מכרז התדרים לרשת הדור החמישי הסתיים – הקבוצה של סלקום עם ההצעה הגבוהה ביותר

לוגו 5G צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

מכרז התדרים לרשת הדור החמישי (5G) בישראל שהחל בשבוע שעבר מסתיים כעת, כאשר משרד התקשורת מדווח על תוצאות המכרז והתדרים שיחולקו לשלוש קבוצות החברות שהשתתפו בו. דמי הרישיון שישלמו חברות הסלולר בישראל על התדרים החדשים יעמוד על כ-256.6 מיליון שקלים, כאשר התשלום הגדול ביותר מתקבל מטעם קבוצה הכוללת את סלקום, גולן טלקום ומרתון (אקספון).

עם פרסום הנתונים הנוגעים לסיום מכרז התדרים, ציין שר התקשורת, חבר הכנסת יועז הנדל:

בשעה טובה הסתיים מכרז הדור החמישי. אנחנו נמצאים בפתחו של עידן חדש. אני מברך את החברות הזוכות. פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה, ההייטק ויפתח אופקים חדשים בתחום האינטרנט של הדברים (IOT) שפותח אפשרויות חדשות לאזרחי מדינת ישראל.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

שלוש קבוצות השתתפו במכרז, כל אחת מהן שילמה סכום שונה לקבלת הרישיון לתדרים השונים:

  • קבוצת סלקום, גולן טלקום ומרתון (אקספון 018) שילמה סכום של 115.028 מיליון ש”ח, שיתחלקו שווה בשווה בין סלקום וגולן, עקב רכישתה של גולן על ידי סלקום, ומרתון.
  • קבוצת פלאפון שילמה סכום של 88.23 מיליון ש”ח.
  • קבוצת פרטנר והוט מובייל שילמו יחד 62.38 מיליון ש”ח, ויתחלקו בתשלום.

שלוש הקבוצות התחרו על טווחי תדרים של 700MHz, 2600MHz ו-3500MHz, כאשר בטווח תדר ה-700 מגה-הרץ, המהווה לבסיס לרשת ה-5G זכתה חברת פלאפון בשתי רצועות, בעוד יתר הקבוצות זכו בשתי רצועות גם כן, בהן יתחלקו זו עם זו. בטווח של תדר ה-2600 מגה-הרץ, בעל הקיבולת הגבוהה יותר זכתה כל אחת מהקבוצות בשתי רצועות, כאשר בטווח ה-3500 מגה-הרץ היעודי לרשתות הדור החמישי זכו הקבוצות ב-2 רצועות.

רשתות הדור ה-5 מאפשרות את הגדלת פוטנציאל המהירות בגלישה סלולרית עד מעל 1 גיגה-ביט בשנייה. כמה מחברות הסלולר בישראל כבר החלו לצאת בהודעות על בחינה ואף פריסה של הרשת החדשה באתרים שונים בארץ, אולם הפריסה המלאה צפויה להסתיים רק ב-2022, אז גם יוכלו הקבוצות השונות שהשתתפו במכרז התדרים לקבל חזרה את השקעתן דרך הטבות שונות שיקבלו בגין “אבני דרך” שיוצבו בפניהן.

פרטנר דיווחה ביולי 2020 על הקמת רשת Partner 5G, במסגרתה הציגה בחינות מעבדה בלבד שהדגימו את המהירות הגבוהה של הרשת. הוט מובייל הצטרפה עם דיווח משלה בתחילת אוגוסט, בו חשפה כי היא החלה בפיילוט אשר במסגרתו תטמיע את טכנולוגיות רשת הדור החמישי (5G) שלה באתרי סלולר בישראל בשיתוף נוקיה. פלאפון חיכתה עד לרגע פתיחתו של מכרז התדרים בשבוע שעבר, אז ערכה מסיבת עיתונאית בזום, בה חשפה כי כבר הספיקה לפרוס את רשת הדור ה-5 בכ-100 מוקדים בישראל, הציגה תכניות סלולר ייעודיות לרשת החדשה והבטיחה כי תשיק את הרשת בסמוך לסיום המכרז ויחד עם השקת מכשירים תומכים.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים