מיקרוסופט מבטלת את Windows 10X, אבל זה לא הסוף שלה

מחשב נייד Surface Neo עם Windows 10X (תמונה: Microsoft) מחשב נייד Surface Neo עם Windows 10X (תמונה: Microsoft)

במקביל להפצת עדכון מאי של מערכת ההפעלה ווינדוס 10, במיקרוסופט חתמו באופן רשמי את האפשרות כי נזכה לראות את גרסת Windows 10X מושקת אי פעם. את הדברים אישרה החברה בפוסט בבלוג הרשמי שלה, זאת קרוב לשבועיים לאחר שהגיע דיווח בנושא שהעיד על הקפאת הפרוייקט.

Windows 10X היה פיתוח של מערכת הפעלה נפרדת מהגרסה העיקרית של החברה. היא נועדה להיות רזה ומהירה יותר מגרסת הווינדוס 10 הרגילה ואף איימה לשמש כמתחרה פוטנציאלית למערכת ה-Chrome OS של גוגל, שהצליחה לצבור תאוצה מרשימה בתקופה האחרונה, עם גידול פנומנלי של כ-275% משנה לשנה על פי נתוני חברת המחקר Canalys מהרבעון הראשון של 2021 (לקריאה נוספת לחצו כאן).

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

תשומת הלב הגדולה על Windows 10X הגיעה בעיקר בשל הייעוד שלה לשימוש עבור מערכות מחשב בעלות שני מסכים, כשמחשב ה-Surface Neo המתקפל תפס במקרה זה את מירב הפוקוס, כשמיקרוסופט אף הציגה ערכת פיתוח יעודית למפתחים בתחילת 2020 עם דגש גדול על יכולות המערכת החדשה.

כעת מציינים במיקרוסופט כי Windows 10X לא תושק כגרסה עצמאית, ולדברי ג’ון כייבל, סגן נשיא בחברה:

אחרי שנה של בחינה ושיחות עם לקוחותינו, הבנו כי הטכנולוגיה של ווינדוס 10X יכולה להיות שימושית בדרכים רבות יותר ולשרת לקוחות רבים יותר ממה שחשבנו בהתחלה. מכאן הסקנו כי הטכנולוגיה של ווינדוס 10X לא צריכה להיות מוגבלת עבור מקבץ קטן של לקוחות בלבד.

בעוד ש-Windows 10X לא תושק כגרסה עצמאית, במיקרוסופט מציינים כי חלקים ממנה הוטמעו וימשיכו להיטמע גם בעתיד במערכות ובשירותים הקיימים של החברה. כייבל מציין כי כמה מהשינויים עליהם הכריזה עבור עדכון מאי 2021 של ווינדוס 10 נשענים על הטכנולוגיה שפותחה במסגרת פרוקייט ווינדוס 10X, כמו שיפורים שהגיעו למערכת האבטחה Windows Defender והביאו לשיפור מהירות, עדכון למקלדת מבוססת המגע שקיבלה אפשרויות חדשות לצלילי הקשה, שינוי גודל ואנימציות ועוד.

אף ש-Windows 10X לא תושק כגרסה עצמאית, הפוקוס על האפשרויות לשיפור היעילות והמהירות של מערכת ההפעלה ווינדוס הוא משהו שלדעתנו מעניין מאוד את מיקרוסופט, ולא רק אותה, במיוחד בתקופה בה מגיעות יכולות משופרות למערכות מחשוב דקות ורזות, שעשויות לאיים על העליונות של מיקרוסופט בתחום מערכות ההפעלה, עם מתחרות כמו Chrome OS שצומחת במהירות.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים