קוואלקום מציגה את פלטפורמת ה-Snapdragon X Elite לדור הבא של מחשבי ה-ARM

Snapdragon X Elite (מקור קוואלקום) Snapdragon X Elite (מקור קוואלקום)

חברת קוואלקום (Qualcomm) חשפה אמש (ג’, 24.10) בכנס ה-Snapdragon Summit 2023 השנתי שלה את ה-Snapdragon X Elite, השבב הראשון בסדרת ה-Snapdragon X החדשה של החברה המיועדת למחשבי ARM ומתבססת על ליבת ה-Oryon המתקדמת של החברה, המיועדת להתחרות במעבדי ה-X86 האחרים בשוק ובשבבי ה-Apple silicon של אפל.

פלטפורמת ה-Snapdragon X Elite נחשפה לצד פלטפורמת ה-Snapdragon 8 Gen 3 הסלולרית כדור הבא של פתרונות ה-ARM היעודיים של קוואלקום בעבור מחשבי ARM. זה הדגם הראשון ממשפחת ה-Snapdragon X החדשה של קוואלקום והמחליף של פלטפורמת ה-Snapdragon 8cx Gen 3 מהדור הקודם.

שוק מעבדי ה-ARM הביתיים חווה כרגע התעוררות גדולה, זאת לאחר ההצלחה של סדרת שבבי ה-Apple silicon של אפל, כאשר מוקדם יותר השבוע נחשף כי אנבידיה ו-AMD מפתחות מעבדי ARM שיגיעו לשוק ב-2025. אחרי לא מעט שנים של דשדוש בתחום, פלטפורמת ה-X Elite וליבות ה-Oryon אמורות להיות שובר השיווין שיזניק את תחום ניידי ה-ARM.

Snapdragon X Elite (מקור קוואלקום)
Snapdragon X Elite (מקור קוואלקום)

ההכרזה של קוואלקום מגיעה עם הרבה מאוד הבטחות גדולות, בהן שיפור של עד פי 2 בביצועים בהשוואה למעבדי X86 מקבילים (השוואה מול Core i7-1360P/1355U של אינטל) או ביצועים דומים בצריכה חשמלית נמוכה יותר ב-68% ושפור של עד פי 2 בביצועים הגרפיים או ביצועים גרפיים דומים בצריכה חשמלית הנמוכה יותר ב-74% (השוואה מול Core i7-13800H).

קוואלקום מתייחסת גם לפלטפורמת ה-Apple M2 המקבילה של אפל, כאשר בניגוד להשוואה העמוקה יותר מול מעבדי אינטל, החברה מציינת רק כי ה-X Elite תציע שיפור של עד 50% בביצועי ריבוי הליבות של המעבד מול מה שמציעה הפלטפורמה של אפל.

בין שלל הפיצ’רים ששילבה קוואלקום ב-X Elite ניתן למצוא את שבב ה-Hexagon NPU, האחראי על חישובי בינה מלאכותית ומציע ביצועים של עד 45TOPs, כאשר לפי החברה מדובר על ביצועי AI של עד פי 4.5 מהמתחרים.

בדומה לסלולר, השבב עבר מיטוב למודל ה-Llama 2 של מטא ומיקרוסופט ומחולל ה-Stable Diffusion המסוגל לייצר תמונה בתוך פחות משניה.

Snapdragon X Elite (מקור קוואלקום)
Snapdragon X Elite (מקור קוואלקום)

פלטפורמת ה-Snapdragon X Elite מיוצרת בטכנולוגיית ה-4nm של TSMC כאשר החברה מוותרת על מבנה ה-big.LITTLE הקלאסי לטובת 12 ליבות Oryon חדשות, המגיעות בתדר של עד 4.3GHz לליבה בודדת או כפולה ועד 3.8GHz בכלל הליבות.

בצד הגרפי, ה-X Elite כוללת ליבת Adreno גרפית חדשה מדגם לא ידוע, המציעה ביצועים של עד 4.6TFLOPS עם תמיכה ב-DirectX 12 ו-Vulkan 1.3, עם יכולת הפעלת מסך 4K במחשב נייד בתדר של 120Hz ואפשרות לחיבור של עד 3 מסכי 4K חיצוניים.

הפלטפורמה תתמוך בעד 64GB של זיכרון LPDDR5X-8533 ברוחב פס של עד 136GB/s ובאחסון NVMe PCIe 4.0 SSD, בנוסף ל-UFS 4.0.

בצד הקישוריות ניתן יהיה למצוא ב-X Elite את מודם ה-Snapdragon X65 5G הסלולרי הוותיק יחסית לצד שבב FastConnect 7800 עדכני שיספק לפלטפורמה תמיכה בקישוריות WiFi 7 ו-Bluetooth 5.4.

לפי קוואלקום, אנו צפויים לראות את המחשבים הניידים הראשונים שיתבססו על פלטפורמת ה-Snapdragon X Elite כבר באמצע 2024.

Qualcomm S7 / S7 Pro Gen 1

מלבד ה-X Elite, קוואלקום הציגה גם את הדור הבא של שבבי האודיו, ה-S7/S7 Pro Gen 1, המצטרפים ל-Qualcomm S5/S3 Gen 2 כבסיס לדור הבא של אוזניות ה-TWS החכמות, שיגיעו עם הדור הרביעי של טכנולוגיית סינון הרעשים של קוואלקום, קישוריות Bluetooth 5.4 עדכנית וביצועי AI של עד פי 100 בהשוואה לדור הקודם, דבר המאפשר לבצע פעולות שונות באמצעות שבב ה-NPU המובנה בפלטפורמה.

גרסת ה-S7 Pro המתקדמת יותר תגיע עם תמיכה בקישוריות WiFi ב”מיקרו צריכה” (micro-power), שתאפשר להן להעביר שמע על גבי WiFi לטווח גדול בהרבה מזה שמציעה טכנולוגיית ה-Bluetooth, ובטכנולוגיית ה-XPAN (ר”ת Expanded Personal Area Network) החדשה של החברה לקבלת שמע איכותי יותר של עד 192kHz בריבוי ערוצים וללא אובדן מידע.

Qualcomm S7 / S7 Pro Gen 1 (מקור קוואלקום)
Qualcomm S7 / S7 Pro Gen 1 (מקור קוואלקום)


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים