הוכרז: Cortex-A78C – מעבד לשוק המחשוב מבוסס ה-ARM

שלט ARM (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

חברת ARM, מפתחת ארכיטקטורת המעבדים באותו השם, הכריזה על מעבד ה-Cortex-A78C, דור המעבדים הבא של החברה לשוק מחשבי ה-ARM, המבוסס על ה-Cortex-A78 אך זונח את עיצוב ה-big.LITTLE המוכר מתחום הסלולר לטובת שימוש בליבות BIG “חזקות” בלבד, עם תמיכה ב-6 או 8 ליבות בניגוד ל-4 בעיצוב הקיים של החברה.

בעוד שחברת ARM נמכרה מוקדם יותר השנה לאנווידיה (nVidia), הדבר אינו משנה את תוכניותיה בתחום פיתוח המעבדים לשוק המחשבים הגדל, אשר מתבסס על מעבדי ARM בניגוד למעבדי X86 מסורתיים, כאשר אפל (Apple) צפויה להשיק נייד מקבוק ראשון שיתבסס על מעבדי ה-ARM של החברה מאוחר יותר החודש.

מעבד ה-A78C החדש של החברה מצטרף למשפחת מעבדי ה-Cortex-A78 של ARM, הכוללת בנוסף את גרסת ה-A78 הרגילה למכשירים ניידים ומעבדי A78E לשוק הרכב, כאשר השינוי הגדול מגיע בדמות הכפלת כמות הליבות המקסימלית מ-4 ל-8, עם אפשרות ל-6 ליבות חזקות בצירוף 8MB של קאש L3 ושיפורי אבטחה נוספים הצפויים להציג קפיצת מדרגה משמעותית בביצועי מעבדי ה-ARM לשוק המחשוב.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

משפחת מעבדי Cortex-A78 (מקור ARM)

מעבד ה-Cortex-A78C החדש צפוי להיות בשימוש בדור הבא של מערכות השבבים של קוואלקום למחשבים ניידים, שיחליף את ה-Snapdragon 8cx 5G הנוכחי וככל הנראה יוצג במהלך כנס קוואלקום בחודש דצמבר הקרוב.

מעבד ה-A78C החדש מסמן את השינוי הגדול ביותר של ARM בתחום המחשוב\ עם הפרדה בין עיצוב מעבדי החברה לשוק הסלולר ולשוק המחשבים, זניחת עיצוב ה-big.LITTLE והכפלת כמות הליבות החזקות ל-8, מה שצפוי להכפיל פי 2 ואף יותר את ביצועי הדור הבא של מחשבי ה-ARM בשילוב עם שיפורי עיצוב נוספים שיגיעו למעבדים.

השוואת מפרטים