גוגל לאפל: אפשרו שליחת הודעות מאנדרואיד ל-iMessage

Android (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) Android (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

הירושי לוקהיימר, סגן נשיא בכיר בגוגל, ומי שאחראי על מערכת ההפעלה אנדרואיד, עורר בימים האחרונים דיון חריף נגד אפל, זאת לאחר פרסום בוול סטריט ג’ורנל שהציג את אפליקציית הודעות הטקסט iMessage ככלי אסטרטגי לשימור לקוחותיה הצעירים. הכתבה מציגה את את אפל כמי שטיפחה אסטרטגיה שהובילה צעירים להעדיף משתמשי אייפון אחרים על פני חברים לבית הספר שמשתמשים במכשירי אנדרואיד, ועל פי לוקהיימר אפל “מנצלת לחץ חברתי ובריונות על מנת לקדם את מוצריה“.

הכתבה בג’ורנל מציגה את מלחמת הפלטפורמות בדרך השונה מזו לה אנו רגילים מצד מי שמפתחות אותן. במקום מקום אחד שמח ויפה בו אפשר לעשות הכל בפשטות, כלי לחץ על צעירים שהודעות שהם שולחים למשתמשי האייפון יזוהו ככאלה לאחר שליחתן.

אין זה דבר חדש, וב-iMessage קיימת אפשרות לזהות האם התקבלה ההודעה ממשתמש אחר ב-iMessage של אפל או ממכשיר או אפליקציה אחרים עוד מאז הושקה עם מערכת ההפעלה iOS 5 ב-2011, כאשר הודעה שנשלחת בין משתמשי iMessage תופיעו עם סימון כחול והודעה שלא – בסימון ירוק.

@maxwellweinbach Texting green bubbles sucks because of apple, not because of your android friend #iphone #android #samsung ♬ original sound – Maxwell Weinbach

שורת תכתובות מייל שפורסמו במשפט של Epic Games, מפתחת המשחק פורטנייט, מול אפל, הציגו פרטים על האסטרטגיה של החברה בכל הנוגע לקידומה של אפליקציית iMessage. כמה מבכירי אפל, בהם גם המנכ”ל הנוכחי טים קוק, הביעו הסתייגות משילוב האפליקציה על גבי מכשירי אנדרואיד – “העברת iMessage לאנדרואיד תפגע בנו יותר מאשר תועיל לנו“, ציין קוק באחת מתכתובות המייל.

שנים קודם לכן התייחס לנושא גם קרייג פדריגי, כיום סגן נשיא בכיר באפל האחראי על תחום התוכנה, כשהוא הזכיר בדיוק את נושא ההפרדה בין ילדים המשתמשים במכשיריה של אפל ובין אלו שלא, אך הציג את האפשרות בשלילה גם כן, כשציין: “אני מודאג מכך ששילובה של iMessage על אנדרואיד יוביל להסרת המכשול במעבר של משפחות שמשתמשות באייפון לקנות לילדיהם מכשירי אנדרואיד“.

בגוגל רוצים תקשורת פשוטה בין מכשירים

לאחר ההד הגדול מדבריו של לוקהיימר, הסביר סגן הנשיא של גוגל את דבריו וציין כי הוא לא מבקש מאפל להשיק גרסה של אפליקציית iMessage על גבי מכשירי אנדרואיד, דבר שלא מעוניינים בו באפל בכל מקרה.

בציוצי הבהרה נוספים שפירסם הוא מסביר כי בגוגל ישמחו לעבוד עם אפל על שילוב התמיכה ב-RCS על גבי הפלטפורמה שלהם. RCS או “Rich Communication Services” הוא תקן הודעות אוניברסלי חדש יחסית, שמבקש להחליף את טכנולוגיית ה-SMS המוכרת לנו כיום ממכשירי הסלולר, כאשר בגוגל שילבו את הטכנולוגיה החדשה באפליקציית ההודעות המובנה במכשיריה רק ב-2019.

לוקהיימר מבקש כעת מאפל שתשלב את התמיכה בתקן החדש בתוך אפליקציית ה-iMessage, ממש כפי שהיא עושה עם תקני ה-SMS וה-MMS הזמינים באפליקציה כיום, אך בעוד שהבקשה שלו סבירה והגיונית, ואף עשויה להביא ערך למשתמשים בכל סוג של טלפון, היא אינה חפה מאינטרסים לחלוטין, שכן הסרת מכשול התקשורת בין מכשירים עשוי להוריד מעט מהיתרון של המערכת הסגורה של אפל, שמציעה תכונות שקיימות רק בתוך האקוסיסטם שלה.

ציוצים של הירושי לוקהיימר
תמונה: Twitter

בסופו של דבר מדובר בעניין של גישה. iMessage התפתחה רבות מאז הושקה לפני יותר מעשור וכיום קיימים בה כלים שונים המאפשרים לייחד אותה מאפליקציות אחרות, כך שבאפל יכולים לעשות את הבחירה הפשוטה ולשנות את הצבעים של ההודעות המפרידים בין הודעה המתקבלת ממכשיר אייפון התומך ב-iMessage ובין זו המתקבלת ממכשיר אנדרואיד, ולסגור את הדלת על כל הסיפור.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים