מלחמה ב-2 חזיתות: AMD מול nVidia ואינטל

FreeSync 2 (מקור AMD) FreeSync 2 (מקור AMD)

בשנים האחרונות חברת AMD הצליחה לייצר מספר הצלחות גדולות בתחום המחשוב, עם מעבדי ה-Ryzen וטכנולוגיית ה-FreeSync למסכי הגיימינג, מה שהוביל לתגובות מאינטל ו-nVidia. כעת מתברר כי nVidia מעלימה למעשה את מותג ה-FreeSync של AMD ואילו אינטל פתחה במלחמה כלכלית מול AMD עם הורדות מחירים למעבדי החברה.

בראש סוגיית המלחמה הכלכלית של אינטל מול AMD עומדות הורדות המחירים האחרונות למעבדיה של אינטל. בזמן שחברת AMD הצליחה לחזק את נתח השוק שלה ליותר מ-30% לראשונה מזה 12 שנים, אינטל הכריזה על מעבדי ה-Xeon W-2200 ו-Cascade Lake X כשהיא חותכת את המחירים בהשוואה לדור הקודם בעד 1000 דולר בחלק מהמקרים. פועל יוצא מכך, לפחות בינתיים, הוא רווח לנו הצרכנים, הנובע מירידות מחירי המעבדים.

בחזית השניה ניצבת AMD מול nVidia בתחום הגרפי, וניתן גם להיזכר ב”קרב” קודם בין החברות סביב תוכנית ה-GeForce Partner Program השנויה במחלוקת. טכנולוגיית התדר המשתנה של AMD, ה-FreeSync, הצליחה לצבור הצלחה בתחום המסכים לאור המחיר הנמוך יותר של מסכי ה-FreeSync לעומת G-Sync של nVidia,והשימוש החופשי ש-AMD אפשרה בטכנולוגיה כחלק מטכנולוגיית ה-Adaptive Sync של ארגון VESA.

במקום להמשיך ולהילחם מול AMD חברת nVidia בחרה לאמץ את התקן עם הכרזת תוכנית ה-G-Sync Compatible שאפשרה לכרטיס מסך של nVidia לעבוד עם מסכי FreeSync. וכאן מוצגת הבעיה החדשה של AMD – המלחמה על מותג ה-FreeSync של החברה. בעוד מסכי ה-FreeSync משתמשים למעשה בטכנולוגיה שלה, nVidia הצליחה להעלים את השם של AMD ולבסס את המותג G-Sync Compatible במקומו, כאשר יצרני מסכים מעלימים אזכורים ל-FreeSync ומחליפים אותם ב-G-Sync Compatible במקום.

רשימת מסכי Adaptive-Sync נתמכי נווידיה (מקור נווידיה)
רשימת מסכי Adaptive-Sync נתמכי נווידיה (מקור נווידיה)

בשני המקרים הגישה של אינטל ו-nVidia נגד AMD הולכת לכיוון אחר. במקרה של אינטל אין ספק כי חיתוך המחירים הגדול אותו החברה החלה לבצע מצביע לכל הפחות על ניסיון של החברה ליישר קו מול AMD ולתמרץ לקוחות כך שיתעדפו אותה על פני המתחרה, כאשר במקרה של nVidia החברה בחרה לבלוע למעשה את מותג ה-FreeSync ולשווק אותו למעשה מחדש כ-G-Sync Compatible השייך לה.

השוואת מפרטים