תקן ה-PCI Express 6.0 מושק רשמית ומכפיל את קצב העברת המידע

PCI Express 6.0

ארגון העל PCI-SIG (קבוצת האינטרסים המיוחדים של PCI), האחראי על תקן ה-PCI, הכריז על שחרור גרסה 1.0 של תקן ה-PCI Express 6.0 (להלן PCIe 6.0), המכפיל את קצב העברת נתונים מ-128GB/s בתקן ה-PCIe 5.0 הקודם ל-256GB/s בתקן החדש.

תקן ה-PCIe 6.0 הוצג במקור ב-2019 בסמוך להכרזה על גרסה 1.0של תקן ה-PCIe 5.0 הנוכחי אותו התקן החדש יחליף, כאשר ארגון ה-PCI-SIG הציג את גרסת 0.9 של התקן באוקטובר 2021. בדומה לתקנים הקודמים, הדור החדש של תקן ה-PCIe מכפיל את קצב העברת המידע מ-32GT/s ל-64GT/s בערוץ בודד, מה שמאפשר להגיע לקצב של עד 256GB/s בחיבור x16 תוך כדי תמיכה לאחור בתקנים קודמים.

יחד עם קצב העברת המידע המשופר, התקן החדש מוריד את זמני השיהוי על ידי שימוש בטכנולוגיית PAM4 (ר”ת Pulse Amplitude Modulation) בעלת 4 רמות קידוד, בשילוב עם טכנולוגיות ה-CRC (ר”ת Cyclic Redundancy Check) ו-FEC (ר”ת Forward Error Correct), צמד טכנולוגיות לתיקון שיגאות היכולות להיווצר בשימוש עם ה-PAM4, זאת בנוסף לקידוד Flit (ר”ת flow control unit) היכול לנצל את ה-PAM4 לשיפור רוחב הפס.

גרף מהירות העברת מידע PCIe (מקור PCI-SIG)
גרף מהירות העברת מידע PCIe (מקור PCI-SIG)

בדומה לתקני ה-PCIe הקודמים, גם תקן ה-PCIe 6.0 החדש יגיע בשלב הראשוני למגזר העסקי ולשרתים הזקוקים לקצב העברת מידע גבוה, כאשר בהינתן שרק עכשיו ב-2022, עם ההכרזה על הדור האחרון של המעבדים, הגיע תקן ה-PCIe 5.0 הקודם למחשבים הביתיים לאחר שהוכרז ב-2019, ניאלץ להמתין עוד מספר שנים עד שהשוק הביתי יאמץ את התקן החדש.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים