-פרסומת-

121 מיליארד דולר? לא תודה – קוואלקום שוב דוחה את הצעת ברודקום

| יום ראשון, 11 בפברואר 2018, 15:03 | כלכלי
שלט קוואלקום

צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

חברי הדירקטוריון של חברת השבבים קוואלקום החליטו ביום חמישי האחרון לדחות פה אחד את הצעת הרכש של מתחרתה ברודקום. זאת למרות שברודקום שיפרה את הצעתה ב-21 מיליארד דולר לעומת הצעתה הראשונית.

 

דחייה כזו דורשת אומץ והרבה ביטחון עצמי. ההצעה האחרונה גבוהה ב-28% ממחיר השוק של מניית קוואלקום. ברודקום הציעה לבעלי המניות 82 דולר עבור כל מניה: 60 דולר במזומן ועוד 22 במניות ברודקום. בזמן הגשת הצעה זו תיארה אותה ברודקום כ”ההצעה הטובה ביותר שלנו והאחרונה בהחלט” לאחר שההצעה הקודמת עמדה על 70 דולר למניה.

כאמור, אסטרטגיית “או שחותמים או שאני הולך” לא הרשימה את דירקטוריון קוואלקום וכך כתבו נציגי החברה בהודעתם: “החלטנו שהצעתכם מעריכה בחסר ניכר את שוויה של קוואלקום“. והם גם מפרטים: “הצעתכם לא משקפת את השווי מרכישת NXP, לא מתחשבת בערך הפסיקות בתביעות רישוי הפטנטים שאנו מנהלים (נגד אפל) ואינה כוללת את הערך הצפוי מההזדמנות ברשתות 5G“.

 

אם מנהלי קוואלקום דחו הצעת רכישה הגבוהה ב-30% ממחיר השוק הנוכחי, יתכן שהם חושבים שקוואלקום כחברה עצמאית שווה יותר מכך או יכולה להגיע ליותר מכך בעתיד. נזכיר שקוואלקום מתמודדת בימים אלו עם ירידה בכוחה בשוק השבבים בצל חקירות בגין שימוש בטקטיקות מסחריות לא נאותות והאשמות חמורות של אפל.

צריך לשים לב שנשיא החברה גם לא דחה לחלוטין אפשרות של עסקה בין השתיים והזמין את נציגי ברודקום להיפגש כדי לדון בנושא. אולי ברודקום פשוט עדיין לא נתנה את המספר הנכון לדעת מנהלי קוואלקום הבכירים.

ממש אופרת סבון

לאחר שראש דירקטוריון קוואלקום דחה את ההצעה במכתב, פנה מנכ”ל ברודקום במכתב משלו והתלונן שאלו לא מוכנים לפגוש אותו באופן אישי במהלך הסופ”ש לפני שהצדדים נפגשים בליווי עורכי דין: “היינו מוכנים להיפגש ביום שישי, שבת וראשון. נדהמתי לשמוע שאתם לא מוכנים להיפגש איתי עד יום שלישי“.

ולא רק זאת, אלא שכאן הוא מרמז לפעילות אקטיבית מצידו בנושא שיתכן ונושאת גם איום נסתר להשתלטות עוינת: “לאחר שנפגשתי עם רוב בעלי המניות הגדולים ביותר שלכם בשבוע האחרון, אין לנו ספק שזהו גם רצונם שתיפגשו איתנו. אנו מאיצים בכל לפגוש אותנו ללא דיחוי, בשבת או ראשון, בניו יורק או בכל מקום נוח אחר“.

האם זה בכלל כדאי לה?

בברודקום עקבו בדריכות גם אחר התוצאות הרבעוניות של קוואלקום. זו דווקא עקפה את התחזות לרבעון הרביעי של השנה, אך יש לציין כי אלו היו די נמוכות. סדרת תשלומי קנסות שכוללים 1.2 מיליארד דולר לנציבות האירופית, 868 מיליון דולר לרגולטור של דרום קוריאה ועוד 778 מיליון דולר לזה של טיוואן, פגעו בה קשה. גם בקיזוז קנסות היא סיימה עם הרעה חלקית בביצועים.

ומכאן, אולי ברודקום פשוט אינה יכולה “לאכול” את קוואלקום במחיר גבוה יותר? כבר עכשיו מדובר על עסקה ממונפת מאוד. שווי השוק של ברודקום עומד על כ-97 מיליארד דולר בעוד שוויה של קוואלקום הוא 95 מיליארד דולר, כלומר ברודקום מנסה לרכוש ולעכל חברה בסדר הגודל שלה. כשכמות המזומן שבידי ברודקום מסתכמת ב-5.5 מיליארד דולר (נכון לסוף הרבעון השלישי) יחד עם תקופה לא טובה לקוואלקום שעלולה להתארך מעבר למתוכנן, זה עלול להיגמר לא טוב.

