הכירו: MateStation B515 – מחשב ה-ARM החדש של וואווי לשוק הסיני

מחשב MateStation B515 (מקור weibo)

חברת וואווי (Huawei) השיקה בסין את ה-MateStation B515, מחשב נייח חדש המיועד לשוק הסיני עם התמקדמות בתחום התעשיה והממשל המקומי בסין, המתבסס על מעבד ה-Kunpeng 920 מבוסס ה-ARM של וואווי, המשתמש בלוח אם יעודי אך סטנדרטי יותר של החברה.

בעוד שתשומת הלב העיקרית בתחום מחשוב מבוסס ARM מופנית כיום לאפל ולמחשבי המק מבוססי ה-Apple M1 החדש, תחום מחשוב ה-ARM נמצא כבר מספר שנים “ברקע”, עם פיתוח מערכת הווינדוס ל-ARM על ידי מיקרוסופט ושבבי ה-Snapdragon היעודיים למחשוב, דוגמת ה-Snapdragon 8cx 5G שהוכרז מוקדם יותר השנה, וליבת ה-Cortex-A78C החדשה והיעודית של ARM למחשבים.

באמצעות חטיבת השבבים HiSilicon, וואווי פיתחה את מעבד ה-Kunpeng 920 מבוסס ה-ARM של החברה, המגיע בייצור 7nm של TSMC עם עד 64 ליבות, כאשר מחשב ה-MateStation B515 החדש משלב את לוח ה-Kunpeng היעודי שלה, שיגיע עם מעבד בעל 4 או 8 ליבות.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

ההבדל הגדול בין הגישה של וואווי לזו של אפל הוא כי לוח ה-Kunpeng מגיע בתצורה סטנדרטית יותר, עם תמיכה בזיכרון בנפח של עד 64GB, כרטיסי הרחבה PCIe, אחסון M.2 ו-6 חיבורי SATA 3.0 ועוד. במקרה של מחשב ה-B515 החדש, הוא יגיע עם 8GB זיכרון, אחסון SSD בנפח 256GB וכרטיס מסך יעודי מדגם Radeon R7 430 של AMD.

לוח אם Kunpeng (מקור וואווי)

פיתוח מחשבי ARM כאלטרנטיבה למחשבי X86 הוא תחום שמתפתח כבר תקופה ארוכה, כאשר מחשבי המק החדשים של אפל צפויים לתת תנופה גדולה לתחום. במקרה של וואווי הדגש המיועד למערכות מחשבי ה-ARM של החברה הוא ביצירת אלטרנטיבה מקומית לשוק על פני יצרנים אמריקאים כמו אינטל או AMD, כאשר סביר להניח שנוכל למצוא בהמשך עוד מחשבי MateStation גם לשוק הביתי המקומי בסין.

השוואת מפרטים