תקן זיכרון האחסון UFS 4.0 ישפר את הביצועים וצריכת החשמל

תקן UFS 4.0 (מקור JEDEC) תקן UFS 4.0 (מקור JEDEC)

ארגון ה-JEDEC, הארגון העולמי האחראי על התקינה בתחום הזיכרונות, הכריז על שחרור תקן ה-UFS 4.0 תחת השם המלא JESD220F.

התקן החדש משפר את ביצועי הזיכרון לעומת תקן UFS 3.1 הקודם, עם בקר זיכרון UFSHCI 4.0 חדש ומשופר, צריכה חשמלית משופרת נמוכה יותר ושיפורים נוספים, בהם ניהול קבצים משופר FBO (ר”ת File Based Optimizations) בתקן ה-JESD231 שהוכרז יחד איתו.

טכנולוגיית ה-UFS (ר”ת Universal Flash Storage) נחשבת כיום לאחת מטכנולוגיות אחסון המידע המועדפות בשוק, שהחליפה את טכנולוגיית ה-eMMC הקודמת ונמצאת במכשירים רבים, בהם מכשירי סלולר, מצלמות, רכבים ועוד.

משתמשים בעלי זיכרון טוב אף יזכרו כי סמסונג הספיקה להכריז על זיכרונות UFS 4.0 מוקדם יותר החודש, עוד בטרם ארגון ה-JEDEC הכריזה על הגרסה הסופית של התקן שיחליף את תקן ה-UFS 3.1 הקודם מ-2020.

שבב UFS 4.0 (מקור סמסונג)
שבב UFS 4.0 (מקור סמסונג)

תקן ה-UFS 4.0 מגיע למעשה יחד עם עם מספר תתי-תקנים המקושרים אליו, בהם תקן בקר הזיכרון UFSHCI 4.0, ומשתמש בתקנים מעודכנים יותר לעומת ה-UFS 3.1.

התקן החדש משתמש בתקני ה-M-PHY 5.0 ו-UniPro 2.0 על מנת לשפר את ביצועי שבב הזיכרון ולספק רוחב פס כפול בהשוואה לדור הקודם, עם מהירות קריאה וכתיבה מקסימלית של כ~4.2GB/s.

מלבד המהירות המשופרת, תקן ה-UFS 4.0 מגיע עם שיפורים נוספים, בהם צריכה חשמלית נמוכה יותר עם האפשרות לקבל אות VCC במתח של 2.5V, לעומת 3.3V בתקנים הקודמים, זמני שיהוי נמוכים יותר, ניהול היסטוריה משופרת של שגיאות בזיכרון ועוד.

יצרני שבבי הזיכרון השונים, בהם Kioxia ומיקרון, צפויים להציג בקרוב פתרונות UFS 4.0 ולהצטרף לסמסונג שהספיקה להציג פתרון UFS 4.0 מוקדם יותר החודש.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים