ייצור שבבים בעידן הבינה המלאכותית: אינטל משיקה את Intel Foundry

אירוע ה-Intel Foundry (מקור אינטל) אירוע ה-Intel Foundry (מקור אינטל)

אינטל (Intel) הכריזה אמש (ד’, 21.2) על ה-Intel Foundry, גוף חדש ועצמאי בתוך החברה שנועד לרכז את כלל פעילות ייצור השבבים שלה כחלק מארגון מחדש אותו היא מגדירה כ”מפעל ייצור השבבים הראשון בעולם עבור עידן הבינה המלאכותית”.

גוף זה יספק שירותי ייצור שבבים (Foundry) לחברות שונות ולאינטל עצמה, עם המטרה להפוך ליצרנית השבבים השניה בגודלה בעולם עד 2030.

פיתוח שבבים בעידן ה-AI

הדגש של אינטל על תחום הבינה המלאכותית אינו מקרי ומגיע כחלק מ”מרוץ החימוש” הגדול המתקיים בימים אלו בתחום הבינה המלאכותית.

לצד החשיבות בפיתוח פתרונות הבינה המלאכותיים עצמם, נוצרה חשיבות גדולה לא פחות לחומרה המריצה אותם, או ליתר דיוק השרתים המאפשרים לכלי ה-AI השונים לעבוד בפועל, כאשר יותר ויותר חברות פועלות על מנת לייצר בעצמן שבבים בעבור פתרונות ה-AI שלהן.

הקמת ה-Intel Foundry מגיעה כהמשך לאסטרטגיית ה-IDM 2.0 של החברה, כאשר הגוף החדש ירכז את כלל הפעילות שלה בתחום השבבים וישלב בתוכו את כל מפעלי ייצור השבבים של אינטל (MSO) ברחבי העולם, בהם מפעלי החברה בארץ, מפעל ייצור ופיתוח השבבים באורגון (TD) ושירות בית היציקה Intel Foundry Services שהוצג ב-2021.

Intel Foundry תציע לא רק יכולת ייצור שבבים, אלא גם מעטפת שירותים וטכנולוגיות מלאה שתסייע לחברות לייצר פתרונות AI עם יכולות ייצור ובדיקה מתקדמים ASAT (ר”ת Advanced System Assembly and Test) ועוד.

פט גלסינגר, מנכ
פט גלסינגר, מנכ”ל אינטל באירוע ה-Intel Foundry (מקור אינטל)

פט גלסינגר, מנכ”ל אינטל, אמר:

התפתחות הבינה המלאכותית יוצרת הזדמנות היסטורית – הן למפתחי השבבים המתקדמים ביותר והן לתעשיית ייצור השבבים. הקמת מפעל הייצור המותאם לעידן הבינה המלאכותית מאפשרת לאינטל ולשותפיה ליצור שווקים ומוצרים חדשים שישנו לטובה את האופן שבו הטכנולוגיה משרתת את האנושות.

סאטיה נאדלה, מנכ”ל מיקרוסופט, חשף במהלך אירוע ההכרזה על ה-Intel Foundry כי מיקרוסופט תשתמש בשירותיה של אינטל ובטכנולוגיית ייצור ה-Intel 18A של החברה על מנת לייצר שבבי AI, עסקה המוערכת בכ~15 מיליארד דולר.

מפת הדרכים של אינטל בטכנולוגיות ייצור השבבים

כחלק מאירוע ההכרזה, אינטל הרחיבה את מפת הדרכים בתחום טכנולוגיות ייצור השבבים שלה.

החברה מציעה כבר היום מגוון תהליכי ייצור מתקדמים, בהם Intel 7 ו-Intel 4 הנמצאים בשימוש כבר היום, לצד טכנולוגיית ה-Intel 3 שתעבור לייצור המוני בעתיד הקרוב וטכנולוגיות ה-Intel 18A ו-Intel 20A, שיגיעו במהלך 2024 ושייכות לעידכן האנגסטרום (Å) של החברה עם שילוב טכנולוגיית ה-PowerVia.

אינטל הוסיפה למפת הדרכים את טכנולוגיית ייצור ה-Intel 14A, שתהפוך לקפיצת המדרגה הבאה שלה ב-2026 עם שילוב טכנולוגיית ה-High-NA EUV, קפיצת מדרגה בהשוואה לייצור ה-18A שצפוי להציג שיפור ביצועים של למעלה מ-20% לכל וואט.

בנוסף, ניתן לראות במפת הדרכים גרסאות משופרות לתהליכי הייצור השונים עם תוספת אותיות לשם:

  • E – “הרחבת פיצ’רים”, שיפור של עד 5% בביצועים.
  • P – “שיפור ביצועים”, שיפור של 5% עד 10% בביצועים.
  • T – “ערימת שבבים”, שילוב שכבות אנכיות של שבבים (3D Stacking).
מפת דרכים בתהליכי ייצור (מקור אינטל)
מפת דרכים בתהליכי ייצור (מקור אינטל)

אירוע ה-Intel Foundry המלא:


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים