גאדג’טי מסקר: Galaxy S23 Ultra – אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שיש בו

Samsung Galaxy S23 Ultra (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי) Samsung Galaxy S23 Ultra (צילום: אופק ביטון, גאדג’טי)

מזה שנים שסמסונג מקפידה לשנות את העיצוב של כל מכשיר דגל חדש לעומת הדגם שקדם לו, ולמעשה, מאז המעבר בין ה-Galaxy S3 ל-Galaxy S4 החברה לא נפלה בכך אפילו פעם אחת ושינתה באופן משמעותי את העיצוב של מכשיר הדגל המוביל שלה.

את הרצף הזה סמסונג שוברת מחדש עם המעבר מה-Galaxy S22 Ultra ל-Galaxy S23 Ultra, כשהיא שומרת על העיצוב הקיים של מכשיר הדגל האחרון ולא כי מדובר בשיפור מינורי, אלא כי ישנו שינוי ניכר השנה, אך הפעם הוא התרחש מאחורי הקלעים.

מה השתנה

בקצרה? מערך הצילום, גזרת הביצועים, הסוללה, הרמקולים ומבנה המכשיר, כשבפועל כל אלו יחד מביאים לשדרוג שאפשר להבין כמה הוא משמעותי רק לאחר שמשתמשים במכשיר.

מבנה

סמסונג החליטה השנה להפוך את התצוגה (שמגיעה באותו גודל, 6.8 אינץ’) לשטוחה יותר, מה שאומר שזו שנה נוספת בה אנחנו מתקרבים לסופו של המסך המקומר במכשירי הדגל של סמסונג, בשעה שבדגמי ה-Galaxy S22 הסטנדרטיים סמסונג כבר ויתרה סופית ועברה למסך שטוח לגמרי.

בנוסף לשינוי במבנה התצוגה, גם המסגרת המקיפה את המכשיר הפכה לשטוחה יותר כך שביד המכשיר מרגיש שונה משמעותית מה-Galaxy S22 Ultra שמציע גם מסך מקומר יותר וגם מסגרת יותר מעוגלת.

יש מי שיאהב את השינוי הזה ויש מי שפחות, כשאני בצד השני במקרה הזה, ובזמן שאין לי בעיה עם מסך פחות מקומר, המסגרת השטוחה גורמת למכשיר להרגיש הרבה יותר כמו לבנה ועבה יותר בצורה ניכרת.

על הנייר ישנו עוד שינוי במבנה, כשהשנה סמסונג שדרגה את הזכוכית מ-Gorilla Glass Victus Plus ל-Gorilla Glass Victus 2, מה שאמור לשפר את עמידות המכשיר בפני נפילות ולשמור על הארנק שלכם ליותר זמן מפני החלפת מסך בעקבות שבר.

ביצועים

בגזרת הביצועים ה-Galaxy S23 Ultra מבצע את השדרוג למערכת השבבים Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, בזמן שגרסת ה-“for Galaxy” מיוצרת בתהליך זהה של 4 ננו-מטר וכוללת את אותן הליבות כמו הגרסה הרגילה של המעבד, אך מרימה את תדר הריצה של ליבת ה-Cortex-X3 ל-3.36 גיגה-הרץ מ-3.2 גיגה-הרץ.

Samsung Galaxy S23 Ultra (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)
Samsung Galaxy S23 Ultra (צילום: אופק ביטון, גאדג’טי)

עוד במפרט של גזרת הביצועים סמסונג שדרגה את נפח האחסון מ-UFS 3.1 ל-UFS 4.0 ואת זיכרון העבודה מ-LPDDR5 ל-LPDDR5X, כשבשפה הפשוטה השדרוג של שניהם מביא בשטח להזנקה מהירה יותר של אפליקציות ומהירויות כתיבה/קריאה גבוהות יותר של קבצים.

בחיי היום-יום לא נתקלנו בבעיות כיאה למערכת שבבים מן השורה הראשונה בשוק, לא במשחקים ולא באופן כללי, אך כן שווה לדעת שבמהלך השימוש שמנו לב להאטה די מעצבנת במהירות ההקלדה באפליקציות WhatsApp ו-Telegram. האם זה יכול להיפתר בעדכון תוכנה? סביר להניח, אך עדיין חשוב לדעת שלפחות בזמן כתיבת שורות הללו, הבעיה קיימת.

סוללה ורמקולים

אמנם סמסונג לא ביצעה שינוי בקיבולת הסוללה ב-Galaxy S23 Ultra ושמרה על סוללה בקיבולת 5000 מיליאמפר/שעה גם השנה, אך לעומת מה שניתן לקרוא מהדף, חיי הסוללה של המכשיר שודרגו בצורה משמעותית לעומת שנה שעברה.

קיומו של השדרוג לא אומר שחיי הסוללה לא היו טובים מאוד ב-Galaxy S22 Ultra, אך שב-Galaxy S23 Ultra החברה ביצעה עוד קפיצה קדימה שכנראה נגרמה תודות למעבר למערכת שבבים חסכונית יותר לעומת שנה שעברה.

המכשיר מסוגל בקלות להביא אתכם לסוף היום עם 40% נותרים גם בימים בהם תבצעו שיחות, תצפו ביוטיוב, תגללו בטיקטוק ותתעדכנו בטוויטר, כשבימים כבדים יותר של משחקים, נטפליקס וכו’ עדיין תוכלו להגיע לסוף היום עם 15-20% נותרים.

בממוצע, אנחנו סיימנו כל יום עם המכשיר ב-5-6 שעות מסך שזו תוצאה מצוינת למכשיר עם מסך בגודל ובבהירות כזו.

עם זאת, יש לשים לב כי במידה ואתם מיחידי הסגולה שמשתמשים ברזולוציה המירבית של התצוגה ובאמת שמים לב לכל פיקסל נוסף במעבר ל-+Quad HD בהגדרות, תצטרכו לוותר על כ-10-15% בממוצע מחיי הסוללה, מה שאומר שבימים של שימוש כבד לא ממש הצלחנו להגיע לסוף היום אבל כן לשעות הערב המאוחרות, שזה גם אחלה.

במעבר לרמקולים, סמסונג ביצעה שינוי משמעותי מאחורי הקלעים לרמקולים השנה לעומת ה-Galaxy S22 Ultra, כך שבהשוואה אליו הרמקולים בדור הנוכחי הרבה יותר חזקים ומפיקים צליל עמוק יותר. גם בהתחשבות בשיפור שמגיע השנה, קחו בחשבון שעדיין לא מדובר ברמקולים הכי טובים שתשמעו בסמארטפון אי פעם.

מערך הצילום – המפרט הטכני

מערך הצילום של ה-Galaxy S23 Ultra כולל 5 חיישנים נפרדים בסך הכל:

חיישן ראשי ברזולוציית 200 מגה פיקסל (ISOCELL HP2 של סמסונג), עם מפתח צמצם f/1.7, גודל חיישן של 1/1.3 אינץ’, גודל פיקסלים טבעי של 0.6 מיקרו-מטר, תמיכה בייצוב אופטי מובנה (OIS) בטווח רחב יותר ובפוקוס אוטומטי.

חיישן משני ברזולוציית 12 מגה פיקסל (IMX564 של סוני), עם מפתח צמצם f/2.2, זווית צילום רחבה של 120 מעלות ותמיכה בפוקוס אוטומטי מהיר בטכנולוגיית ה-Dual Pixel AF.

חיישן זום אופטי ברזולוציית 10 מגה פיקסל (IMX754 של סוני), עם מפתח צמצם f/2.4, גודל פיקסלים של 1.12 מיקרו-מטר, גודל חיישן של 1/3.52 אינץ’, תמיכה בייצוב אופטי מובנה (OIS) ואפשרות לביצוע זום אופטי פי 3.

חיישן זום אופטי שני ברזולוציית 10 מגה פיקסל (IMX754 של סוני), עם מפתח צמצם f/4.9, גודל פיקסלים של 1.12 מיקרו-מטר, גודל חיישן של 1/3.52 אינץ’, תמיכה בייצוב אופטי מובנה (OIS) ואפשרות לביצוע זום אופטי פי 10.

מצלמת סלפי ברזולוציית 12 מגה פיקסל (S5K3LU של סמסונג), עם מפתח צמצם f/2.2, זווית צילום של 80 מעלות, גודל פיקסלים טבעי של 1.12 מיקרו-מטר ותמיכה בפוקוס אוטומטי מהיר.

מערך הצילום – ביצועים בפועל

כפי שכבר ציינו, השנה סמסונג שינתה לא מעט ממערך הצילום של המכשיר, וזה מתבטא בכך שהמצלמה הראשית, המצלמה הרחבה ומצלמת הסלפי כולן עברו לשימוש בחיישנים חדשים יותר, כשרק זוג מצלמות הזום האופטי נותרו עם החיישנים מהדור הקודם, וגם זה לא דבר רע.

מצלמה ראשית

קודם כל נעבור על גולת הכותרת, החיישן הראשי מציע השנה רזולוציה של 200 מגה פיקסל, מה שאותי לפחות זורק 10 שנים אחורה לימי ה-Xperia Z1 של Sony אשר הגיע עם מצלמת 20.7 מגה פיקסל וקיבל ביקורות פושרות למדי עקב המרדף העיוור אחרי רזולוציה גבוהה תוך ויתור על איכות התמונה הכוללת.

סמסונג לעומת זאת לא שיחקה במרדף של סוני בזמנו, אך ללא ספק משחקת בו היום, ולעומת סוני שהקדימה את זמנה עם הרזולוציה הגבוהה, סמסונג מצליחה לספק את הסחורה אותה סוני לא הצליחה לפני 10 שנים כשהיא מביאה לשולחן גם רזולוציה סופר-גבוהה וגם תמונות שלא מתפשרות על שום פרמטר.

בזמן צילום במצב 200 מגה פיקסל שמנו לב לרמת העיבוד הנמוכה ביותר לתמונה לאחר הצילום, כשבמעבר ל-50 מגה פיקסל העיבוד גובר ובמצב ה-12 מגה פיקסל חוזרים לרמת עיבוד התמונה הגבוהה ביותר לטוב ולרע, כשהרע בסיפור הוא חידוד היתר והטוב בסיפור הוא הטווח הדינמי הרחב שמתקבל.

תמונה במצב 200 מגה פיקסל
תמונה במצב 200 מגה פיקסל

כיאה לצילום עם כמות מגה פיקסל גבוהה שכזו, בתנאי תאורה טובים מתקבלות תמונות בעלות רמות פירוט מצוינות, אם כי הן עלולות להיראות לא חדות למי שאינו מסתכל ובוחן מקרוב את התמונה (כמו רובנו, בתכלס) עקב כך שסמסונג לא ממש משתמשת בהמון עיבוד לאחר הצילום במצב הזה ושומרת על התמונה טבעית.

צילום במצב 50 מגה פיקסל סוג של מאזן בין 2 העולמות, אך בפועל אני אעדיף לצלם במצב 12 מגה פיקסל ולקבל יותר טווח דינמי מהפירוט הקטן שמתווסף לתמונה בצילום ב-50 מגה פיקסל.

כצפוי, ברדת החשכה כדאי לשוב ולצלם במצב הטבעי של 12 מגה פיקסל כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר, בעיקר בעקבות חזרתו של העיבוד לאחר הצילום לתמונה והעובדה שבמצב 12 מגה פיקסל החיישן משלב את כל המידע מ-16 פיקסלים קרובים לפיקסל אחד במטרה לאגד יותר אור ולהציע תמונה מפורטת יותר בתנאים כאלו.

בחזרה לצילום במצב ברזולוציית 12 מגה פיקסל (ברירת המחדל), הטווח הדינמי בתמונות מעולה, כשרק במקרים קשים במיוחד אנחנו נתקלים בתמונות בהן ישנם איזורים שרופים או חשוכים מידי, מה שאומר שב-95% מהתמונות אנחנו מקבלים תוצאה נפלאה שמאזנת בצורה מצוינת בין החושך לאור. גם רמת הפירוט בתמונות טובה מאוד, אם כי כן היינו שמחים לראות קצת פחות חידוד לתמונות בגזרת התוכנה.

בתנאי תאורה קשים החיישן ממשיך להציג תוצאות מצוינות עם פירוט טוב מאוד, אך לעתים נופל באיזון הצבעים והופך אותם לעזים מידי או מפספס באיזון הלובן בתמונה.

צילום הוידאו השתפר משמעותית השנה תודות לייצוב האופטי בטווח רחב יותר, כך שגם אם תזיזו את המכשיר הרבה באופן יחסי, הסרטון עדיין נשאר יציב כאילו לא זזתם כלל. בנוסף, אנחנו מקבלים תמיכה בהסרטה ברזולוציית 8K בקצב נורמלי של 30 פריימים לשנייה, לעומת הקצב האיטי יותר של 24 פריימים לשנייה בשנה שעברה.

מצלמה רחבה

המצלמה הרחבה במערך מציעה גם היא שימוש בחיישן חדש, ובזמן שעדיין אין פרטים על גודלו או מפרטו המלא של החיישן בעקבות היותו חדש בשוק, מהתוצאות בשטח אנחנו יכולים לציין שבתנאי תאורה טובים מדובר בחיישן מעולה עם טווח דינמי שמתקרב לרמת החיישן הראשי, אמנם מעט חלש יותר בגזרה הזו אבל מעולה באופן כללי.

גם רמות הפירוט והחדות בתמונה גבוהות ביחס לחיישנים אחרים המיועדים לצילום בזווית רחבה, אך גם בחיישן הזה נתקלנו לא מעט פעמים בעיבוד לא נכון של איזון הלובן בתמונה או הפיכה של הצבעים לעזים מידי בחלק מהתמונות.

החיישן מתמודד בצורה טובה מאוד גם בתנאי תאורה קשים, עם רמות נמוכות יותר של פירוט וחדות אמנם, אך התמונות הסופיות שמתקבלות כן מגיעות עם צבעים טובים, כמויות רעש נסבלות וטווח דינמי מאוזן באופן יחסי.

מצלמת זום אופטי פי 3

המצלמה השלישית אשר מיועדת לביצוע זום אופטי פי 3 מביאה אותנו קרוב יותר אל אובייקטים ומציגה ביצועים טובים מאוד מבחינת הטווח הדינמי, הפירוט והחדות, אך הייתי שמח לראות אם גם כאן סמסונג תוריד מעט מעזות הצבעים על מנת לשמור על תמונה מציאותית יותר לבסוף.

בנוסף לכך, אם נסתכל בפרטי התמונה הקטנים יותר ניתן להבחין בהופעה של צבעים מזויפים בשוליי אובייקטים (Fringing), כך שמסביב לעלים ירוקים בעץ אפשר לראות צבע סגול שכמובן לא הופיע במציאות. מדובר בתופעה די שולית שאם לא מבצעים זום דרסטי לתמונה לא שמים לב אליה, אך חשוב לדעת שהיא קיימת.

בצילום בתנאי תאורה קשים אנחנו עדיין מקבלים תוצאות מעולות, אמנם עם כמויות רעש גבוהות יותר אך עדיין מדובר בתמונות שימושיות לחלוטין שמאפשרות לקבל פרספקטיבה אחרת על אובייקטים רחוקים גם בחשכה.

מצלמת זום אופטי פי 10

הזום האופטי של ה-Galaxy S23 Ultra לא עוצר ב-3x וממשיך גם אל תוך טריטוריית ה-10x דרך המצלמה הרביעית במערך הצילום האחורי, ודרך המצלמה הזו ניתן לצלם למעשה גם תמונות בזום היברידי פי 30 ופי 100.

בתמונות בזום אופטי פי 10 אנחנו רואים תוצאות נהדרות בתנאי תאורה טובים, עם רמות מצוינות של פרטים וחדות במיוחד על שלטים עם טקסט. הטווח הדינמי של החיישן גם הוא טוב מאוד ולעומת החיישן השלישי, כאן אנחנו רואים הרבה פחות את תופעת הצבעים המזויפים בשולי אובייקטים.

בזמן צילום בחשכה מתווסף המון רעש לתמונות במידה ומדובר בסצנות עם המון מקורות תאורה רנדומליים או חוסר בתאורה, כשגם הצבעים מתחילים להפוך לעזים יותר ויותר ככל שמתקרבים יותר לתמונה, וכמובן שלא בצורה מחמיאה אלא בצורה שהופכת את התמונה להרבה פחות מציאותית.

את תופעת הצבעים שהופכים לחיים יותר ויותר ככל שאנחנו מתקדמים ברמות הזום ניתן לראות בכל תנאי תאורה ללא הבדל בין תנאי תאורה טובים או רעים, כך שאם אתם מבצעים זום על שלט בצבע אדום, הצבע האדום יהיה הרבה יותר חי בתמונה בזום פי 30 או 100 לעומת תמונה בזום פי 3 או 10.

תמונות בזום היברידי פי 30:

כאמור, ה-Galaxy S23 Ultra מסוגל לצלם תמונות גם בזום פי 30 ופי 100, אך אני לפחות הייתי ממליץ על עצירה בזום פי 30.

זה מרשים במיוחד באופן כללי שסמסונג הצליחה להביא אותנו למצב שאנחנו יכולים לצלם מהסמארטפון תמונות בזום פי 30 והן ייראו רגילות לגמרי ומלאות בפרטים, ובשלב זה אמנם אפשר לעשות את הפעולה הזו רק בתנאי תאורה טובים (כי בתנאי תאורה קשים התמונות ייצאו לכם יותר כמו ציור מאשר תמונות), עדיין מדובר ביכולת סופר מרשימה ושימושית לצילום בהופעות, גני חיות ועוד.

להלן השוואת צילום בין תמונה מהחיישן הראשי (1X) לתמונה בזום פי 30 בתנאי תאורה טובים:

להלן השוואת צילום בין תמונה מהחיישן הראשי (1X) לתמונה בזום פי 30 בתנאי תאורה קשים:

בכל זאת רוצים לעשות שימוש בזום פי 100? המצב הזה בעיקר שימושי אם אתם רוצים לקרוא משהו שנמצא ממש רחוק מכם, אבל מלבד השימוש הזה אין יותר מידי לעשות עם המצב הזה כרגע בעקבות איכות התמונה שנפגעת בצורה שלא מאפשרת ממש שימוש בתמונות ברשתות החברתיות וכו’.

תמונות בזום היברידי פי 100:

מנגד, סמסונג ביצעה התאמות מיוחדות מאחורי הקלעים לצילום בזום פי 100, כך שאם תכוונו את המכשיר לירח תוכלו לצלם אותו באופן חד וברור.

בשטח, כן ניתן לצלם עם המכשיר את הירח ולקבל תמונות טובות מאוד, אך כדי לקבל תמונות חדות אפילו יותר אני ממליץ לבחור ב-3 הנקודות שבגלריה לאחר הצילום ולבחור באפשרות “שפר את איכות התמונה”. לאחר העיבוד הנוסף תתקבל תמונה עם פירוט ותאורה טובים אף יותר.

לפניכם מצורפת השוואת צילום בזום פי 100 בין תמונה לפני שימוש בשיפור איכות לעומת תמונה לאחר שימוש בשיפור איכות:

מצלמת הסלפי

לבסוף, מצלמת הסלפי שבחזית הוחלפה גם היא לחיישן חדש, ואף על פי שהרזולוציה ירדה מ-40 מגה פיקסל ל-12 מגה פיקסל השנה, התמונות הסופיות טובות יותר.

התוצאות בשטח מציגות יכולות פוקוס טובות מאוד, עם צבעים טבעיים בתנאי תאורה טובים, רמת פירוט מצוינת וחדות מעולה.

בתנאי תאורה קשים ישנה ירידה ניכרת ברמת הפירוט, אך עדיין מדובר בתמונות טובות שניתן לעשות בהן שימוש. עם זאת, כן אפשר לשים לב שהצבעים מקבלים ירידה ברמת הדיוק בעקבות כמויות הרעש הגבוהות שמתווספות לסצנה כדי לפצות על החוסר באור טבעי.

סמסונג כן מציעה להשתמש במצב הלילה בעת צילום סלפי בחשכה, אבל לצערי לא מדובר במשהו באמת שימושי אלא אם כן יש לכם יציבה של חצובה ואינכם זזים כלל בעת הצילום, כי בכל מצב אחר התמונות הסופיות יהיו מוארות אך מטושטשות לגמרי.

מה נותר זהה

המסך שמקדימה עדיין מגיע בגודל 6.8 אינץ’, עם פאנל מסוג Dynamic AMOLED 2X, ברזולוציית +Quad HD ובפריסה של 3088 על 1440 פיקסלים.

הצפיפות עומדת על 500 פיקסלים לאינץ’, עם תמיכה בקצב רענון דינמי הנע בין 1 ל-120 הרץ ובבהירות מירבית של 1750 ניטים (Nits). בפועל, מדובר באותו מסך מצוין משנה שעברה, עם צבעים מדויקים, חדות נהדרת ונראות מעולה גם תחת שמש ישירה.

המסגרת עדיין עשויה מ-Armor Aluminium כמו בשנה שעברה, עם עמידות בפני מים ואבק בתקן IP68, עט S-Pen אשר מתחבא בתוך המסגרת, סורק טביעות אצבע מסוג Ultrasonic הנמצא מתחת לפני התצוגה (פותח את הנעילה במהירות בדיוק כמו קודמו) ותמיכה בטעינה מהירה בהספק של 45 וואט באופן חוטי או בהספק 15 וואט באופן אלחוטי.

גם העיצוב הכולל של המכשיר נותר זהה כאמור בתחילה, מה שאומר שאנחנו עדיין רואים כאן מכשיר מלבני למדי עם עיצוב זהה למערך הצילום שמאחור, אם כי בהסתכלות ממש מקרוב ניתן להבחין בטבעות גדולות יותר בצבעים תואמים המקיפות כל חיישן צילום בנפרד.

השורה התחתונה – מה חשבנו על ה-Galaxy S23 Ultra

מנגד לביקורות השליליות שהמכשיר קיבל בבחינה הראשונית עליו וקבלתו כשדרוג מינורי ל-Galaxy S22 Ultra רק כי הוא נראה כמעט אותו הדבר, לבסוף גילינו כי לא צריך להסתכל על הקנקן, אלא על מה שיש בו.

השינויים אותם סמסונג ביצעה השנה משמעותיים למדי, כשהחשובים ביותר מתוכם מתבטאים בחיי הסוללה המעולים ובמערך הצילום המשופר.

אני כמובן לא אמליץ לאף אחד שרכש את ה-Galaxy S22 Ultra לצאת עכשיו לרכוש את ה-Galaxy S23 Ultra, אבל אם יש בידכם כרגע את ה-Galaxy S21 Ultra או כל מכשיר ישן יותר, מעבר ל-Galaxy S23 Ultra ללא ספק יהווה שדרוג משמעותי שיביא עמו מערך צילום עם אפשרויות חדשות, חיי סוללה מצוינים, תצוגה טובה יותר וביצועים משופרים.

האריזה ותכולתה
9/10
עיצוב ואיכות בניה
8/10
חומרה וביצועים
9/10
מסך ותצוגה
10/10
מערכת הפעלה
9/10
מולטימדיה
9/10
סוללה
9/10
מצלמה
9/10
9
ציון כללי   ... ולא בהכרח ממוצע

מה אהבנו
  • חיי סוללה מצוינים
  • אותה תצוגה מעולה
  • מערך צילום מרשים
מה פחות אהבנו
  • אין מטען באריזה
  • צבעים עזים מידי בביצוע זום

איפה קונים ומה המחירים?
  • יבואן רשמי: 4899 שקלים
  • שוק פתוח: 4072 שקלים


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים