מדריך: כך תעשו סדר באחסון באפליקציית וואטסאפ

אפליקציית וואטסאפ באייפון צילום: רונן מנדזיצקי

עם השינוי הצפוי במהלך 2024 לאופן בו גיבויי הוואטסאפ יאוחסנו בענן של גוגל, החלטנו לעזור לכם לעשות קצת סדר וניקיון בוואטסאפ על מנת שהאפליקציה תתפוס לכם פחות נפח על המכשיר ואיתו גם פחות נפח בענן.

אחרי כ~5 שנים בהם משתמשי אנדרואיד זכו לקבל נפח אחסון ללא עלות וללא הגבלה מגוגל לגיבויי הוואטסאפ שלהם בענן החברה, גוגל הודיעה על הפסקת האחסון שהיא הציעה בחינם, והיא מתכננת לכלול את חישוב הגיבוי כחלק מנפח האחסון הזמין למשתמשים בחשבון הגוגל שלהם במהלך המחצית הראשונה של 2024.

בניגוד למשתמשי אפל, המקבלים נפח אחסון חינמי בלבד של 5GB בענן ה-iCloud, אליו הם יכולים לגבות את חשבון הוואטסאפ שלהם, משתמשי אנדרואיד מקבלים מגוגל נפח אחסון חינמי גדול יותר של 15GB, אך יש לזכור כי נפח זה מתחלק בין כלל שירותי הענן של גוגל, בהם Google Photos ו-Gmail.

למה צריך לגבות את וואטסאפ בענן?

סביר להניח שכמו רוב המשתמשים בארץ התרגלתם להשתמש בוואטסאפ על בסיס יומיומי על מנת ליצור קשר עם חברים, משפחה ועוד, כאשר בלא מעט מקרים אנשים משתמשים בוואטסאפ על מנת לשתף תמונות וסרטונים מאירועים ועוד, מה שמעלה את הצורך לשמור גיבוי בענן על מנת שיהיה ניתן לשחזר את המידע במידה ויקרה משהו למכשיר הסלולרי.

איך יודעים כמה נפח תופס גיבוי הוואטסאפ?

משתמשים יכולים לבדוק את גודל גיבוי הוואטסאפ שלהם בענן דרך תפריט ההגדרות > צ’אטים > גיבוי צ’אטים, כאשר במקרה האישי שלי מדובר על גיבוי בנפח של 11GB, או במילים אחרות – הוא היה תופס לי את רוב נפח האחסון החינמי שמציעה גוגל.

בדיקות גודל הגיבוי בוואטסאפ
בדיקות גודל הגיבוי בוואטסאפ

מה לעשות אם הגיבוי גדול מדי?

הפתרון הפשוט ביותר לגיבוי הוואטסאפ בענן של גוגל (וזה שאליו דוחפת למעשה החברה) הוא פשוט רכישת שטח אחסון נוסף, כאשר סביר להניח שנפח אחסון של 100GB שעולה 8 ש”ח בחודש או 80 ש”ח בשנה יתן מענה מלא לרוב המשתמשים ויאפשר להם לנצל את הנפח גם לדברים אחרים כמו גיבוי תמונות וכו’.

אפשרות נוספת שחלק מהמשתמשים יכולים לעשות בה שימוש היא יצירת חשבון גוגל חדש ויעודי רק לגיבויי וואטסאפ, דבר שיאפשר להם לנצל את מלוא הנפח החינמי של 15GB, אך מדובר בפיתרון עקיף שרלוונטי רק במידה ויש לכם גיבוי בנפח קטן יותר.

לבסוף, הפיתרון הכי טוב הוא פשוט לעשות סדר וניקיון בוואטסאפ שלכם.

תוכנית Google One השונות (מקור גוגל)
תוכנית Google One השונות (מקור גוגל)

איך לנקות את וואטסאפ?

וואטסאפ הוסיפה עוד ב-2020 פיצ’ר “ניהול אחסון” נוח שנועד לאפשר למשתמשים לראות בצורה פשוטה דרך תפריט ההגדרות > אחסון ונתונים > ניהול אחסון, את נפח אותו תופסת וואטסאפ במכשיר.

תצוגת ניהול האחסון מתחלקת ל-3 חלקים:

  • בחלק העליון – תצוגת הנפח אותו תופס וואטסאפ במכשיר, עם מידע על כמה נפח תופסות אפליקציות אחרות וכמה נפח פנוי נותר.
  • בחלק האמצעי – אפשרות פשוטה לעיין בקבצים שהועברו מספר רב של פעמים או שהם גדולים יותר מ-5MB למחיקה מהירה.
  • בחלק התחתון – רשימת צ’אטים וערוצים והנפח אותו הם תופסים, כאשר ניתן להיכנס לכל אחד מהם ולראות את הקבצים בסידור לפי הגודל אותו הם תופסים, לצורך מחיקה מהירה של קבצים גדולים.

ניתן להשתמש בניהול האחסון על מנת לאתר קבוצות או קבצים ספציפיים, אותם ניתן למחוק על מנת להקטין את הנפח אותו תופסת וואטסאפ על המכשיר וגם בגיבוי בענן.

ניהול אחסון בוואטסאפ
ניהול אחסון בוואטסאפ

למרות שתמיד אפשר לעשות ניקוי ולמחוק קבצים בוואטסאפ, צעד חשוב ומומלץ הוא פשוט לבטל את הורדת המדיה האוטומטית באפליקציה דרך הגדרות > אחסון ונתונים, זאת במידה ואין לכם צורך בשמירת כל המדיה באופן קבוע.

ביטול ההורדה האוטומטית מאפשר למשתמש לבחור ידנית אילו קבצים הוא רוצה להוריד ולצפות בהם במכשיר וימנע מוואטסאפ להוריד קבצים ברקע, דבר שימושי במיוחד במידה והמשתמש נמצא בקבוצות בהן נשלחת כמות גדולה של קבצי מדיה.

בניגוד לפלטפורמת הטלגרם בה המידע מאוחסן מראש על שרתי החברה (לא בהכרח דבר חיובי), וואטסאפ מאחסנת את המידע באופן מקומי בלבד על המכשיר הסלולרי של המשתמש, דבר שהופך את נושא הגיבויים על המכשיר והגיבויים בענן לחשוב במיוחד במידה שיש מידע רגיש וחשוב על המכשיר.

בעוד ששינוי המדיניות של גוגל בנושא אחסון גיבויי הוואטסאפ בענן יכנס לתוקף רק במהלך 2024, ביצוע ניקיון וסדר בוואטסאפ חשוב גם לשימוש השוטף והיומיומי באפליקציה כדי למנוע מצבים בהם הנפח אותו תופסת האפליקציה על המכשיר גדול מדי.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים