המדריך לגיבוי ברשת: חלק 3 – איך לבחור NAS שמתאים לצרכי התוכנה שלנו

תוכנה לשליטה על NAS

בחסות Synology

אחרי שדיברנו על מבנה ה-NAS באופן כללי בחלק הראשון של המדריך ועל איזו חומרה אנו מחפשים ב-NAS שיתאים לצרכים שלנו בחלק השני, הגיע הזמן לדבר על החלק האחרון והחשוב ביותר בבחירת פתרון ה-NAS – מערכת ההפעלה שתרוץ עליו ואילו פיצ’רים היא יכולה להציע לנו.

הרעיון העיקרי מאחורי ה-NAS (ר”ת Network-Attached Storage) היה ונשאר פתרון אחסון מבוסס רשת, אך כמו שהבהרנו במדריכים הקודמים, NAS מודרני הוא למעשה מחשב זעיר וממוקד מטרה, מה שאומר שהוא יכול להציע לנו הרבה יותר אפשרויות מאשר רק לספק דרך פשוטה לאחסן קבצים ולגשת אליהם.

בזמן שבעולם המחשוב הביתי שולטת כיום בעיקר מערכת הווינדוס של מיקרוסופט, בתחום ה-NAS הדבר שונה באופן ניכר, בין עם מדובר במערכות הפעלה פתוחות, דוגמת OpenMediaVault או TrueNAS, או מערכות הפעלה יעודיות של יצרני ה-NAS השונים, כאשר במקרה של סינולוג’י מדובר על DSM (ר”ת DiskStation Manager).

שולחן בית ב-DSM 7.0.1
שולחן בית ב-DSM 7.0.1

האם מערכת ההפעלה עונה על הצרכים שלנו?

את מערכת ה-DSM בגרסה 7 העדכנית שלה פגשנו בביקורת שלנו על ה-+Synology DS220. מערכת זו נועדה להציע פתרון מאובטח ולהגן על הקבצים והמידע מצד אחד, אך גם להציע ממשק גרפי שנועד להקל על ביצוע פעולות שונות מצד שני, גם אם מדובר במשתמשים מתחילים.

למרות שמערכת ה-DSM לא מגיעה עם ממשק עברי, השימוש בה פשוט ונוח למדי, והיא מאפשרת למשתמשים בה לנצל את הפיצ’רים השונים המובנים במערכת:

  • Synology Drive – תוסף אחסון הענן של סינולג’י ההופך את ה-NAS לפתרון אחסון ענן הדומה ל-Google Drive, עם גישה מרוחקת ממחשבים, מכשירי סלולר ועוד.
  • Synology Photos – הגרסה של סינולוג’י ל-Google Photos, שירות אחסון התמונות הפופולרי של גוגל, עם אפשרות להעלאה של תמונות מהסלולר באמצעות אפליקציה יעודית.

מלבד הפיצ’רים המובנים, המערכת מציעה גם את “מרכז החבילות”, שמאפשר להתקין אפליקציות נוספות על ה-NAS בכדי לספק פיצ’רים חדשים, דוגמת ה-Surveillance Station המאפשר להשתמש ב-NAS בתור פתרון אבטחה ביתי למצלמות אבטחה ותוספים אחרים שנועדו לתת מענה רחב יותר לצרכים שונים.

מרכז החבילות
מרכז החבילות

האם המערכת בטוחה?

בעולם של היום נושא האבטחה הופך להיות מרכזי יותר משנה לשנה, כאשר לא פעם אפשר לשמוע על מתקפות סייבר כנגד גופים שונים, אך לא פחות מכך גם על פרצות אבטחה שמתגלות לא רק במחשבים רגילים, אלא גם בהתקני NAS יעודיים, במיוחד מאחר שהם נועדו לאחסן מידע החשוב בעבור המשתמשים בהם.

בסופו של יום כל התקן שמחובר לרשת נמצא תחת סיכון כי מישהו ינסה לפרוץ אליו. מאחר וניתוק ה-NAS מהרשת די מבטל את כל הרעיון מאחורי השימוש בו, תחום האבטחה של ה-NAS תופס חלק חשוב לא פחות ברכישה שלו. במקרה של סינולוג’י, החברה מציעה שכבת אבטחה ראשונית בדמות חיבור המאובטח (Secure SignIn), שנועד לאפשר רק למשתמש עצמו לגשת למידע שהוא מאחסן ב-NAS.

בנוסף על החיבור המאובטח, דבר חשוב לא פחות הם הצעדים אותם נוקטים יצרני ה-NAS השונים על מנת לאבטח בצורה אקטיבית את המוצרים שלהם. במקרה של סינולוג’י, לחברה קיים צוות אבטחה יעודי בשם SIRT (ר”ת Security Incident Response Team), שנועד להגיב ולתקן פרצות אבטחה חדשות החל מהגילוי שלהן על מנת לשמור על ה-NAS מוגן מפני פורצים זדוניים.

היה תמיד מוכן למקרה הגרוע ביותר

המטרה העיקרית של ה-NAS היא להיות מקום אחסון בטוח ומאובטח למידע של המשתמשים, בין עם דרך שימוש במערכי RAID להגנה על המידע מפני כשלים פיזיים של הכוננים המאוחסנים בו, עדכונים תכופים למערכת ה-DSM כהגנה מפני תוקפים זדוניים ושימוש בכניסה מאובטחת ל-NAS עצמו למניעת כניסה של משתמשים לא מורשים.

בסופו של דבר תמיד צריך לחשוב גם על המקרה הגרוע ביותר בו “כל דבר שיכול להשתבש, אכן ישתבש”, מה שיכול להיפתר על ידי שימוש באסטרטגיית גיבוי כמו גיבוי בשיטת 3-2-1, שנועד לתת מענה לצרכי אחסון וגיבוי המידע שלנו גם במקרה שהכל משתבש בדרך ומוגדרת כ:

  • 3 – צור 3 עותקים של המידע שלך, עותק ראשי ושני גיבויים.
  • 2 – שמור את המידע שלך לפחות על שני סוגי מדיה שונים ונפרדים.
  • 1 – אחסן גיבוי אחד במקום מרוחק.
גיבוי 3-2-1
גיבוי 3-2-1

אז איזה NAS מתאים לי?

כולנו היינו מעדיפים לקנות ולהשתמש ב-NAS הכי טוב שקיים בשוק, אך התשובה הפשוטה היא שאין באמת NAS כזה, אלא רק NAS שמתאים באופן הכי טוב לצרכים שלנו.

אי אפשר להסתכל על NAS מזווית אחת בלבד של חומרה, תוכנה או בטיחות המידע שלנו, אבל המכלול של כל השלושה מספק לנו את התשובה לאיזה NAS מתאים למקרה הספציפי שלנו.

כמו שאמרנו עוד בהתחלה, התקני NAS הם לא בהכרח הפיתרון המומלץ לכל משתמש, החל מהעלות הגבוהה של ההשקעה הראשונית ברכישת ה-NAS ועד הצורך במעט ידע טכני (והבנה אנגלית בסיסית) הדרוש להגדרה שלהם. יש לא מעט משתמשים שמעדיפים פתרונות ענן שנותנים מענה בסיסי לאחסון המידע שלהם ברשת, דבר שהופך להיות פחות רלוונטי ככל שהנפח הדרוש לנו לאחסון המידע עולה.

התקני NAS נועדו לתת מענה לטווח זמן ארוך יותר ולספק פתרון אחסון מידע מאובטח שאולי דורש מעט יותר מאמץ מאשר שימוש בפתרונות ענן רגילים, אך גם מספק פתרון הרבה יותר מאובטח וגמיש לשמירה על המידע.

  • לחצו כאן למציאת פתרון ה-NAS המתאים לצרכים שלכם
  • התייעצו עם מומחה של Synology ללא תשלום >> לחצו כאן

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים