אפל עשויה לאפשר התקנת אפליקציות מחוץ לאפסטור ב-iOS 17

חנות אפל באתונה צילום: אופק ביטון

אנו עדיין במרחק של כחודשיים ממועד חשיפתה של מערכת ההפעלה הבאה של אפל למכשירי האייפון, אך על פי דיווח חדש המגיע ממארק גורמן מאתר בלומברג אנו לומדים על האפשרות שאפל תאפשר למשתמשי האייפון להוריד בעתיד אפליקציות שלא דרך חנות האפסטור ולהתקין אותן על המכשירים שלהם.

מערכת ההפעלה iOS 17 שצפויה להיחשף בכנס המפתחים של החברה ביוני תהפוך את האייפון לפתוח יותר על ידי הוספה של אפשרות להתקין אפליקציות ו\או משחקים שלא דרך חנות האפליקציות הרשמית של החברה, האפסטור, כך לפי דיווח באתר בלומברג. אפשרות זו קיימת מזה זמן רב במכשירים מבוססי מערכת ההפעלה אנדרואיד, אך דורשת מהמשתמשים לאשר אותה דרך הגדרות המכשיר באופן ספציפי לפני שתבוצע ההתקנה.

מתי זה יקרה?

בעוד שאפל עשויה לחשוף את האפשרות יחד עם iOS 17, ייתכן כי היא לא תהיה זמינה מיד עם השקתה של מערכת ההפעלה סביב ספטמבר השנה, שכן המהלך ככל הנראה יבוצע על ידי החברה בעקבות דרישה של האיחוד האירופי, אשר תיכנס לתוקף רק בשנת 2024.

מאחר שהחקיקה טרם נכנסה לתוקף, ייתכן גם שאפל תבנה את הבסיס לאפשרות, אך לא תחשוף אותה באופן רשמי עד שתידרש לעשות זאת בהמשך הדרך.

למה זה קורה?

החקיקה מגיעה בעקבות האשמות הנוגעות לאפל וגוגל גם יחד כמי ששולטות באופן מוחלט בתהליך הורדת האפליקציות למכשירים מבוססי iOS ואנדרואיד, בהתאמה.

יכולת שליטה זו מאפשרת להן לשלוט גם בתהליך התשלום על האפליקציות וגם על רכישות בתוך אפליקציות, מה שהוביל לטענות מצד חברות כמו ספוטיפיי, Epic Games ואחרות על כך שהחברות מנצלות את הפלטפורמות שבנו על מנת לגבות מהן תשלומים גבוהים.

בחלק מהמקרים, חברות המוכרות שירותים דרך האפליקציות שלהן כבר הספיקו להציג את מה שנקרא “מס אפל\גוגל”, שמהותו גביית מחיר גבוה יותר עבור משתמשים שיבצעו רכישות דרך הפלטפורמות של כל אחת מהחברות, כאשר במקרה של טוויטר, לדוגמה, קיימת עלות גבוהה משמעותית על שירות ה-Twitter Blue עבור מי שירשמו אליו דרך האפליקציה במכשירי iOS או אנדרואיד, אל מול העלות של השירות שזמינה דרך האתר בגלישה דרך הדפדפן.

בשלב זה לא ברור כיצד תממש אפל את האפשרות להתקנה של אפליקציות ו\או משחקים מחוץ לחנות האפליקציות שלה, אך בהינתן כי חברות רבות בשוק המשחקים כבר מנהלות חנויות משלהן בדרך זו או אחרת, ייתכן כי נתחיל למצוא בשנתיים הקרובות חנויות אלטרנטיביות לאלו של אפל וגוגל.

השאלה שנותרת היא האם משתמשים יעברו להשתמש בחנויות אחרות במידה שימשיכו לדרוש מהם אישור מיוחד להתקנה של אפליקציות מחוץ לחנות הרשמית, כפי שמבצעת גוגל כיום במכשירים מבוססי אנדרואיד.

פרטים נוספים בנושא אנו עשויים לשמוע מצידה של אפל בכנס המפתחים WWDC 2023 שייפתח ב-5 ביוני, ובו היא צפויה לחשוף גם עדכון משמעותי למערכת ההפעלה watchOS למכשירי ה-Apple Watch וגרסאות חדשות למערכות ההפעלה האחרות שלה.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים