מדוע שגתה אפל כשהסירה את חיבור האוזניות

אוזניות Brightech עם מחבר Lightning אוזניות Brightech עם מחבר Lightning (קרדיט תמונה: אמזון)

בשבוע שעבר הכריזה אפל על זוג אייפונים חדשים, ה-iPhone 7 ו-iPhone 7 Plus. לצד ההכרזה על המכשירים המתקדמים המציעים שיפורים נרחבים במגוון תחומים, הגיעה גם ההחלטה הדרקונית, הנבזית והמטופשת ביותר של החברה במאה ה-21 – הסרת חיבור האוזניות.

קודם כל, מעט היסטוריה: חיבור האוזניות המיתולוגי הוא ללא ספק מיצג ארכיאולוגי מתקופה אחרת בעולם הטכנולוגיה. הוא הושק לראשונה במכשיר רדיו מבית סוני בשנת 1964. כלומר, החיבור הותיק שרד יותר מיובל – יותר מכל תקן אחר אשר נמצא בשימוש כיום. במהלך כהונתו, נוצרו ונגנזו מגוון רב של טכנולוגיות: הדיסקט, ה-DVD, ה-PS/2, ה-VGA, ה-DVI, ה-SCSI ועוד מגוון רחב של חיבורים ותקנים אחרים, כולם הספיקו להיוולד ולמות בזמן שחיבור האוזניות עומד על תילו. ויש סיבה טובה לשלטונו הארוך.

אנלוגי כן כן, בדיגיטלי כן כן

על מנת להבין מדוע ההחלטה להסיר אותו ממכשיר האייפון שגויה, קודם עלינו להבין מדוע זו עשוייה להיות החלטה שגויה בכל מכשיר – ועבור כך נאלץ לצלול מעט לפרטים הטכניים. הסיבה העיקרית לכהונתו רבת השנים של חיבור האוזניות המיתולוגי היא פשוטה: טבעו האנלוגי הוא היחיד שלא היווה חיסרון בעולם שהפך אט אט לדיגיטלי לחלוטין. אות דיגיטלי הוא אות “מוחלט”, אשר ערכו הוא אחד משני ערכים קבועים – 1 או 0, אמת או שקר, הכל או כלום. קבצי מחשב, לדוגמה, מורכבים מאות דיגיטלי: מחרוזת ארוכה של אפסים ואחדים, המסוגלים לתאר כל טקסט, תמונה, תוכנה או אתר שניתן לחשוב עליו.

לעומת קבצי מחשב, גלים דוגמת גלי אור או קול הם אות אנלוגי לחלוטין – אות רציף, שנע בין אין-סוף ערכים שונים. קיימות אין-סוף רמות אור שונות, אין-סוף רגעים שונים שניתן ללכוד, אין-סוף צלילים שונים שניתן לקלוט. על מנת להמיר את האותות האנלוגיים לאותות דיגיטליים, יש צורך “לדגום אותם” – להמיר אותם לאוסף סופי של ערכים קבועים המנסים לייצג בצורה מספקת את האות המקורי. כך, לדוגמה, לוכדת מצלמת וידאו בשנייה אחת 30 רגעים שונים בזמן, אותם היא מקרינה ברצף באופן שנראה מציאותי לצופה – אף על פי שהוא אינו מקבל את כל המידע המקורי בשלמותו.

על מנת להקרין בחזרה לצופה את התוכן שאוחסן בצורה דיגיטלית, יש צורך בהמרה חזרה מדיגיטלי לאנלוגי. כאשר מדובר בסרטון, ההמרה הזו מבוצעת בידי המעבד המשולב במסך, בעזרת אות דיגיטלי הנישא על גבי כבל. באוזניות, לעומת זאת, ההמרה מתבצעת עוד במכשיר הניגון באמצעות רכיב בשם DAC (ממיר אנלוגי-דיגיטלי) והאות מגיע אל האוזניות כאשר הוא כבר מוכן להשמעה.

חיבור ה-SCART העתיק
חיבור ה-SCART העתיק

בעבר, גם חיבורי המסך היו אנלוגיים. חיבורים דוגמת SCART ו-VGA קודדו את התמונה בצורה אנלוגית על גבי הכבל, באופן שכלל חסרונות רבים – הכבל היה חשוף להפרעות, נאלץ להיות איכותי (ויקר) במיוחד למניעת רעשים ולא היה מסוגל לשאת מידע נוסף דוגמת שמע ו-Ethernet. חיבורים דיגיטליים הנפוצים כיום דוגמת HDMI ו-DisplayPort מסוגלים לשאת אות באיכות גבוהה במיוחד, ללא חשש להפרעות, ועם אפשרות להעברת מידע חיוני בנוסף לוידאו.

כיוון שטלוויזיות ומסכים הם מכשירים גדולים ויקרים, הדורשים חיבור לחשמל לצורך הפקת האור והפעלת מערכות שונות, לא הייתה מניעה לשלב בהם ישירות את הרכיב הממיר את האות מדיגיטלי לאנלוגי ובכך להנות מיתרונות החיבור הדיגיטלי. באוזניות, לעומת זאת, המצב שונה: ייעודן היחידי הוא לנגן מוסיקה, ללא צורך בהגברה ובאמצעי עיבוד מתוחכמים, מה שאיפשר להן להישאר “טיפשות” וללא שבבי עיבוד.

כאשר ההמרה לאות אנלוגי מתבצעת כולה במכשיר הניגון, האוזניות יכולות להסתפק בחוט המחובר לשני סלילים הממירים את האות האנלוגי לגלי קול. היעדר השבבים האלקטרוניים ופשטות הרכבתן איפשרו לאוזניות להפוך לאמינות במיוחד, ולהוזיל את עלות הייצור שלהן לרמה בלתי נתפסת – ייצור אוזניות פשוטות עולה אגורות בודדות, כך שניתן למכור אותן בעבור פרוטות ספורות תוך שמירה על אחוזי רווח נאים עבור כל המעורבים בתהליך. אוזניות איכותיות בעלות סלילים איכותיים והנדסת שמע המתבססת על נסיון רב שנים, כמובן עולות יותר. החלק הראשון שיתקלקל בכל אוזניות הוא ככל הנראה הכבל, זאת בשל ה”התעללות” (בלאי) שעוברות האוזניות בשימוש היומיומי.

הפשטות תמה

בסופו של יום, נוצר כאן שריד מתקופה אחרת. תקופה פשוטה יותר, טובה יותר אף ניתן לומר. תקופה בה מוצרים חשמליים “פשוט עבדו”, פעלו ללא דופי במשך עשרות שנים בזכות מבנה פשטני הנובע מטבעם האנלוגי. כיום, ה-“דיגיטלי” השתלט על כל תחום בחיינו, וכיוון ששבבים דיגיטליים הם מורכבים, עדינים ונוטים לתקלות הם מהווים את נקודת הכשל המרכזית בכל מערכת. מתי בפעם האחרונה התקלקל לכם כרטיס העיבוד במזגן או במכונת הכביסה, בעוד שהחלקים המכניים נותרו שמישים לגמרי?

את הבעיה הצרכנית הזו ניתן לראות בשנים האחרונות פוקדת גם את עולם הרכב, עולם שחרט על דגלו אמינות גבוהה והיא לוטשה ושופרה במשך עשרות שנים. בשנים האחרונות שולבו מערכות מדיה מתקדמות עם מסך מגע במגוון כלי רכב, והן לרוב מהוות את הרכיב הראשון אשר מתקלקל ודורש את החלפתו בעבור אלפי שקלים. ליצרניות, כמובן, אין שום אינטרס לעצור זאת – כאשר המוצר שרכשתם מתקלקל, הן תשמחנה למכור לכם אחד חדש בעל יכולות מפוארות ומחיר מופקע.

אם עד כה נהננו מהיתרונות שבפשטות האות האנלוגי בעולם השמע, הרי שהפשטות הזו תמה עם המעבר לאודיו דיגיטלי. כעת, גם האוזניות הפשוטות ביותר הנמכרות בחנויות נוחות ובמרכולים, נאלצות להכיל ממיר אנלוגי-דיגיטלי (DAC) איכותי המטפל בהמרת האות. באוזניות הזולות ביותר, תוכלו לצפות לממיר אנלוגי-דיגיטלי מאיכות ירודה (טיפול באודיו דורש רכיבים איכותיים), אשר עשוי לספק חווית שמע טובה פחות מזו אשר הייתה מושגת באמצעות שימוש ב-DAC המובנה של המכשיר.

במקום לשלם עבור DAC אחד ויחיד בתוך המכשיר, המשתמש נאלץ לשלם כעת עבור DAC ייעודי בכל אחת מהאוזניות אותן הוא רוכש – גם אם עלות ה-DAC גוברת על עלות הייצור של האוזנייה כולה. כעת, לאחר הפיכת האוזניות למכשירים דיגיטליים, כל היתרונות אשר בפשטותן המקורית נגרסו קליל – רכיב ה-DAC יקר ומועד לתקלות, הוא ככל הנראה ישולב בכבל וכשזה יקרע – תוכלו לדעת ללא ספק שרכישת תחליף לא תהיה זולה.

מערכת Apple CarPlay ב-Chevrolet Spark החדשה אשר הושקה בישראל (קרדיט: שברולט)
מערכת Apple CarPlay ב-Chevrolet Spark החדשה אשר הושקה בישראל (קרדיט: שברולט)

לא הכל שחור

חשוב לציין כי להסרת רכיב ה-DAC מהמכשיר קיימים גם יתרונות רבים, אשר נמצאים בעיקר באוזניות יוקרתיות שעלותן גבוהה ונתח השוק שלהן נמוך. DAC ייעודי ואיכותי בגוף האוזניות מאפשר להן לספק עוצמת שמע ואיכות קול זהה בכל מכשיר אליו הן תחוברנה, ללא צורך בהסתמכות על היצרנית שתשלב במכשיר הניגון DAC איכותי היפיק את המירב מהאוזניות. בנוסף, הסרת חיבור האוזניות מהטלפון מפנה מקום רב היכול לשמש סוללה גדולה יותר ורכיבים נוספים, ובנוסף משפר את עמידות המכשיר בפני מים.

ברוב מכשירי הסמארטפון משולבים ממירים אנלוגיים-דיגיטליים באיכות ירודה למדי, שאינם ממצים את הפוטנציאל של אוזניות איכותיות (מלבד צדיקים בסדום דוגמת ה-V10 וה-V20 מבית LG), כך שבאוזניות היוקרתיות תוכלו לצפות לקפיצה מורגשת באיכות השמע. בנוסף, הרחקת ה-DAC מהרעשים החשמליים הקיימים בתוך המכשיר תשפר את איכות האות גם ללא שום שיפור באיכות הרכיב.

קבלת אות דיגיטלי בידי האוזניות מאפשרת להן לעבד ולשנות אותו לפני המרתו לאות אנלוגי, כך שיתאים בצורה טובה יותר למאפייני השמע של האוזנייה. לקינוח, החיבור הדיגיטלי מאפשר העברה פשוטה של נתונים דוגמת דופק ותזוזה, במקרה ואלו נמדדים בידי חיישנים המוטמעים באוזנייה.

אוזניות Audeze Sine מהראשונות בעלות חיבור Lightning - המרוויחות העיקריות מהשינוי (קרדיט: Audenze)
אוזניות Audeze Sine מהראשונות בעלות חיבור Lightning – המרוויחות העיקריות מהשינוי (קרדיט: Audenze)

וכעת, נחזור לאייפון 7

לאחר שציינו את יתרונותיו וחסרונותיו של השמע הדיגיטלי נעבור כעת למהלך הטיפשי שביצעה אפל. \ אף החסרונות הברורים שבהוצאת ה-DAC ממכשיר הניגון, סביר להניח שתקן אחיד התואם את כלל המכשירים היה מסוגל להביא להוזלת עלויות משמעותית, כך שהעלות הנוספת והירידה באמינות תתגמדנה לעומת היתרונות המכובדים שבחיבור הדיגיטלי. במקום זאת, החליטה אפל להקריב את לקוחותיה וליצור בעיית תאימות שתענה את התעשייה כולה במשך שנים ארוכות.

בואו נדבר לרגע על חיבור ה-Lightning. מדובר בחיבור ייחודי לאפל, המשולב במספר צר ומצומצם של מכשירים אותם ניתן למנות על יד אחת – ה-iPad, ה-iPhone, ה-iPod Touch ואביזרים נוספים דוגמת השלט של ה-Apple TV ועכבר ה-Magic Mouse 2. הוא זכה למוניטין מפוקפק למדי בתחום אמינות המחבר ולא מציע שום יתרון על פני חיבור ה-USB-C המתקדם שהופך אט אט לסטנדרט בתעשייה כולה.

1: בגלל התאימות

דמיינו סיטואציה כזו – רכשתם זוג אוזניות איכותיות בעלות של מאות דולרים, והן מציעות חיבור Lightning אשר לא ניתן לניתוק או החלפה. לאחר שנתיים של שימוש שמח יחד עם מכשיר ה-iPhone שלכם, החלטתם שמתחשק לכם לבגוד במערכת הסגורה של אפל ולרכוש מכשיר אנדרואיד נוצץ וחדשני. מה תעשו עם האוזניות הישנות? בדיוק! תאלצו לזרוק אותן לפח.

הבעיה חמורה גם כאשר מסתכלים עליה בתוך גבולות הממלכה של אפל: נכון לכתיבת שורות אלה, חיבור ה-Lightning לא קיים באף אחד מהמחשבים הניידים של אפל, משמע, לא ניתן לחבר אוזניות Lightning אל מחשב נייח או נייד. מעוניינים לצפות בסרטון יוטיוב עם אוזניות או להאזין למוזיקה מתוך ספריית האייטונס המובנית במחשב? כמה חבל, תאלצו לרכוש זוג נוסף של אוזניות על מנת לעשות זאת או להוציא עוד כסף על מתאמים למיניהם.

2: בגלל המחיר

אם הורדת המחירים לרמה סבירה אפשרית כאשר מדובר בתקן אחיד, היא נעלמת כליל כיוון שמדובר בגן הסגור של אפל. כל אוזניה תאלץ לעבור את תקנות ה-MFi המחמירות של אפל, אשר גובה מהיצרניות עלות גבוהה עבור ייצור אביזרים התואמים את מכשיריה ומאלצת אותן לשלב בהם רכיבים יקרים מאיכות גבוהה.

את ההבדל במחיר ניתן לראות כבר עכשיו בעלויות השונות של כבלי Lightning ו-Micro USB – עלותו של כבל Micro USB בסיסי בקמעונאית האינטרנטית Amazon גבוהה פי שניים מעלות כבל Lightning מוסמך אפל. גם לאחר שהיצרנים הסיניים יפרצו את המגבלות החומרתיות וייצרו אוזניות ללא אישור אפל, לא קיימת שום הבטחה שאלה לא יחסמו בעדכון תוכנה עתידי שעשוייה להפיץ אפל.

העלויות הגבוהות לא נוגעות אך ורק למשתמשיה של אפל ופוגעות גם במשתמשי אנדרואיד. כבר היום קיימים תקנים שונים לאוזניות תואמות אפל או אנדרואיד (הנוגעים לאופן הפעולה של הכפתורים המוטמעים בכבל), ולעיתים קרובות גרסת האנדרואיד עולה יותר בשל היותה נפוצה פחות. כך לדוגמה, רוכשי האוזניות הפופולריות Sennheiser Momentum 2.0 ב-Amazon נאלצים לשלם 30 דולר יותר (כ-110 שקלים) בעבור גרסה תואמת אנדרואיד, בעוד שמשתמשי האייפון נהנים ממחיר זול משמעותית.

ה-Sennheiser Momentum: משתמשי אנדרואיד משלמים יותר (קרדיט: Amazon.com)
ה-Sennheiser Momentum: משתמשי אנדרואיד משלמים יותר (קרדיט: Amazon.com)

לאחר החלפת החיבור בחיבור שונה לגמרי, משתמשי ה-Android לא יוכלו יותר לבחור באוזניות תואמות אייפון, ויאלצו לבחור בגרסה היקרה יותר של האוזניות (דגמי אוזניות מסויימים עשויים להיות בלעדיים לאייפון ולהותיר את משתמשי ה-Android מאוכזבים). במידה והאוזניות מציעות חיבור ניתק, והמשתמש יחפוץ ברכישת כבל בעל חיבור 3.5 מ”מ, עלות הכבל עשוייה לגדול משמעותית – זאת כיוון שהוא מכיל בתוכו גם את ה-DAC האיכותי שדורשות האוזניות.

אסור לשכוח שהמעבר לאוזניות בחיבור USB-C דיגיטלי נמצא מעבר לפינה, והוא צפוי לסבול מחבלי לידה קשים למדי גם ללא התקן המתחרה מבית אפל. ממצב בו קיים תקן אחד אחיד ופשוט כבר עשרות שנים, נעבור במהרה אל מצב בו קיימים שלושה תקנים מתחרים עם כאוס תאימות תהומי – האם אין מדובר בצעד נוראי לאחור?

תקן שמע דיגיטלי בחיבור USB-C אותו מתכננת אינטל. בעית התאימות רק החלה
תקן שמע דיגיטלי בחיבור USB-C אותו מתכננת אינטל. בעית התאימות רק החלה (מקור: אינטל)

3: אין מושיע

רבים תולים את תקוותיהם באוזניות אלחוטיות, אך אלו תקוות שווא. כמובן שלאחר הסרת חיבור האוזניות באייפון מספר האוזניות האלחוטיות יגדל ומחירן ירד, אך הן לא מספקות תחליף אמיתי לאוזניות חוטיות. ראשית, כאשר מדובר באוזניות כפתור (הסוג הנפוץ ביותר של אוזניות), ההבדל במחיר בין אוזניות חוטיות לאלחוטיות הוא אסטרונומי.

בנוסף, בעוד שאוזניות חוטיות מכילות אך ורק זוג סלילי שמע, מעט פלסטיק וכבל, אוזניות אלחוטיות נאלצות להכיל גם רכיב קישוריות אלחוטית, ממיר דיגיטלי-אנלוגי, וסוללה קטנטנה המספקת זמן שימוש מאכזב. על כל הרכיבים הללו יש להוסיף את עלות הייצור הגבוהה ואת התכנון היקר הנדרש לדחיסת כל הרכיבים למעטפת הקטנטנה, והרי לכם מוצר במחיר מאות דולרים, המספק איכות שמע זהה לזו של יריבו החוטי שמחירו שקלים בודדים.

כאשר מדובר באוזניות קשת התמונה עגומה פחות: קיים מקום גדול משמעותית לסוללה חזקה יותר שתחזיק יותר זמן, ומחירן ההתחלתי הגבוה מקטין את העלות היחסית של הרכיבים הנוספים. עם זאת, לא ניתן להתחמק מעול הטעינה הבלתי נמנע וגם מחסרונות החיבור האלחוטי – זמן חיבור ארוך עשרות מונים משל אוזניות חוטיות, נוסף על איכות שמע פחותה ואמינות חיבור נמוכה יותר.

אוזניות AirPods אלחוטיות (תמונה: Apple)
יקרות ומיותרות. ה-AirPods של אפל (תמונה: Apple)

רשימת החסרונות לא נגמרת: כיוון שמכשיר האייפון מציע חיבור אחד ויחיד לא תוכלו לשמוע מוסיקה ולהטעין את המכשיר בו זמנית ללא מתאם יקר ומיותר שיתקלקל לאחר זמן קצר. מתאם שכזה כבר השיקה Belkin בעבור מחיר שערורייתי של 40 דולרים – שמעתם נכון, יותר מ-150 שקלים חדשים עבור המותרות שבהאזנה למוסיקה במהלך טעינה. כמובן שלאחר מסים שונים ורווח נאה ליבואן, המחיר עשוי אף להרקיע ולהגיע אף לרמות מחיר בהן ניתן לרכוש כיום סמארטפון סיני מוזל אשר כן מציע חיבור אוזניות.

לסיכום, המהלך האחרון של אפל פוגע בכלל הצרכנים, לא רק במשתמשיה. הוא מציג את תפיסתה הפילוסופית הנוקשה של “חדש יותר = טוב יותר”, גם כאשר תפיסה זו פוגעת באופן ישיר וחד משמעי בכלל האוכלוסיה. כל מה שנותר למשתמשים לעשות הוא להצביע ברגליים – להיות אמיצים ולא לרכוש אוזניות מסוג Lightning, להסתפק באוזניות ה-EarPods המצורפות בערכה וכאשר נוצר צורך לשדרג לרכוש אוזניות אלחוטיות או אוזניות בעלות חיבור 3.5 מ”מ ולהשתמש במתאם שסופק עם המכשיר.

השוואת מפרטים