אנבידיה מוסיפה קירור מים למאיץ ה-NVIDIA A100

מרכז נתונים Equinix (מקור אנבידיה) מרכז נתונים Equinix (מקור אנבידיה)

אנבידיה (nvidia) הציגה את ה-A100 80GB PCIe Liquid Cooled GPU, גרסה חדשה למאיץ ה-NVIDIA A100 מבוסס ה-Ampere, המקבל תוספת של קירור מים על מנת לשפר את ההשפעה הסביבתית של חוות שרתים ומרכזי נתונים המשתמשים כיום בקירור אוויר.

בעוד שהחברה הכריזה מוקדם יותר השנה על סדרת מאיצי ה-NVIDIA H100 המבוססים על ארכיטקטורת ה-Hopper החדשה, היא לא זונחת את מאיצי ה-NVIDIA A100 מהדור הקודם ומוסיפה כעת גרסה בעלת קירור מים הנבדקת על ידי חברת Equinix, המובילה עולמית בפיתוח מרכזי נתונים מנוטרלי פליטות פחמן.

בחוות שרתים ניתן למצוא כיום פתרונות קירור אוויר תעשייתיים (צ’ילרים) המשתמשים בכמויות עצומות של מים כחלק מתהליך הקירור של רכיבי החומרה השונים, בהם המאיצים הגרפיים.

לפי הבדיקות של Equinix, השימוש בקירור מים במקום קירור אוויר מתורגם לחיסכון של כ-30% בכמות האנרגיה עם שיפור מדד היעילות האנרגטית PUE (ר”ת power usage effectiveness) מ-1.6 בחוות שרתים מקוררות אוויר ל-1.15, זאת בנוסף בחיסכון ניכר בכמויות המים הדרושות לקירור מים מול שימוש בצ’ילר תעשייתי.

מאיץ A100 80GB PCIe Liquid Cooled GPU (מקור אנבידיה)
מאיץ A100 80GB PCIe Liquid Cooled GPU (מקור אנבידיה)

שימוש בשרתים מבוססי קירור מים צפויים להוריד את עלויות האנרגיה ב-28%, תוך כי חיסכון ב-66% במקום הפיזי הדרוש להם. לשם השוואה, במידה ושרתים מבוססי מעבדי CPU רגילים המשמשים היו עוברים להתבסס על מאיצים גרפיים, היה ניתן לחסוך כ-11 טריליון וואט/שעה, אנרגיה שהמקבילה ל-1.5 מיליון בתים בשנה.

חיסכון במעבר מקירור אוויר למים (מקור אנבידיה)
חיסכון במעבר מקירור אוויר למים (מקור אנבידיה)

מאיץ ה-A100 80GB PCIe Liquid Cooled GPU החדש צפוי להגיע לשוק בקיץ הקרוב ולהיות חלק מדור חדש של פתרונות ירוקים יותר, שנועדו להפחית את פליטות הפחמן הדו-חמצני הקשור להפעלת מרכזי המידע וחוות השרתים.

הרעיון להשתמש בקירור מים או בקירור נוזלי באופן כללי במקום קירור אוויר איננו חדש ונחשב כיעיל הרבה יותר בזכות העובדה כי מוליכות החום של מים גבוהה יותר מאוויר. בעוד שבשימוש בקנה מידה קטן לא צפוי להיות הבדל גדול על ההשפעה הסביבתית בין קירור מים לאוויר, הדבר משתנה ברגע שאנחנו מדברים על חוות שרתים ענקיות המשתמשות במאות ואלפי מאיצים גרפיים.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים