עדכוני מערכת ההפעלה, אך גם לקראת סוף 2021 נדמה שאנחנו עדיין לא שם. פרטים חדשים שמציגה החברה (דרך 9to5google) מעידים על קצב איטי במיוחד של עדכונים, כאשר גם בשלב זה, כשנה לאחר שהושקה באופן רשמי מערכת ההפעלה אנדרואיד 11, מספר המכשירים שמשתמשים באנדרואיד 10 הוא עדיין הגדול ביותר.

בעבר נהגה גוגל לפרסם באופן קבוע עדכונים המציגים את נתוני ההתקנות של מערכות ההפעלה שלה על הטלפונים הזמינים בשוק, אך מאז מאי 2019 הפסיקו העדכונים, וכעת חושפת החברה עדכון חדש בנושא שמסביר גם למה הפסיקו הדיווחים השוטפים שהוצגו בעבר דרך קבע.

אחת מהבעיות שליוו את אנדרואיד לאורך השנים הייתה קשורה לכמות הגדולה של המכשירים הזמינים בשוק, אשר בניגוד למערכת ההפעלה המקבילה מבית אפל, דורשים הפצה נפרדת לאחר התאמות שמבצעות החברות המייצרות אותם. אם אפל מפיצה את עדכוני ה-iOS שלה לכל המכשירים התומכים בו זמנית, עבור אנדרואיד מדובר בהפצה נפרדת עבור כל אחת מהחברות (למשל סמסונג, וואן פלוס, שיאומי, נוקיה וכד’), וגם עבור דגמים שונים של המכשירים שמייצרת כל חברה.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

הפתרונות בנושא שהציגה גוגל לאורך השנים תרמו לקצבי ההפצה של גרסאות חדשות של מערכת ההפעלה, אך הנתונים העדכניים לא משאירים מקום לספק, ועם קצב אימוץ הנמוך מ-25% כשנה לאחר ההשקה הרשמית, אנדרואיד 11 (סימול R) היא עדיין לא גרסת מערכת ההפעלה המותקנת על הכי הרבה מכשירי אנדרואיד כיום.

את הבכורה ממשיכה לתפוס אנדרואיד 10 (סימון Q) שהושקה ב-2019, עם נתח שוק של 26.5%, כאשר גם אנדרואיד 9 (סימול Pie) שקדמה לה עדיין מותקנת על כ-18% מסך המכשירים על פי הנתונים של גוגל וגרסאות ישנות יותר תופסות במשותף כ-31% מהשוק.

נתח שוק גרסאות מערכת ההפעלה אנדרואיד
נתח שוק גרסאות מערכת ההפעלה אנדרואיד

עם תחילת ההשקה של אנדרואיד 12 בחודש שעבר והצטרפותה של סמסונג למשוואה עת החלה להציע את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה לדגמי סדרת ה-Galaxy S21 (גם בישראל) בשבוע האחרון, ייתכן כי נראה שינוי כיוון מסויים בהמשך הדרך, אך לאור החלק הגדול שעדיין תופסים מכשירים עליהם מותקנות מערכות הפעלה בנות שנתיים, שלוש ויותר, נדמה שבגוגל לעולם לא יצליחו לפתור את בעיית העדכונים.

מן הצד השני, יש לזכור כי כמות המכשירים בשוק הולכת וגדלה מידי שנה. על פי התחזית האחרונה של חברת המחקר IDC, כ-1.4 מיליארד מכשירים ישלחו בעולם עד סוף 2021, ומספר זה צפוי לגדול אל מעבר ל-1.5 מיליארד מידי שנה עד 2025. הצפת המכשירים החדשים עשויה לאפשר לגרסאות החדשות יותר של אנדרואיד לתפוס מקום מכובד יותר בנתח השוק הכללי.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים