גוגל מאמצת פורמט חדש לקבצי ההתקנה של יישומי אנדרואיד

Android App Bundle (מקור גוגל)

גוגל (Google) הכריזה על שינוי משמעותי בעבור מפתחי האנדרואיד ברחבי העולם, עם אימוץ רשמי של פורמט ה-Android App Bundle (סיומת aab.) המיועד לאפליקציות האנדרואיד שיועלו לחנות ה-Google Play, זאת לאחר שהחברה השתמשה במשך שנים בפורמט ה-Android Package (סיומת apk.) שישאר עדיין בשימוש, כאשר הפורמט החדש נחשב למשופר, קטן ויעיל יותר בעבור המשתמש.

החדשות על המעבר מ-apk ל-aab הן גדולות למדי ומגיעות בסמוך לחדשות גדולות אחרות באותו נושא, כאשר רק לאחרונה הודיעה מיקרוסופט על שילוב אפליקציות אנדרואיד במערכת הווינדוס 11 החדשה שלה, אפשרות שמגיעה כחלק משיתוף פעולה של החברה עם אמזון. פורמט ה-aab הוצג למעשה כבר במאי 2018, כאשר מפתחים היו יכולים לבחור להשתמש בפורמט החדש במקום ב-apk, דבר שנעשה בלמעלה מ-1000 יישומים כיום.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

המעבר לקבצי aab טומן בחובו לא מעט יתרונות בעבור המפתחים ומשתמשי הקצה, כאשר הגדול ביותר מגיע בדמות חיסכון בנפח קובץ ההתקנה, זה יירד בממוצע ב-15% לעומת קבצי APK, דבר שיתרום גם למהירות ההורדה של האפליקציות על ידי המשתמשים. הפורמט החדש מגיע גם במבנה מודולרי משופר המחליף את קבצי ה-OBB הענקיים שהיו מוכרים בעיקר ממשחקים, אלו יוחלפו בפתרונות נוחים יותר להורדה ברקע, זאת לצד שיפורים נוספים.

פורמט ה-aab החדש של גוגל (מקור גוגל)

עם כל היתרונות של ה-aab, יש לפורמט החדש חיסרון משמעותי אחד, מדובר בפורמט שיהיה בשימוש רק על ידי חנות האפליקציות של גוגל, ה-Google Play, ולא על ידי חנויות אפליקציה אחרות, זאת בשל תהליך החתימה החדש לאפליקציות, שיבוצע כעת מהצד של גוגל כברירת המחדל.

בעוד אפליקציות קיימות בחנות גוגל יוכלו להמשיך ולהשתמש בפורמט ה-apk הוותיק, החל מחודש אוגוסט הקרוב כל אפליקציה חדשה שתעלה לחנות תצטרך להגיע בפורמט aab, מה שיחייב מפתחים ליצור גרסה אחת לגוגל וגרסה אחרת של התקנת האפליקציה בעבור חנויות אפליקציות אחרות. את החבילות החדשות תמשיך גוגל להפיץ בפורמט ה-APK למשתמשים בחנות ה-Google Play, כשכעת תיצור גוגל את הקבצים בהתאמה טובה יותר וחיסכון בנפח קבצי ההתקנה בצד המשתמשים.

מהלך זה עשוי למנוע בעתיד את שיתוף הפעולה בין אמזון ומיקרוסופט שהוכרז לאחרונה ומאפשר הצגת אפליקציות אנדרואיד על גבי ווינדוס 11, שכן מפתחים עשויים להימנע מפרסום שני סוגים שונים של התקנות עבור הפורמטים השונים הזמינים – aab החדש המיועד לחנות Google Play ו-apk הוותיק שיאפשר שימוש באפליקציות אנדרואיד על גבי ווינדוס 11.

טבלת השינויים למפתחים (מקור גוגל)

התזמון של המעבר לקבצי ה-aab מצידה של גוגל חשוד מעט בהתחשב בכך שמיקרוסופט רק הודיעה כי תאפשר להתקין אפליקציות אנדרואיד בפורמט ה-apk ישירות במערכת הווינדוס 11 ולא רק דרך חנות אמזון. אך למרות זאת, מדובר בצעד הגיוני במיוחד מאחר ופורמט ה-apk כבר נחשב לוותיק בתחום ובעל חסרונות מרובים לעומת ה-aab החדש של גוגל.

עדכון (4.7) – נוספה הבהרה נוספת לגבי שימוש בקבצי APK.

השוואת מפרטים