מה שטוב לאפל

לעולם הטכנולוגיה (ולצרכנים) יש הרבה מה להפסיד אם עסקה כזו תצא לדרך. על פי דיווח של CNBC, גורמים במיקרוסופט וגוגל דיברו עם מנהלי קוואלקום בקשר לאותה עסקה. הם מודאגים כי לברודקום יצא שם של חברה שמעדיפה להתמקד בקיצוץ הוצאות ותקציבי פיתוח ופחות שמה לה ליעד לנסות להמציא טכנולוגיות חדשות.

נראה שהיחידה שיכולה להרוויח מעסקה כזו היא אפל. במסגרת הסכסוך המתוקשר שלה עם קוולאקום, זו מנסה למנוע מכירת אייפונים ואייפדים בארה”ב תחת הטענה שאפל מפרה את הסכם השימוש שלה. בעל בית חדש יכול להיות יותר מפרגן ליחסים עם אפל.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
ג'וש דוקרקר
אוכל ושותה חדשנות ועתידנות אבל גם אוהב לשאול "איך אני מרוויח מזה?". לא יכול להירדם מבלי שבדקתי על כמה עצר היום ה-S&P. אולי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים אבל התמונה הגדולה תמיד הרבה יותר מעניינת.
תגובות לכתבה
 • בונבון

  ג’וש, כמה הערות..
  פרגן לאפל? אפל יודעת להסתדר טוב מאוד עם השוק – והתחרות.
  היא האחרונה שצריכה פרגון, גם אם עוזר לחברות המפרגנות (קוואלקום).
  שאפל לא שלא צריכה – היא האחרונה שתפרגן בחזרה.
  ראה אפל והחברה שכולנו חשבנו שתספק לה הגנה (חיפוי ספיר) עבור מסכי הסלולר שלה).
  ראה קישור – http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/11143940/Apples-sapphire-glass-supplier-files-for-bankruptcy.html

  ברגע שחברה שמייצרת מוצר אחד, מנסה לקנות חברה שמייצרת מוצר דומה, רק אנחנו נפגעים מזה.
  חברה שמייצרת מוצר, גם אם הוא רק חלק קטן – מהמכשיר שכל אחד משתמש, ההתפתחות של אותו חלק הוא קריטי, ואנחנו רואים בדיוק מה יוצרת התחרות בעולם השבבים – עיבוד/תקשורת/תמונה ואחרים.
  ההתפתחות בעולם הזה היא קריטי, לא רק בעתיד הקרוב, אלה הרחוק בפרט.

  אם ברודקום לא יודעת להתמודד עם קוואלקום, כנראה ואולי שבסוף קוואלקום היא שקנה את ברודקום ?!
  הבדל של 2 מיליארד ד’ במקרה של שתיהן הוא 2 אחוז בלבד.
  אין טעם לחברה מוצלחת כמו קוואלקום למכור עצמה כי יש חברה ששוויה 2 אחוז יותר.

  מעבר לזה, אנחנו רואים את אפל תוקפת משפטית חברות גדולות גם כמו סמסונג.

  לדעתי – אותנו (הצרכנים) כל מה צריך להיות חשוב זה התחרות בין החברות.
  ראה AMD ו-INTEL, אחרי שנים רבות שאינטל יצרה מעבדים שהבין דור לדור הראו התקדמות של בקושי 5 אחוזים (לרוב) הם הראו התקדמות של 50 אחוזים בדורות האחרונים, רק בגלל שAMD נכנסה לשוק והחלה להתחרות מולה.
  זה שינוי של פי 10.

  מה שמייצרת התחרות בעולם, זה קידמה (ברוב המקרים) אינטגרציה טובה יותר בין האדם לטכנולוגיה ולא רק.
  ללא תחרות כולנו היינו מדברים עדיין בנוקיה. https://uploads.disquscdn.com/images/e0dffe6360734e52fc25e610e1792bebc23cd1d5854598ec527fc399a1e17879.jpg

  • Joshua Dhokerker

   תגובה מושקעת ביותר..יפה.
   וכן, צודק בהכל.
   כשעברתי על המספרים באמת חשבתי בעצמי למה שקוואלקום לא תקנה את ברודקום. אז יש להם הרבה יותר מזומן בקופה אבל גם יש להם יותר חוב (אבל פחות לטווח ארוך) ותזרימי המזומנים לא חד משמעיים.
   בכל מקרה, אחרי שקנו את NXP, אני מבין למה אין להם עניין ברכישה נוספת שתכביד עליהם. אולי לא בא להם לעשות את השטות הפיננסית שברודקום רוצה לעשות ולצאת בסוף כמו טבע.

   כתבתי בעבר כמה פעמים על המיזוגים בשבבים ועל כך שהצרכנים בסוף יפגעו.
   וגם כאן: “לעולם הטכנולוגיה (ולצרכנים) יש הרבה מה להפסיד אם עסקה כזו תצא לדרך.”

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות